Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Listopad

ARCHIWUM > 2016/2017

8 listopada 2016 - „ŚNIADANIE DAJE MOC !!!!!”
Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza szkoła już po raz szósty włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc!” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Zależy nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. W zorganizowaniu akcji  wsparli nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na szkolnych stolikach śniadaniowych we wszystkich oddziałach klas 0-III znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno-owocowe i wiele gatunków pieczywa. Nie zabrakło również świeżo wyciskanych soków. Dzieci najpierw przygotowały, a potem wspólnie spożywały drugie śniadanie, częstowały się nawzajem i dzieliły swoimi wiktuałami.
Wszystkie  działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych najmłodszych uczniów, ale również wzmocniły integrację w zespołach klasowych.
Tego dnia przeprowadzone zostały również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.
Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.
Te niecodzienne lekcje kulinarne wszystkim uczniom dostarczyły także wiele radości. Nie ukrywali satysfakcji z możliwości samodzielnego przygotowania kanapek i spożywania ich wspólnie z rówieśnikami przy jednym stole.

Joanna Musiałowska

9 i 10 listopada 2016 -Międzynarodowy Kokurs Informatyczny BÓBR
W tym roku po raz 11 odbyła się polska edycja Konkursu Informatycznego BÓBR (==>zobacz stronę). Jego krajowymi organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz firma Learnetic z Gdańska. Cztery dni z rzędu odbywają się kolejno konkusy dla uczniów z różnych grup wiekowych. Konkus przeprowadzany jest w sieci na mobilnej platformie edukacyjnej mCourser, gdzie w czasie godziny rozpoczynającej się w samo południe, zarejestrowni uczestnicy mogą rozwiązywać 24 zadania sprawdzające wiedzę informatyczną i wymagające szybkiego logicznego rozumowania. Udzielenie błędnej odpowiedzi powoduje zmiejszenie uzyskanego wyniku o 1/4 ilości punktów za nią przewidzianych. "Strzelanie odpowiedzi" jest więc ryzykowne.
Konkurs Benjamin, przeznaczony dla uczniów klas IV-VI, został przeprowadzony 9 listopada, a konkurs Skrzat, w którym mogą wziąć udział ucziowie klas od I do III - 10 listopada. Najwyższy wynik spośród wszystkich tegorocznych uczestników z naszej szkoły uzyskała
Zuzanna Kowalczyk (83,75pkt.) z klasy IIIa

Marek Szałkowski

15 listopada 2016 - Spotkanie z myśliwym
W dniu  15 listopada 2016 r.   odbyło się spotkanie uczniów klas drugich naszej szkoły z panem Lechem Springerem, myśliwym - selekcjonerem z Koła Łowieckiego nr 48 „Samura” w Woli Wapowskiej.
Po tradycyjnym łowieckim  powitaniu  „Darz Bór” uczniowie mogli w ciekawy sposób zapoznać się z przykładami ekologicznej działalności myśliwych na terenach pól i lasów. Chociaż tak naprawdę łowiectwo jest pasją, chęcią częstego obcowania z naturą, bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu. To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji w świecie zwierząt leśnych, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania.
Pan Leszek uświadomił wszystkim uczniom, jak wielka jest rola człowieka w prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej, restytucji czy reintrodukcji niektórych gatunków zwierzyny. Opowiedział również o swoich doświadczeniach związanych z myślistwem oraz o różnych gatunkach zwierząt, jakie można spotkać w naszych okolicznych lasach. W opowieściach z lasu pojawiało się mnóstwo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo spodobały się uczniom. Dowiedzieli się oni np. co to są słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Pogadanka urozmaicona była pokazem ilustracji i zdjęć. Na koniec uczniowie otrzymali piękny, drewniany karmnik dla ptaków, który nie tylko będzie zdobił obejście szkoły, ale przede wszystkim będzie ptasią stołówką w mroźne zimowe dni.

Koordynatorem spotkania była wych. klasy IId - Beata Klusak.

18 listopada 2016 - Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
Z okazji przypadającego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w dniach od 14 do 18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w cyklu działań poświęconych prawom dzieci.
W klasach I-III na spotkaniach z wychowawcą i pedagogiem bohaterowie znanych bajek i baśni wprowadzili dzieci w świat ich praw, wskazywali gdzie szukać pomocy, gdy dzieciom dzieje się krzywda.
W klasach  IV-VI odbywały się godziny wychowawcze, pogadanki, spotkania z pedagogiem poświęcone prawom dzieci i instytucjom dbającym o szeroko rozumiane dobro dziecka.
Podsumowaniem działań było zorganizowane w dniu 17 listopada 2016 spotkanie przebiegające pod hasłem: „Wiem – potrafię zadbać o własne bezpieczeństwo” z udziałem uczniów, przedstawicieli rodziców, dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i zaproszonego gościa – przewodniczącej Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, pani Magdaleny Jagiełłowicz.
W czasie quizów wiedzowych, konkursów, panelu dyskusyjnego, uczniowie w miłej atmosferze zabawy zdobywali nową, lub podsumowywali już posiadaną wiedzę w trudnej, ale bardzo ważnej dla nich tematyce.
Punktem kulminacyjnym spotkania był wybór klasy, która uzyskała tytuł Młodego Eksperta w Dziedzinie Znajomości Praw Dziecka.

Koordynator działań
Aleksandra Szymaniak19 listopada 2016 - Pięknie czytali ...
19 listopada 2016r. pięcioro uczniów z naszej szkoły gościło w murach Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego      w Polanowicach, gdzie odbyła się IV edycja gminnego konkursu pięknego, głośnego czytania  odbywającego się      pod patronatem  Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka i Dyrektora Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy.
Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 4, klas 5 i 6. Jury doceniło i nagrodziło Kingę Warmuz  z kl. 4c, która czytała fragment powieści Małgorzaty Musierowicz  pt. ,, Noelka”, a także Bożydara  Olejnika          z kl. 5b, który do prezentacji wybrał fragment książki Andrzeja Maleszki  pt. ,, Magiczne drzewo”. Kinga w tym konkursie zajęła 3 miejsce, a Bożydar został wyróżniony.  
      Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom           za godne reprezentowanie  naszej szkoły podczas czytelniczych zmagań.  

Beata Pilarska

 

21 listopada 2016 - Sprawozdanie z Dnia Języków Obcych.
W tym roku już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Łączy on elementy nauki i zabawy oraz stanowi niezwykłą motywację do działania zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. W tym szczególnym dniu chcieliśmy podkreślić znaczenie języków obcych we współczesnym świecie. Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez swoich kolegów i koleżanki, którego celem było pokazanie, że warto uczyć się języków obcych. Uczniowie dzięki temu przedstawieniu mogli zrozumieć, że bez znajomosci języków  nie można poznać danego kraju, jego kultury a przede wszystkim jego mieszkańców.
Poprzez organizowanie Dnia Języków Obcych po raz kolejny chcieliśmy pokazać uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć oraz przekroczyć różnice kulturowe.

Monika Klimczak

 

23 listopada 2016 - Spotkanie z bajkopisarzem
Uczniowie klas III b i III d uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu.Pan Bartłomiej Grabowski, pisarz regionalny , dziennikarz i historyk zaprosił dzieci na warsztaty literackie.  Uczniowie podjęli się próby pisania baśni. Swobodny i przyjazny charakter spotkania pozwolił dzieciom zajrzeć do krainy wyobraźni. Powstały ciekawe próbki baśni, a uczniowie bawili się przy okazji doskonale.
   Dziękujemy za wspaniałą i ciekawą lekcję!

Danuta Kruszczyńska

 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego