Styczeń 2015

ARCHIWUM > 2014/2015

17 stycznia 2015 - II edycja Gminnego Konkursu Pięknego, Głośnego Czytania

17 stycznia 2015 roku odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Pięknego, Głośnego Czytania dla klas IV-VI szkół podstawowych. W tym roku organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 2  im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy. Naszą szkołę w gminnych zmaganiach reprezentowały :Martyna Lewandowska, Wiktoria Kępska, Martyna Woda, Maria Hoffman, Izabela Jurkiewicz oraz Weronika Krawczak.
To był szczęśliwy dzień dla uczniów Jedynki. II lokatę w kategorii klas IV zdobyła Martyna Lewandowska z
IV b(opiekun p.B. Pilarska).III miejsce wśród uczniów klas V  wywalczyła Wiktoria Kępska z V b(opiekun p. M.Kwaśnik ) a I miejsce w tej kategorii zdobyła (wespół z uczennicą ze Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej) Martyna Woda z V a (opiekun p.A. Sochacz).Grand Prix trafiło w ręce Martyny Wody ,co daje uczennicy możliwość udziału w analogicznym konkursie dla  szkół gimnazjalnych. Wszystkim uczestnikom, ich rodzicom i opiekunom serdecznie gratulujemy.

22 stycznia 2015 - Dzień Babci i Dziadka w IIc

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto kochanych Babć i Dziadków.  To dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla zaproszonych gości. Dnia 22 stycznia 2015 r. w klasie   II c odbyła się wspaniała impreza z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Na wstępie wychowawczyni serdecznie powitała wszystkich na uroczystości i zaprosiła do wspólnego obejrzenia montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy II c oraz uczniów z kółka historycznego. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, a także o tematyce patriotycznej, związane właśnie z tymże świętem. Szanowni goście obejrzeli pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy przy muzyce. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości ,,Honorowymi Dyplomami dla Babci i Dziadka” przygotowanymi własnoręcznie. Mamusie przygotowały w sali lekcyjnej również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała i bardzo rodzinna. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Wszyscy rodzice zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania należy skierować do rodziców - pani Doroty Zaćmińskiej, pani Katarzyny Sobeckiej, pani Katarzyny Kubiak, pani Mirosławy Pogorzały, pani Moniki Podrzyckiej i pani Sylwii Rościszewskiej.

Wychowawca kl. IIc
                                                                                                                      Grażyna Dziwnik

24 stycznia 2015 - Zimowe Ptakoliczenie 2015

Jak co roku To już kolejny raz uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Zimowe Ptakoliczenie”. W sobotę 24 stycznia grupa młodych przyrodników z naszej szkoły pod opieką nauczycieli. Magdaleny Musiałowskiej i Katarzyny Kowalskiej wyruszyła w teren by w naturalnym otoczeniu obserwować pta-ki zimujące w Polsce. Skierowaliśmy się w stronę lasów łęgowych położo-nych nad Gopłem. Podczas wyprawy towarzyszył nam prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej pan Paweł Stopiński, który pomagał nam w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków ptaków oraz opowiadał o cie-kawostkach z ich życia. Udało nam się zobaczyć około 1384 ptaki. Wśród nich były wróble, mazurki, krzyżówki, mewy i gołębie. Ptaki te łatwo dostrzec. Nas jednak bardziej zainteresowały gatunki, które najpierw słyszeli-śmy a potem dopiero przy użyciu lornetek szukaliśmy wśród drzew. Były wśród nich  modraszki, bogatki, kwiczoły, dzięcioły i czyże. Największy jed-nak zachwyt wśród uczestników wyprawy wzbudził pełzacz, który bardzo sprawnie poruszał się po pniu drzewa. W drodze powrotnej widzieliśmy szybującego myszołowa, liczne stada gawronów i sierpówki. Cieszymy się, że udało nam się zobaczyć też sójkę, która jest bohaterem  tegorocznej zimy.
Zajęcia terenowe zawsze sprawiają dzieciom wiele radości i zadowolenia. Pozwalają one w nieco inny sposób poznawać najbliższe otoczenie i wniknąć w olbrzymi świat awifauny nadgoplańskiej.

Naszej wyprawie „na ptaki” towarzyszyła ekipa TVP w Toruniu. Relacja zostanie przedstawiona w najbliższym czasie w programie „Spotkania z eko-logią”  w paśmie regionalnym  ogólnopolskim.

Szczegółowa relacja z naszych obserwacji:

Gatunek ptaka Ilość zaobserwowanych
sójka 1

razem

27 stycznia 2015 - zabawy na śniegu klasy IIc

Śnieg, śnieg, hura, hura! Z takimi okrzykami wybiegliśmy we wtorek 27 stycznia 2015r. na
szkolne boisko na zajęcia wychowania fizycznego. Po raz pierszwszy tej zimy pojawił się
śnieg. Zaproponowaliśmy, aby te chwile wykorzystać na rzucanie śnieżkami do celu,
ulepienie bałwanów oraz rodziny pingwinów, o których ostatnio wiele mówiliśmy. Z
ogromnym zapałem i uśmiechem na twarzach przystąpiliśmy do naszych zadań. Było
zabawnie i śmiesznie, bo przytulaliśmy się do szaro-czarno-białych bałwanków, tylko szkoda, że tak
krótko! I niestety bardzo krótko też trwał incydent zimowy, bo w następnym dniu znowu
pojawił się widok zielonej trawy z niewielkimi kulami śnieżnymi.

Uczniowie klasy II c