Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Wrzesień 2014

ARCHIWUM > 2014/2015

1 września 2014 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dnia 1 września o godzinie 9:00 zabrzmiał pierwszy dzwonek ogłaszający rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015. Na boisku naszej szkoły pojawili się uczniowie, ich rodzice oraz grono pedagogiczne. Dyrektor szkoły, Marzena Szałkowska, serdecznie powitała wszystkich przybyłych. Pani dyrektor zwróciła się do tegorocznych pierwszoklasistów, podkreślając, iż ten dzień jest szczególnie ważny właśnie dla nich, bo rozpoczynają swą wielką przygodę z nauką  .W tym dniu najmłodsi uczniowie stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, gdyż zostali Pasowani na Ucznia.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor przekazała wszystkim najistotniejsze informacje oraz życzyła wszelkich sukcesów, motywacji oraz zapału do pracy.

5 września 2014 - Narodowe czytanie
Zachęceni inicjatywą Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego przystąpiliśmy w tym roku szkolnym do akcji p. n. Narodowe czytanie. W miłej atmosferze, przy dźwiękach muzyki, czytaliśmy fragmenty Potopu Henryka Sienkiewicza. Losy Kmicica i Oleńki niektórych z nas bardzo zaciekawiły i zachęciły do sięgnięcia po tę książkę.

7 września 2014 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego.
W niedzielę 7 września  2014 r. w Bazylice odbyła się uroczysta Msza św. rozpoczynająca inaugurację roku szkolnego i katechetycznego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum.
Eucharystię sprawował ks. dziekan Roman Kotecki, a kazanie wygłosił ks. Łukasz Staniszewski.
Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali katecheci :p. Małgorzata Barglik i p. Dariusz Malicki.
Na zakończenie wszystkim uczniom z kl. I ks. proboszcz poświęcił  tornistry i przybory szkolne oraz udzielił  błogosławieństwa Bożego na nadchodzący rok 2014/15.

10 września 2014 - "Bezpieczne smyki"
Dnia 10.09.2014 r. w ramach realizowanego w szkole  przedsięwzięcia profilaktycznego „Wiem! – potrafię zadbać o własne bezpieczeństwo. Wiedza, która ratuje życie” w klasach pierwszych odbyły się spotkania z policjantem z Komisariatu Policji w Kruszwicy – komisarzem  K. Pilarskim, w czasie których poruszano problematykę:
- bezpiecznej drogi do i ze szkoły, znajomości zasad w ruchu drogowym,
- zachowań asertywnych dzieci w kontaktach z osobą nieznajomą,
- zasad postępowania sprzyjających ochronie dzieci przed zagrożeniami.
Wszystkie dzieci otrzymały odblaski w ramach akcji „Widoczny – bezpieczny”, a najbardziej aktywni uczestnicy zajęć dodatkowo obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Spotkanie profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa przeprowadzono także wśród dzieci z oddziałów zerowych.
Myślimy, że spotkania przebiegające w tak miłej atmosferze na długo pozostaną w pamięci dzieci.

12 września 2014 - Z poetami w świat poezji
W piątek 12 września 2014r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z poetami w ramach XXVI Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń. Nasi goście pragnęli uświadomić nam, czym jest poezja i wprowadzić nas w jej świat. Kolejno odczytywali swoje wiersze o tematyce, którą sami proponowaliśmy. Pojawiły się utwory o zwierzętach, o uczuciach, nawet o pierogach. Spotkanie miało charakter warsztatów, mogliśmy w nim aktywnie uczestniczyć. Wspólnie z jedną z poetek interpretowaliśmy wiersze, dyskutowaliśmy na temat okoliczności ich powstawania,  również mieliśmy okazję zaprezentować wyróżnione w ogólnopolskim konkursie poetyckim utwory naszych koleżanek- Agaty Grobelskiej i Patrycji Domalskiej.

Cieszymy się, że mogliśmy, jako najstarsi uczniowie szkoły, uczestniczyć w tego typu warsztatach. Zawsze spotkania z ludźmi mającymi swoją pasję są ciekawe i wartościowe. Może w przyszłości i ktoś z nas pójdzie w ich ślady?

19 września 2014 - Sprzątanie Świata - Polska 2014
19 września 2014 roku wszyscy uczniowie brali udział w akcji „Sprzątanie Świata
Polska 2014”. Udało nam się zebrać sporo śmieci na pobliskim osiedlu mieszkaniowym. Było ich jednak nieco mniej niż w poprzednich latach. Sprzątaliśmy też brzeg Gopła. Tu niestety sytuacja była nieco gorsza. Sporo worków napełniliśmy szklanymi i plastikowymi  butelkami.

Wszystkim przyświecało tegoroczne hasło akcji „Turysto! Dbaj o swoje środowisko!”.

20 września 2014 - młodzi kibice

Dwudziestego września bieżącego roku trzydziestoosobowa grupa uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy  uczestniczyła w meczu piłkarskim Ekstraklasy Lecha Poznań z Zawiszą Bydgoszcz na stadionie KKS „Lech” Poznań.
Wśród kilkunastotysięcznej widowni znaleźli się młodzi kibice z Kruszwicy, którzy
z ogromnymi emocjami obejrzeli mecz o randze krajowej, szybkie akcje piłkarskie
i zachowania fair play piłkarzy.  Jakub Dziwnik, uczeń klasy szóstej c i zapalony piłkarz  powiedział po meczu  „Jestem pod wielkim wrażeniem poznańskiego stadionu i umiejętności piłkarskich zawodników obu drużyn. Osiem bramek podczas jednego meczu to rzadkość”.
Organizatorka wyjazdu Beata Klusak dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do sfinansowania wyjazdu, a także opiekunom wycieczki. Dzięki zaangażowaniu tych osób wyjazd był całkowicie bezpłatny.
Beata Klusak

22 września 2014 - Dzień Przedszkolaka
Dnia 22.09.2014r. dzieci z zerówki obchodziły Dzień Przedszkolaka. Wychowawczynie grup O a i O b zorganizowały szereg atrakcji: oglądanie bajek „Przygody Krecika” na tablicy interaktywnej oraz ciekawe zabawy ruchowe przy muzyce. Rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Degustacja muffinek i babeczek sprawiła dzieciom ogromną radość.  
Wychowawca grupy O a   L. Bagrowska
Wychowawca grupy O b   L. Górska-Włodarska,  B. Klusak

26 września 2014 - Europejski Dzień Języków
W roku 2001 Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową mieszkańców Europy oraz propagowanie uczenia się języków obcych. Dlatego uczniowie naszej szkoły mieli tego dnia możliwość poznania podstawowych zwrotów niemieckich, francuskich, hiszpańskich i włoskich, gdyż w całej szkole zawisły plakaty z wyrażeniami w tych językach.
Uczniowie klas IV-VI zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie krótką lekcję swojego ojczystego języka przeprowadził dla nich zaproszony gość, Felix Hoppe z Niemiec. Natomiast uczennice Jedynki: Natalia Jagodzińska, Karolina Chwalisz, Agata Dzwoniarkiewicz, Agata Grobelska, Patrycja Czubachowska i Aleksandra Lis zadbały o wyrabianie czujności językowej wśród swoich koleżanek i kolegów: dziewczyny zaśpiewały piosenki w różnych językach, a zadaniem publiczności było określenie, w jakim języku został wykonany dany utwór. Okazało się, że najwięcej trudności sprawiło rozpoznanie języka chorwackiego.

Do obchodów święta lingwistycznego w naszej szkole włączyła się pani dyrektor, która na zakończenie quizu muzycznego zaśpiewała refren rosyjskiej piosenki „Пусть всегда будет солнце”.

26 września 2014 - Toruńska Noc Naukowców

Noc 26 września 2014 roku okazała się niezwykłą dla uczniów  naszej szkoły, którzy razem z nauczycielem przyrody p. Magdaleną Musiałowską wzięli udział w piątej edycji Toruńskiej Nocy Naukowców. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wzięli udział we wspólnej zabawie stykając się z fascynującym światem nauki. Przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stali się dla dzieci przewodnikami po świecie chemii, fizyki i matematyki. Razem eksperymentowali, prowadzili pokazy i konkursy. Uczniowie w atmosferze zabawy mogli spotkać się oko w oko z nauką, spojrzeć na wszystko z nieco innej perspektywy niż w szkole.
Podczas tej niezwykłej nocy podsumowano konkurs „Mokra codzienność”, który skierowany był do szkół podstawowych. Uczennica z klasy V b Roksana Muszyńska zdobyła w nim III miejsce. Z radością przyjęliśmy tę wiadomość.
Poznawanie świata i zjawisk w nim zachodzących poprzez doświadczenie  to najlepszy sposób zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności. Udział dzieci w Nocy Naukowców dał wszystkim możliwość samodzielnego zgłębiania tajników nauk matematyczno-przyrodniczych.
To była niezwykła i niezapomniana noc!.

29 września 2014 - L jak lekarz
Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr1 w Kruszwicy pilnie pracują z podręcznikiem   wydanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  NASZ ELEMENTARZ. Dzieci poznały już pierwsze litery. Przy okazji poznania liter  L,l  do szkoły został zaproszony lekarz- pan Cezary Przybycień. Spotkanie obfitowało w mnóstwo atrakcji. Pan doktor przybliżył dzieciom zawód lekarza w bardzo praktyczny i aktywny sposób. Maluszki same mogły posłuchać bicia serca przez stetoskop, oglądały ucho przez otoskop, mogły poczuć efekt miejscowego znieczulenia sprayem chłodzącym, oglądały różego rodzaju strzykawki, szpatułki, kroplówkę... Jednak najwięcej emocji wzbudziło wykonanie EKG oraz szycie naciętej skóry w asyście "małych chirurgów". W nagrodę za tak owocną współpracę każde dziecko otrzymało słodkie podziękowanie od pana doktora oraz naklejkę wzorowego pacjenta. Spotkanie zorganizowała Edyta Ratajczak.

30 września 2014 - podsumowanie konkursu "My Europejczycy..."
Anita Graczyk z klasy szóstej „c” i obecnie już uczennica pierwszej klasy Gimnazjum nr 1 Jagoda Karpińska spotkały się 30 września bieżącego roku na gali wręczenia nagród w konkursie literackim  „My, Europejczycy! 10–lecie Polski w Unii Europejskiej”, która miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu. Konkurs odbywał się od 15 kwietnia do 20 czerwca 2014 r. w trzech kategoriach wiekowych. Spośród 114 prac, które napłynęły na konkurs, jury dostrzegło między innymi prace naszych uczennic. w kategorii uczniów szkół podstawowych III nagrodę przyznano Jagodzie Karpińskiej, a IV Anicie Graczyk. Dziewczęta otrzymały cenne nagrody, m.in. tablet i czytnik e-book. Prace wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie zostały zamieszczone w antologii pt. „My, Europejczycy! 10 – lecie Polski w Unii Europejskiej”. Zapraszamy do lektury nie tylko tekstów Anity i Jagody. Książka jest dostępna w naszej bibliotece.

30 września 2014 - warsztaty plastyczne w Skłudzewie
Dnia 30 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Skłudzewie. Była to nagroda w II-  gim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci „Moje piękne, bezpieczne miejsce”.
Dzieci pod wrażliwym okiem państwa Danuty i  Leszka Wambier poznawali uroki okolicy, szkicowali w terenie z natury i wykonywali prace w glinie- płaskorzeźby i rzeźby. Uczestniczyli również w ognisku zorganizowanym specjalnie dla nich w otoczeniu jesiennej przyrody.
To kolejna przygoda wychowanków naszej szkoły w Fundacji Piękniejszego Świata, gdzie rozbudzają swoją wyobraźnię, doceniają swoją indywidualność i spotkają ciekawych, pogodnych ludzi z zaczarowanego świata sztuki.
W najbliższym czasie zostanie zorganizowana wystawa prac dzieci w naszej szkole.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego