Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Maj 2015

ARCHIWUM > 2014/2015

12 maja 2015 - Pierwsza pomoc

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać uczniów z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach. 12 maja uczniowie klas II przeszli kolejny etap szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Z inicjatywy uczniów klasy II c na zajęcia zaproszono panią pielęgniarkę Ninę Hoffmann. Wspólnie powtórzyliśmy wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego. Najbardziej zależało nam na tym, aby dzieci potrafiły wezwać pomoc. Żeby miały odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dlatego musi pamiętać, jaki jest numer pogotowia. Ważne też jest, żeby wiedziało, jak powinno przekazać komunikat, gdy dzwoni na pogotowie. No i oczywiście, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Ten dzień dla pani Niny był wyjątkowy, ponieważ tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i w związku z tym, złożyliśmy na ręce pani piękne kwiaty z  najserdeczniejszymi życzeniami i zaśpiewaliśmy ,,Sto lat”.                                                                                                                        Koordynator akcji
                                                                                                                         Grażyna Dziwnik

15 maja 2015 - Konkursy matematyczne 2015
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu konkursach matematycznych.
            Uczniowie klas szóstych w trzech etapach zmagali się z zadaniami wykraczającymi poza program nauczania w konkursie „Liga Zadaniowa” organizowanym przez UMK w Toruniu. Nikt nie dostał się do etapu finałowego, ale troje uczniów: Anita Graczyk, Kamil Polewski i Szymon Martin uplasowali się na trzecim miejscu po tych etapach.
         Nasza szkoła corocznie jest organizatorem Gminnego Konkursu Matematycznego „Super Rachmistrz”. W dwóch etapach należy rozwiązać złożone zadania tekstowe. I miejsce wywalczyła Anita Graczyk, II miejsce- Kamil Polewski, III miejsce
Aleksandra Lis, a IV miejsce Szymon Martin.
       Wzięliśmy też udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, w którym wyróżnienie zdobył Szymon Martin. Uczniowie rozwiązywali zadania testowe o różnym stopniu trudności.
      Zmagaliśmy się też w konkursie „Matematyka Bez Granic”. W tym konkursie rywalizowały całe klasy z terenu Polski. W regionie kujawsko-pomorskim klasa VIa uplasowała się na 4 miejscu, VIc na 5 miejscu, VIb na 6, Vc na 10, a VA i VB na 11 miejscu. Praca była zespołowa, uczniowie pracowali w grupach i mieli do rozwiązania także jedno zadanie w języku angielskim.
 …..Wielu uczniów brało udział Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Pangea”. Nikt nie dostał się do etapu finałowego. Najlepszy wśród klas czwartych okazał się Michał Stachowiak, wśród klas piątych Kinga Pilarska, która uzyskała najwyższą liczbę punktów w szkole, a wśród klas szóstych najlepszy okazał się Kamil Polewski.

Honorata Barglik

16 maja 2015 - Światowy Dzień Scratcha w murach kruszwickiej „Jedynki”

W sobotę 16 maja 2015 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy uczniów szkół podstawowych gminy Kruszwica wraz z nauczycielami oraz rodzicami. Przybyli oni, by wziąć udział w zajęciach poświęconych programowaniu w Scratchu, które szkoła nasza zorganizowała w ramach obchodów Światowego Dnia Scratcha.
Dla zdecydowanej większości uczestników było to pierwsze spotkanie ze Scratchem. W czasie dwugodzinnych zajęć, poprowadzonych osobno dla uczniów klas 1-3 wraz z nauczycielami, bądź rodzicami i uczniów klas 4-6, poznawali tajniki sterowania „duszkami” i tworzenia prostych programów. „Duszki” poruszały się, zmieniały kostiumy, spotykały się i rozmawiały ze sobą, a także z uczestnikami zajęć. W sali 301 spotkanie prowadzili i pomagali gościom wykonać ćwiczenia uczniowie klas drugich i trzecich: Agata Sieradzka, Weronika Kujawińska, Bartek Matyjasik, Anna Sieradzka i Wiktoria Łożykowska, natomiast w sali 201 uczniowie klas czwartych i piątych: Dominika Domalska, Marcel Kaczmarek, Kacper Olszowski, Anna Lewandowska i Filip Kaczmarek. Są to niektórzy z uczestników kół o tematyce związanej z programowaniem lub programu „Mistrzowie kodowania”. Nad całością czuwali nauczyciele prowadzący w ciągu roku szkolnego scratchowe zajęcia: p. Renata Barczak-Meller i p. Marek Szałkowski. Czas spotkania wartko upływał w radosnej atmosferze i gdy nadszedł moment zakończenia, wielu uczestników z ciężkim sercem wyłączało komputery.
Scratch – jego przyjazne dziecku, intuicyjne środowisko – wzbudził też zainteresowanie przybyłych nauczycieli, którzy być może poprowadzą w przyszłości zajęcia z programowania w swych macierzystych szkołach.

Marek Szalkowski

16 maja 2015 - Pióro Burmistrza Kruszwicy dla „Jedynki”!

W sobotę 16 maja 2015 r. troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym „O Pióro Burmistrza Kruszwicy”. Konkurs po raz osiemnasty zorganizowała Szkoła Podstawowa w Woli Wapowskiej. Uczestnicy zmagali się z wieloma pułapkami ortograficznymi w niekrótkim i niełatwym tekście przygotowanym przez panią konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Nasi uczniowie zajęli najwyższe miejsca!

Tytuł mistrza ortografii na poziomie klas 4-6 obronił Kamil Polewski z klasy VIa i tym samym  po raz drugi otrzyma Pióro Burmistrza Kruszwicy.

Drugie miejsce ex aequo zajęły:
Anita Graczyk z klasy VIc  oraz Kinga Pilarska z klasy Vb.


Gratulujemy!
Beata Pilarska

29 maja 2015 - Festyn w ,,Jedynce", czyli zabawa na sto dwa!

Do majowego festynu społeczność szkolna przygotowywała się od dłuższego czasu. Wiele osób zaangażowało się i przyłączyło do inicjatywy rodziców zorganizowania na terenie naszej szkoły rodzinnego pikniku. Warto było, bo emocje i wspomnienia na długo pozostaną w pamięci  uczestników  szkolnej majówki. Wśród osób bawiących się razem z „Jedynkową” rodziną  byli goście: pan Dariusz Witczak- burmistrz Kruszwicy i pan Mikołaj Bogdanowicz- wiceburmistrz , pan Krzysztof Brejza- poseł na Sejm RP, pan Artur Grobelski- Radny Miejski w Kruszwicy.
Festyn został uroczyście otwarty przez dyr. szkoły panią Marzenę Szałkowską oraz przewodniczącą Rady Rodziców panią Danutę Gnutek. To właśnie głównie dzięki  pozytywnej energii pani Danuty Gnutek i głębokiej wierze w powodzenie przedsięwzięcia, piknik stał się faktem. Festyn poprowadzili panowie: Janusz Jagodziński i Jacek Kowalski
ojcowie uczniów naszej szkoły.
Podczas pikniku nie brakowało atrakcji. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Dzieci cieszyła zabawa na dmuchanej zjeżdżalni czy malowanie buziek kolorowymi farbkami. Lubiący wysiłek fizyczny mogli wziąć udział w różnorodnych konkurencjach sportowych. Rozegrany został m.in. mecz piłki nożnej między tatusiami a uczniami klas piątych. Inni mogli przyłączyć się do gry w ringo i dwa ognie, sprawdzić swoją zwinność w łapaniu i rzucaniu jajkiem, czy siłę w zawodach w przeciąganiu liny. W grach i zabawach sportowych chętnie uczestniczyły dzieci, ale i rodzice nie zawiedli. Kto wie, może nawet bawili się lepiej niż ich pociechy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zgromadzone na boisku szkolnym pojazdy- motory, wóz strażacki, czy samochód Przedsiębiorstwa Komunalnego. To była niepowtarzalna okazja usiąść za kierownicą wozu strażackiego czy na siedzeniu motoru policyjnego.
Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała biesiadowaniu przy kubeczku kawy, herbaty i słodkich pysznościach przygotowanych przez rodziców. Ciasta i ciasteczka były do nabycia w punkcie gastronomicznym za symboliczną złotówkę. Dzieci delektowały się białym puchem- słodką watą cukrową. Rodzice zorganizowali również na festynie grillowaną kiełbaskę oraz chleb z domowym smalczykiem.
Wszystkim czas wspólnych rozmów i wypoczynku umilały występy  uczniów naszej szkoły. Dzieci śpiewały, grały na instrumentach, tańczyły. Od kilku lat z okazji Dnia Dziecka uczniowie prezentują  swoje talenty podczas Szkolnej Giełdy Talentów. W tym roku wystąpiły przed znacznie większą publicznością. Gromkimi brawami zostali także nagrodzeni ćwiczący na co dzień karate oraz tańczący Zumbę pod okiem pani Joanny Wróblewskiej.
Nad zdrowiem uczestników zabawy czuwała pani Małgorzata Matysiak, pani pielęgniarka, która w punkcie medycznym mierzyła ciśnienie i badała poziom cukru we krwi.
Jednym z punktów scenariusza była loteria fantowa, która cieszyła się szczególną uwagą. Wszystkie losy loterii rozeszły się niczym ciepłe bułeczki. Dzięki sponsorom i zaangażowaniu wielu rodziców udało się przygotować atrakcyjne nagrody . Każdy los był zwycięski.
I Festyn Rodzinny przeszedł do historii. To był naprawdę mile spędzony czas. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji. Mamy nadzieję, że festyn na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych i stanie się imprezą cykliczną.  


Beata Pilarska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego