Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Pażdziernik

ARCHIWUM > 2015/2016

6 października 2015 - Wycieczka do lasu

Jak co roku jesienią klasy pierwsze odwiedzają las. Tym razem - 6 października 2015 roku kl.I a i kl.I d pojechały do lasu w Paprosie. Pod czujnym okiem wychowawców i pracowników Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia uczniowie poznawali zależności zachodzące w leśnym ekosystemie. Mogli bezpośrednio rozpoznawać różnorodne rośliny, a także drobne zwierzęta takie jak: żaby, żuki, mrówki, dżdżownice oraz ptaki. Na podstawie kart pracy przygotowanych przez pana D. Wiśniewskiego i pana T. Sołtysika porównywali i rozpoznawali drzewa według kształtu liścia i owoców. Dowiedzieli się wiele ciekawostek o mieszkańcach lasu i odpowiedniego zachowania w leśnych ostępach. Dzięki sprzyjającej pogodzie dzieci mogły spożyć śniadanie na łonie natury. Ten dzień dostarczył nam wiele ciekawych przeżyć i radości.

Lidia Bagrowska-wychowawca kl. I a, Beata Klusak- wychowawca kl. I d

10 października 2015 - Rajd rowerowy

Świętowanie 111. rocznicy urodzin naszej szkoły, która przypada 20 października, rozpoczęliśmy już w minioną sobotę, biorąc udział w rajdzie rowerowym. Termin ten zbiegł się z obchodami Narodowego Dnia Sportu, mogliśmy więc czynnie propagować i wspierać turystykę kolarską w naszej gminie. Rajd został zorganizowany przy współudziale Oddziału Nadgoplańskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kruszwicy.
W imprezie wzięli udział nasi uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele i absolwenci naszej szkoły. Trasa rowerowa wiodła z Kruszwicy przez Bródzki, Wolę Wapowską i Papros do Dziewy.

Pani Magdalena Musiałowska zachęcała nas, abyśmy podczas jazdy obserwowali ptaki, które zbierają się do zimowych odlotów, ponieważ w pierwszy weekend października obchodzimy również Europejskie Dni Ptaków.

Rajd rowerowy pod nazwą „Jesień w lesie” zawiódł nas do Domku Myśliwskiego w Dziewie, gdzie czekały nie lada atrakcje. Każdy z uczestników został poczęstowany żurkiem, herbatą, jogurtem czy drożdżówką. Nie zabrakło też tradycyjnego pieczenia kiełbasek przy ognisku. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele ciekawych i zabawnych konkurencji, np. strzelanie z łuku, przeciąganie liny, losy z nagrodami itp. Natomiast podczas odpoczynku w drodze powrotnej, uczestnicy rajdu wykazali się wiedzą w mini konkursie o patronie i historii naszej szkoły.
Rajd był bardzo udany, dopisywały nam humory, towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, a nad naszym bezpieczeństwem podczas jazdy czuwali przodownicy turystyki kolarskiej pani Elżbieta Kozłowska i panowie Wojciech Mikołajczak, Krzysztof Gąsiorowski i Jacek Sieradzki, za co im serdecznie dziękujemy..

Małgorzata Kwaśnik

 

16 października 2015 - Bicie rekordu
Uczniowie naszej szkoły 16 października br. wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ustanawiania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcja organizowana była przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy Ratować”. W tym roku nasza szkoła uczciła po raz trzeci obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada właśnie 16 października. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek, punktualnie o godzinie 12 i trwało 30 minut. W akcji brali udział uczniowie z klas III, IV,V i VI oraz członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego o profilu sportowo ratowniczym oraz z-ca burmistrza Kruszwicy pan Mikołaj Bogdanowicz. Do ćwiczeń przystąpili także rodzice i nauczyciele, a więc łącznie brało udział 240 osób. Ratownicy krótko przypomnieli o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia z fantomami oparte były na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej.  Wszyscy objęci takim właśnie ćwiczeniom systematycznie oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym. Dzięki temu uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych.

           Koordynatorzy akcji: Joanna Karczmarek, Renata Pietrzak - Ćwikła, Grażyna Dziwnik

18 października 2015 - Myślęcinek

W niedzielny poranek 18.10.2015r klasa III c wraz z myśliwymi z Koła Łowieckiego nr 5 ,,Kormoran”, rodzicami i wychowawczynią wybraliśmy się na wycieczkę do Myślęcinka. Wycieczka była ufundowana przez myśliwych z w/w koła. Na początku odwiedziliśmy stadninę koni, w której poznaliśmy różne rasy tych przepięknych zwierząt. Następnie byliśmy na Mszy Hubertowskiej, którą sprawował ks. Ryszard Pruczkowaski - Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych przy Wojewódzkiej Radzie Łowieckiej w Bydgoszczy, a także absolwent naszej szkoły. Pogoda nam nie dopisała, ale mimo tego mogliśmy zobaczyć paradę sztandarów myśliwskich, wciągnięcie flagi Polskiego Związku Łowieckiego oraz  ślubowanie najmłodszych myśliwych. Po mszy poszliśmy na ciepły posiłek, a był to przepyszny gulasz myśliwski. Następnie kontynuowaliśmy naszą przygodę w Bydgoskim Centrum Wystawienniczo - Targowym w Myślęcinku na Targach Myśliwskich. Spotkaliśmy tam ogromną rzeszę  miłośników ekologii, łowiectwa, kuchni myśliwskiej, kultury i tradycji myśliwskiej. Podczas wycieczki mieliśmy różne atrakcje, takie jak: konkursy, eksperymenty i plac zabaw. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrody: książki, kolorowanki oraz sadzonki drzewek iglastych i liściastych. Zmęczeni, troszkę przemoczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Wycieczka była udana i bardzo nam się podobała.

Natalia Pańka i Mateusz Pilarski z kl.IIIc

18 października 2015 - To już 111 lat !!!!!!!!!!!!!!
20 października 1904 roku rozległ się pierwszy dzwonek w kruszwickiej „ Jedynce”.
Po latach, 20 października 2015 roku, wspominamy ten dzień uroczyście  i z nostalgią. Wzruszają się nawet  szkolne mury, przyjazne i  wyraźnie dumne.
 Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień,  pozostających zawsze w naszej pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiamy część swojego życia.  Urodziny Szkoły były  najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania z historii zdarzeń i ludzi.
 Ten uroczysty poranek rozpoczęliśmy sentymentalną wyprawą do dziejów kruszwickiej Jedynki za pośrednictwem prezentacji multimedialnej.
Gromkim „200 lat!” zakończyliśmy poranek rocznicowy, by za chwilę w gronie klasowym zasiąść przy urodzinowych tortach, za które w imieniu Jubilatki bardzo dziękujemy Radzie Rodziców.
Potem przyszedł czas na spotkanie po latach!
Inauguracja roku szkolnego 1995/96 odbyła się w nowej siedzibie naszej placówki, mieszczącej się na Zagoplu - to ta część historii Jedynki, którą tworzymy już my- najmłodsze pokolenie Jej absolwentów.  Przedtem przez 91 lat  szkoła miała swoją siedzibę przy ul. Kasprowicza. Udaliśmy się  tam  wszyscy radośnie, z piosenką na ustach, i symbolicznymi tarczami w dłoniach . Powitali nas obecni gospodarze budynku . Mieliśmy możliwość zwiedzenia gmachu, w którym  obecnie mieści się liceum i gimnazjum, a który dobrze pamięta pokolenia uczniów Jedynki sprzed wielu, wielu lat.
Uroczystości zwieńczył udział naszej  społeczności  w uroczystej Mszy św., przed którą przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili symboliczne znicze na grobach zmarłych pracowników naszej szkoły.
Nasza szkoła skończyła 111 lat, ale mimo sędziwego wieku jest pełna  życia i  radości oraz  nieustającej pozytywnej energii, bo szkoła to my, a my tacy właśnie jesteśmy!
Powrót do źródeł, poznanie wydarzeń z przeszłości naszej „małej Ojczyzny” pozwoliły nam kolejny już raz poczuć więź z przeszłością, rozbudzić w sobie szacunek do tradycji naszej szkoły, poczuć własną tożsamość.

Joanna Musiałowska


19 października 2015 - Skłudzewo zachwyciło ponownie

19 października 2015 roku liczną grupą uczniowie naszej szkoły ponownie zawitali do Skłudzewa.
W ramach nagrody zbiorowej w Wojewódzkim konkursie plastycznym „Moje piękne, bezpieczne
miejsce” uczestniczyli w warsztatach plastycznych w technice mozaika.
Serdecznie przywitani przez p. Leszka i p. Danutę Wambier ochoczo zabrali się do pracy. Wykonali
szkice z natury w plenerze, swoje oryginalne wizytówki zainspirowane obrazami z pracowni oraz
zachwycające mozaiki z kolorowych szkiełek. Na zakończenie uczestniczyli w specjalnie dla nich
przygotowanym ognisku.
Przez cały czas panowała twórcza atmosfera, współpraca, a dzieci nie miały nawet sekundy na
nudę.
Nad bezpieczeństwem dzieci i rozbudzaniem twórczej działalności czuwały p. Lidia Bagrowska, p.
Danuta Kruszczyńska, p. Magdalena Orczyk, p. Hanna Springer oraz p. Renata Barczak – Meller.
Skłudzewo zachwyciło po raz kolejny malowniczym krajobrazem i ciepłą atmosferą.
Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni.

Opiekun: Renata Barczak - Meller

16 - 23 października 2015 - Tydzień dobrego ...
W dniach 16-23 października 2015r. obchodziliśmy kolejny raz „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Z tej okazji przygotowana została wystawa chleba  na zakwasie i innych zdrowych artykułów spożywczych, takich jak płatki zbożowe, kasze, warzywa i owoce.  Na wystawie zaprezentowano również książki o tematyce zdrowego odżywiania. W przygotowanie tej wystawy zaangażowali się uczniowie klasy Ia, IIIc, Va z wychowawcami oraz pani bibliotekarka. W klasach I-VI odbyły się pogadanki tematyczne i lekcje wychowawcze. Klasy przygotowały gazetki związane z tematem chleba i zdrowego stylu życia, które  konkurowały w konkursie międzyklasowym. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła klasaVb. U uczniów klasy II d "Tydzień dobrego chleba oraz zdrowego trybu życia" obfitował we własnoręcznie upieczone pieczywo.  Najpierw dzieci wraz z wychowawczynią p. Edytą Ratajczak zrobiły ciasto pszenno-żytnie na samym zakwasie. Ciasto rosło przez całą noc, by nazajutrz zachęcało zapachem świeżo pieczonego chleba. W tym samym dniu  pani zrobiła ciasto drożdżowe, z którego "wyczarowały się" puchate bułeczki. Dzieci same wyrobiły masło i z wielkim apetytem zajadały świeże, zdrowe pieczywo z masełkiem.  Zdrowy styl życia to także ruch na świeżym powietrzu, czego potwierdzeniem była tańczona  podczas przerw na boisku szkolnym zumba. Prowadziły ja panie Joanna Wróblewska i Grażyna Dziwnik. Mamy nadzieję, że różnorodne działania, które podjęliśmy, przyczynią się do jeszcze większej dbałości nas wszystkich o wartościowe  odżywianie i zdrowy styl życia.

Bożena Ziętara

23 października 2015 - „Skąd Nasz Ród"
Nasz sukces.
23 października 2015 roku uczennice klasy VI b Kinga Pilarska, Wiktoria Kępska, Marta Mrówczyńska reprezentowały naszą szkołę w konkursie „Skąd Nasz Ród”. Przygotowywały się do niego pod kierunkiem nauczyciela przyrody p. Magdaleny Musiałowskiej.
Był to konkurs, podczas którego dziewczyny wykazały się rewelacyjną wiedzą przyrodniczo-historyczną  dotyczącą naszego regionu.
W kategorii szkół podstawowych zdobyły I miejsce.  
                                         
                                                                      Cieszymy się z tego sukcesu ! Gratulujemy!!!

Magdalena Musiałowska


28 października 2015 - Fotorelacja z wycieczki klasy 3c do lasu w Woli Wapowskiej

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego