Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Październik 2014

ARCHIWUM > 2014/2015

4 października 2014 - „Jedynka” w marszu patriotycznym
Październik jest dla naszej małej Ojczyzny miesiącem szczególnej pamięci o tych, którzy w czasie II wojny światowej zostali w okrutny sposób zamordowani. W pierwszych dniach października miały miejsce uroczystości gminne przy pomniku ofiar wojny w lesie w Rożniatach.  Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy także pamiętała o 4 października 1939 roku.  
Szóstoklasiści, wraz z wychowawcami i rodzicami, wzięli udział w marszu patriotycznym, aby oddać hołd pomordowanym, zapalić symboliczny znicz i uczcić pamięć poległych minutą ciszy. Uczniowie, przemierzając pieszo szlak do lasku w Rożniatach , mogli uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu. Ze wzruszeniem i ze łzami w oczach o wydarzeniach sprzed 75 lat opowiadała zasłuchanym szóstoklasistom  pani Elżbieta Kopeć- wnuczka jednego z 41 rozstrzelanych i zakopanych w tym miejscu polskich patriotów- pana Antoniego Posadzy.
Te wspólnie przeżyte chwile zadumy i refleksji na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników marszu. I pewnie kiedyś ktoś- tak jak pani Elżbieta dziś-  będzie opowiadał kolejnym młodym pokoleniom Polaków o tych trudnych czasach i postawach prawdziwie patriotycznych. Kruszwicka „Jedynka” pamięta i pamiętać będzie

4 października 2014 - Europejskie Dni Ptaków
4 października 2014 roku grupa przyrodników z naszej szkoły brała udział w akcji Europejskie Dni Ptaków. Tego dnia pod opieką p. Magdaleny Musiałowskiej, p. Katarzyny Kowalskiej i p. Mikołaja Linowskiego  wyruszyliśmy autokarem w kierunku Złotowa. Towarzyszył nam  Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej, który opowiadał bardzo ciekawie o ptakach, służył pomocą podczas rozpoznawania awifauny.  W czasie wędrówki po Potrzymiechu, przy pomocy lornetek i lunety, obserwowaliśmy ptaki, które w tym okresie można zobaczyć na jesiennym niebie. Dzień był piękny. Udało nam się zobaczyć ponad 5 tysięcy ptaków. Najliczniejsze gatunki to gęgawa, żuraw no i oczywiście szpak – symbol tegorocznego liczenia.
Sobotnie, sześciogodzinne zajęcia terenowe minęły bardzo szybko. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domu. Raport z naszej wyprawy wysłaliśmy do Ogólnopolskiego Towarzystw Ochrony Ptaków – koordynatora akcji na terenie Polski.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia terenowe.

9 października 2014 - Jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne .........
Jabłuszka pełne witamin zagościły w naszym jadłospisie dzięki życzliwości Polskiego Konitetu Pomocy Społecznej oraz sklepu Internarche w Kruszwicy.
Muszkieterzy tej znanej sieci częstowali uczniów dorodnymi jabłkami w dniu 9 października 2014 roku.
Za smaczne i zdrowe owoce wszystkim sponsorom dziekujemy!!!!

10 października 2014 - Wycieczka do lasu
W piękny jesienny dzień, 10 października 2014 roku, dzieci z grup zerowych pod opieką swoich wychowawczyń i inspektora referatu leśnictwa pana J. Ostrowskiego i strażnika NPT pana T. Sołtysika wybrały się na wycieczkę autokarową do lasu w Paprosie. Mogły podziwiać misternie zbudowane mrowisko i krzątające się wokół mrówki, skaczącą żabkę, przechadzającego się żuczka oraz rosnące tu i ówdzie grzyby. Nasi przewodnicy zwrócili nam uwagę, że dopiero jesienią w pełni można podziwiać wspaniałe kształty koron i gałęzi wielu drzew i krzewów liściastych. Wśród nich prym wiodą brzozy, buki, dęby i klony, a tajemniczości leśnym ostępom dodają niebotyczne sosny i świerki. Dowiedzieliśmy się, że owoce dzikiej róży to wspaniały pokarm dla wielu zwierząt, między innymi dla saren, lisów i jeleni. Nasi goście tłumaczyli dzieciom jak należy właściwie zachowywać się w lesie i jakie niebezpieczne sytuacje mogą się w nim wydarzyć. Przypomnieli, że do lasu należy udawać się zawsze pod opieką rodziców lub osób dorosłych, szanując las jako dom roślin i zwierząt!

Lidia Bagrowska- wychowawca grupy 0 a
Lucyna Górska-Włodarska i Beata Klusak- wychowawczynie grupy 0 b

15 października 2014 - Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego
5 października 2014r. miał miejsce etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych...==> zobacz Konkursy przedmiotowe

16 października 2014 - Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca,
W tym roku nasza szkoła uczciła po raz drugi obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada 16 października.
To już kolejna próba pobicia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację. W akcji brali udział uczniowie z klas II i III- wykonując ćwiczenia na parterze  oraz z klas IV-VI – wykonując ćwiczenia w sali gimnastycznej. Do ćwiczeń przystąpili także rodzice i nauczyciele, a więc łącznie brały udział 324 osoby.  Pani Nina Hoffmann pielęgniarka ze Szpitala Powiatowego w Inowrocławiu krótko przypomniała o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia z manekinem oparte były na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej.  Wszyscy objęci takim ćwiczeniem systematycznie oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Dzięki temu uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych.
Koordynatorzy akcji: Joanna Karczmarek, Tomasz Szwagrowski, Grażyna Dziwnik

19 października 2014 - Etap szkolny Konkursu Przedmiotowego z Przyrody
Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas piątych i szóstych.
Ostatecznie, po ... ==> zobacz Konkursy przedmiotowe

20 października 2014 - Sto dziesięć czy dwieście - stój szkoło w naszym mieście!
Szkoła obchodzi sto dziesiąte urodziny. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! Wprawdzie budynek szkoły przy ulicy Kujawskiej nie ma tylu lat, ale szkoła to przecież nie mury, kreda czy tablica, ale uczniowie, nauczyciele i rodzice. Nie tylko dziś chodzący do szkoły, ale także ci, którzy 20, 40, i 100 lat temu związani byli z Jedynką.
20 października 1904 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku nowo wybudowanej szkoły przy ulicy Szkolnej (obecnie  ul. Kasprowicza). Wtedy było 6 izb lekcyjnych, w których uczyły się dzieci klas 1-4.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się 20 października. Z tej okazji zebraliśmy się na boisku, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy szkole „Dwieście lat”. Każda klasa przygotowała wcześniej tekst życzeń urodzinowych, które dzisiaj zostały przez przedstawicieli szkoły głośno odczytane i dołączone do wspólnej laurki. Ogromną radość sprawili nam hodowcy gołębi, którzy na tę okazję wypuścili w niebo kilkadziesiąt ptaków. Wszyscy wpatrywali się w niebo, odprowadzając wzrokiem odlatujące gołębie, aż zniknęły z oczu. Po tym wydarzeniu dostojna Staruszka
Jubilatka zafundowała nam pyszne torty, które wraz z wychowawcami, zjedliśmy w klasach.

23 października 2014 - Tydzień dobrego chleba
W dniach 16-23 października miała miejsce VI edycja ogólnopolskiej kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2014”. Celem kampanii jest podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz istotniej roli produktów zbożowych w diecie.
Kampania  na dobre zagościła w naszej placówce. Korytarz uświetniła wysawa produktów zbożowych, mleczarskich oraz plonów z ogrodów i pól.Wystawę tworzyliśmy wspólnie i razem z niej korzystalismy w czasie poglądowych lekcji. Odbyła się pogadanka na temat walorów chleba i produktów zbożowych przeprowadzona przez panią technolog Zakładów Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego w Kruszwicy - Panią Danutę Szczypior, ale też w klasach, na godzinach wychowawczych zagościły mamy, babcie i ciocie prezentując dobre chleby i zdrowe produkty. Nie obyło się bez degustacji - poza wyrobami domowymi zagościło masło i jogurty z inowrocławskiej mleczarni Cuiavia wzbogacone płatkami z kruszwickich zakładów zbożowych. Rózne rodzaje smakowitego chleba dostarczyła nam piekarnia "Kucia". Dzieci z klasy Id samodzielnie robiły masło oraz pomagały wychowawczyni p. Edycie Ratajczak w pieczeniu pysznych bułeczek. Samodzielnie wykonane i podarowane wypieki z masłem smakowały wybornie. Zainteresowanie wzbudziły też mąki, otręby i kasze  - kasza owsiana była dla wielu z nas nowością. Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe odżywianie, ale też zdrowy wypoczynek, dlatego w czasie długich przerw można było zrelaksować się w czasie aerobiku. mamy nadzieję, że proponowane sposoby na zdrowe życie zagoszcą w naszych domach.

29 października 2014 - J jak jabłko, jesień ...
Jesień na dobre zagościła już w przyrodzie zostawiając nam swoje dary. Dzieci z klasy 1b chętnie z nich korzystają, a tym samym zdrowo się odżywiają. Przy okazji poznania literki J j rozkoszowały się smakiem jabłek, przetworów z nich oraz świeżo wyciśniętych soków wieloowocowych. Dzięki temu miały okazję poznać wiele smaków oraz dowiedziały się jakie są korzyści dla zdrowia płynące  w świeżych sokach oraz  jak pyszne są witaminy zamknięte w słoiczkach.

Edyta Ratajczak

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego