Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Maj

ARCHIWUM > 2015/2016

4 maja 2016 - Zerówka ratuje życie

Dnia 4 maja 2016r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły ,,zerówka” mieli lekcję ratowania życia. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. ,,Doktor Kręciołek”  o tematyce udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w czasie wypadku. Dzieci wykazały się świetną znajomością numerów alarmowych oraz doskonałym dialogiem z podawaniem konkretnych danych z pogotowiem ratunkowym. Potem każdy ćwiczył umiejętność właściwego ucisku klatki piersiowej. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali apteczki małego ratownika ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Grażyna Dziwnik     

7 maja 2016 - „Żyję i odżywiam się zdrowo”
7 maja 2016 roku braliśmy udział w   XII edycji gminnego konkursu pod hasłem „Żyję  i odżywiam się zdrowo” , który odbył się w  Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Chełmcach.  
Naszą  szkołę reprezentowali uczniowie klas czwartych: Weronika Kujawińska i Zofia Polanek – uczennice klasy IV b oraz  Mateusz Matuszak – uczeń klasy IV a.
Zadania konkursowe polegały na rozwiązaniu  testu  oraz udzieleniu odpowiedzi na pytania   o zdrowiu. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów.
Najlepiej powiodło się Zosi Polanek , która zdobyła III miejsce oraz  Weronice Kujawińskiej, która zdobyła miejsce V.
                                                                      Serdecznie gratulujemy!

                                                                  Magdalena Musiałowska (nauczyciel przyrody)
    

9 maja 2016 - Wycieczka do Teatru Miejskiego
W poniedziałek 9 maja dzieci z przedszkola wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu na spektakl pt. "Czerwony Kapturek".. Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami oraz poznanie zasad zachowania się w teatrze. Dzieci oglądały spektakl z wielkim zafascynowaniem bacznie śledząc losy bohaterów. Sceny humorystyczne, wywołały ogólny śmiech. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal.

Magdalena Zimmer

    

12 maja 2016 - Nie zapominamy ……

Z okazji zbliżającego się Dnia Polskiej Niezapominajki uczniowie klasy V b, przygotowani pod kierunkiem wychowawcy p.Magdaleny Musiałowskiej, zaprezentowali całej społeczności szkolnej montaż słowno -   muzyczny pod hasłem:  „Rok w ekologii”.
Program oparty był na kalendarium roku szkolnego. Uczniowie przypomnieli szereg działań, które podjęliśmy w ramach akcji proekologicznych.   
Przedstawiono prezentację multimedialną ukazującą nasz udział m.in. w „Sprzątaniu Świata”, „Europejskich Dniach Ptaków”, „Ratowaniu Kasztanowców”, wieszaniu budek lęgowych, w działalności „Ptasiej Stołówki”, w spotkaniach z leśnikiem,  pszczelarzem, w lekcjach przyrody z milusińskimi. Całość przeplatała piękna muzyka, śpiew piosenek o tematyce ekologicznej oraz recytacja wierszy.
Na zakończenie - jako symbol pamięci o otaczającej przyrodzie -  na szkolnych rabatach posadzono niezapominajki, aby każdy kto na nie spojrzy pamiętał, że wszyscy jesteśmy małą cząstką świata a jego przyszłość leży w naszych rękach.
Zapamiętajmy!
„Pęknie żyć – znaczy kochać świat
Pięknie żyć – tak jak żyje ptak
Pięknie żyć – tańczyć tak jak wiatr
A Ziemi życzyć naj … ,  jak najdłuższych lat”  

Magdalena Musiałowska

14 maja 2016 - Mali matematycy

Dnia 14 maja 2016r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Kruszwicy XXVI Konkurs Matematyczny Uczniów Klas Trzecich Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Kruszwica.
W konkursie wzięło udział 32 uczniów. Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie wyłonieni w etapie szkolnym:
Natalia Krygier  IIIa
Antoni Degórski  IIIa
Oskar Szamański IIIa
Julia Gadulska IIIb
Ewa Pomykała IIIc
Kinga Warmuz IIIc
Maria Piotrowska IIIc
Natalia Pańka IIIc
Mateusz Pilarski IIIc
Uczniowie rozwiązywali zadania tekstowe przygotowane przez doradców metodycznych Kujawsko- Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a 18 laureatów nagrodzono książkami. Maksymalną liczbę punktów za wszystkie zadania i tym samym I miejsce, jako jeden jedyny zdobył uczeń klasy IIIa Oskar Szamański. Drugie miejsca przyznano Natalii Krygier z IIIa, Julii Radulskiej z IIIb, Natalii Pańce z IIIc oraz Kindze Warmuz z IIIc.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów!

Grażyna Dziwnik     

18 maja 2016 - Dni książki

Czytanie książek-to jest sposób na nudę! Przekonali się o tym uczniowie podczas wyjątkowej lekcji – przedstawieniu teatralnym pt. Królewna się nudzi w wykonaniu aktorów z klasy III a. Wspaniała gra aktorska, piękne stroje, dekoracje oraz muzyka i taniec wzbudzały zachwyt i podziw widzów. Wszyscy bawili się doskonale!

Danuta Kruszczyńska     

19 maja 2016 - Czy świat kręci się wokół pieniądza? – niecodzienna lekcja w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu
19 maja 2016r. uczestniczyliśmy w zajęciach, które miały za zadanie przybliżenie nam podstawowych wiadomości z zakresu ekonomii oraz  zapoznanie z zagadnieniami dotyczącymi monet i banknotów. Podczas tej niecodziennej lekcji staraliśmy się wyjaśnić, co oznaczają skomplikowane pojęcia: pieniądz w bilonie, kruszec ( zawartość kruszcu w pieniądzu ) w czasach dawnych i dziś, bicie pieniądza, mennica dawniej i dziś. Motywem przewodnim spotkania była postać Mikołaja Kopernika oraz jego ekonomiczne zainteresowania. Dowiedzieliśmy się, że sławny torunianin zasłynął nie tylko na polu astronomii. Za sprawą strojów mogliśmy się przenieść do epoki Mikołaja Kopernika i lepiej poznać jego rodzinę. W drugiej części spotkania zwiedzaliśmy wystawę stałą w Domu Mikołaja Kopernika. Na koniec otrzymaliśmy książeczkę pt.” Jak zły szeląg. Przygoda z pieniądzem młodego Mikołaja Kopernika” . Jeden  egzemplarz tej książki trafił do naszej szkolnej biblioteki.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w takiej lekcji. Zajęcia, poprowadzone w niezwykle ciekawy sposób, znacznie przybliżyły nam podstawowe zagadnienia z ekonomii.

Uczniowie klasy 4a     

 

24 maja 2016 - W Młynie Wiedzy

24 maja dzieci i ich opiekunowie z oddziału przedszkolnego wraz z dwoma grupami pierwszoklasistów wybrały się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Siedziba Centrum to gruntowne odrestaurowane dawne Młyny Richtera. W budynku znajduje się 6 pięter składających się z przestrzeni wystawniczej, laboratoriów, pracowni i sal ekspozycyjnych. Jest to wspaniałe miejsce gdzie w sposób przyjemny a do tego pouczający można spędzić czas. Motywem przewodnim jest przygoda, którą każdy z nas może przeżyć.Nasze zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca połączone było z warsztatami gdzie dzieci miały ogromną frajdę z zabawy kreatywnymi wielkimi klockami. Podczas zwiedzania dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych informacji przyrodniczych charakterystycznych dla naszej królowej polskich rzek- Wisły. Pistolet wodny i zjeżdżalnia dla piłeczek okazała się wielką atrakcją dla dzieci. Przedszkolaki miały okazję zajrzeć do wnętrza kretowiska, lisiej nory i ula. Mogły budować kolorowy tor dla piłeczki, odgadnąć , którędy poleci chustka w kolorowej maszynerii.Dzieci mogły wejść do koła dla naprawdę dużego chomika. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne,konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz ciągów przyczynowo- skutkowych. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zdecydowanie jest miejscem, które potrafi pozytywnie zakręcić każdego z nas..

Magdalena Zimmer     

25 maja 2016 - Dzień Mamy

W oddziale przedszkolnym i klasie IIIc 25 maja 2016r. odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Mamy"
i "Dnia Taty". Dzieci przeżywały ten dzień od samego rana i nie mogły doczekać się przybycia wspaniałych gości. W tym dniu rodzice obdarzeni zostali szczególnymi dowodami miłości. Pociechy przygotowały wiersze, piosenki, tańce i grę na instrumentach. Po występach i życzeniach dzieci wręczyły rodzicom upominki, a na zakończenie uroczystości goście zostali zaproszeni na "małą czarną". To zawsze wyjątkowy dzień, w którym możemy powiedzieć naszym rodzicom jak wiele dla nas znaczą i jak mocno ich kochamy.

Magdalena Zimmer
    

31 maja 2016 - Nie taki Drakula straszny…, czyli wizyta przedstawicieli naszej szkoły w Rumunii

Barcanesti, Romanesti i Tatarani to miejscowości w Rumunii, w których znajduje się zespół szkół Gheorghe Lazar, będący partnerem w projekcie EUROPE, realizowanym w ramach programu Erasmus+, a koordynowanym przez naszą szkołę.
Nasi rumuńscy partnerzy, niezwykle gościnni i bardzo przyjaźni, byli w maju gospodarzem międzynarodowego spotkania projektowego, zorganizowanego w celu podsumowania osiągnięć pierwszego roku współpracy. Uczestnicy spotkania, przedstawiciele (dyrektorzy i nauczyciele) wszystkich szkół partnerskich: z Polski, Włoch, Estonii, Hiszpanii i Grecji, oprócz żmudnej pracy analizującej stopień osiągniecia celów projektu, mieli okazję poznać rumuński system edukacji oraz kulturę, historię i tradycje kraju. Uczniowie szkoły przygotowali dla gości pasjonujący występ taneczno-wokalny, nauczyciele zaprosili na ciekawe lekcje języka angielskiego, chemii i fizyki oraz warsztaty tradycyjnego rękodzieła. Zwiedzanie Bukaresztu, bardzo przestronnej i zielonej stolicy kraju oraz uroczych miast Ploiesti i Brasov zdecydowanie umiliło roboczy charakter spotkania, pobyt w kopalni soli Salina Slanic zapewnił dawkę zdrowotnej energii, a wizyta w zameczku Vlada Tepesa, czyli pierwowzoru Drakuli, dodała pracom projektowym dreszczyk emocji i nutkę tajemniczości.

Małgorzata Konik

31 maja 2016 - Statystyka nie jest nudna.
W maju uczniowie naszej szkoły mieli okazję przekonać się, że statystyki to nie tylko długie zestawienia danych, których analiza wymaga żmudnej pracy. Ciekawe zajęcia prowadziła bowiem pani Anita Patyk z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Uczniowie klas II – V dowiedzieli się czym i w jakim celu zajmuje się statystyka oraz poznali interesujące dane ze swojego najbliższego otoczenia podczas zajęć „Mój Region – Moja Mała Ojczyzna”. Natomiast uczniowie klas VI, w czasie lekcji „Zaszyfrowana statystyka”, nauczyli się jak przeprowadzić i zaszyfrować (oraz odszyfrować) analizę porównawczą na podstawie otrzymanych danych.

Małgorzata Konik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego