Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Pażdziernik

ARCHIWUM > 2016/2017

2 października 2016 - Europejskie Dni Ptaków
Europejskie Dni Ptaków to nie lada gratka dla nas „ptasiarzy”. Jak co roku w pierwszych dniach października, przyłączając się do tysięcy obserwatorów  w całej Europie, ruszyliśmy w teren, by obserwować ptaki przelotne w czasie ich jesiennej wędrówki.
Razem z naszymi opiekunami p. M. Musiałowską i p. K. Kowalską wędrowaliśmy wzdłuż Gopła po przepięknym terenie, wśród drzew i krzewów, by zobaczyć tegorocznego bohatera święta ptaków - KOPCIUSZKA. Udało nam się! Zobaczyliśmy go z daleka.  Natomiast  jego śpiew mogliśmy usłyszeć dzięki nagraniu, które przygotował dla nas prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej p. Paweł Stopiński, który z wielkim zaangażowaniem, podczas całej wyprawy, wprowadzał nas w tajniki świata przyrody.
Widzieliśmy ponad 2000 ptaków. Najliczniejszą grupę stanowiły gęgawy, które tworząc klucze niemal zasłoniły nam niebo. Nie zabrakło szpaków, mew, krzyżówek i gołębi miejskich.
Nasi młodsi koledzy, którzy po raz pierwszy wyruszyli z nami na obserwacje widząc przez lornetki  rudzika, kowalika, raniuszka i sikorkę ubogą byli pod ogromnym wrażeniem. Stwierdzili, że od dziś dołączają do naszego szkolnego grona „ptasiarzy”.
Wszystkim wyprawa się podobała. Już czekamy na następną.

Miłośnicy przyrody

11 października 2016 -„Podaj dalej... drugie życie odpadów"
„Podaj dalej... drugie życie odpadów"  to hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2016”.
W związku z tym 11 października klasa VI b odwiedziła Zakład Recyklingu Odpadów Tworzyw Sztucznych w Balczewie.  
Na miejscu powitał nas pan Marek Margielewski, właściciel Plast – Maru. Panie, które oprowadzały nas po obiekcie przedstawiły nam etapy recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz przypomniały podstawowe zasady ekologicznego postępowania  z odpadami.  Oglądaliśmy też dwa filmy na temat właściwej segregacji śmieci oraz  pracy jednej z głównych maszyn pracujących na hali produkcyjnej. Po krótkiej pogadance, podczas zabawy dydaktycznej, sprawdziliśmy nasze wiadomości na temat omawianej tematyki.  W części produkcyjnej zakładu było dość głośno. Tam obserwowaliśmy pracę 2 maszyn, które produkowały granulat i wyrabiały z niego plastikowe doniczki. To właśnie nimi na zakończenie wizyty zostaliśmy obdarowani.
Była to ciekawa i pouczająca lekcja ekologii.

Magdalena Musiałowska

13 października 2016 - Dzień Edukacji Narodowej
Już 13 października 2016 r. w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy rozpoczęło się świętowanie Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1 wspólnie zaprezentowali program artystyczny. Dzień później, 14 października 2016 r., popisy aktorskie, wokalne i recytatorskie dzieci i młodzieży mogli oglądać nauczyciele, pracownicy szkół i zaproszeni goście. Niech te słowa podziękowania oddadzą nastrój tego wyjątkowego święta:

„Przed nimi schylę nisko głowę,
pozdrowię ich serdecznym słowem,
i podziękuję dziś przy święcie
za wiedzę, miłość i za szczęście”.

Beata Wegner

17 października 2016 - Bicie rekordu
Dzisiaj, tzn.17 października biliśmy już po raz trzeci rekord w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W tym roku nasza szkoła uczciła także po raz trzeci obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada 16 października. W akcji brali udział uczniowie z klas II i III- wykonując ćwiczenia na parterze  oraz z klas IV-VI – wykonując ćwiczenia w sali gimnastycznej. Do ćwiczeń przystąpili także rodzice i nauczyciele oraz pracownicy obsługi, a więc łącznie brało udział 525 osób. Panie Grażyna Dziwnik, Lucyna Górna i Renata Pietrzak-Ćwikła krótko przypomniały o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia z manekinami oparte były na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej.  Wszyscy objęci takim ćwiczeniem systematycznie oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Dzięki temu uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych.

Koordynatorzy akcji: Grażyna Dziwnik, Lucyna Górna, Renata Pietrzak-Ćwikła

18 października 2016 - Resuscytacja w 1a
18 pażdziernika uczniowie klasy I a w obecności pani pielęgniarki zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. W jaki sposób wezwać pomoc, gdy nie czujemy się bezpieczni. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy. Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków. Dzieci objęci takim właśnie szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Na zakończenie szkolenia uczniowie otrzymali kuferki pierwszej pomocy przygotowane przez Fundację WOŚP.

Grażyna Dziwnik

23 października 2016 - uczestniczymy w Tygodniu Kodowania
Od 15 do 23 października odbył się w Polsce po raz trzeci Tydzień Kodowania - Code Week Polska (https://codeweek.org.pl/). Stanowi on część Europejskiego Tygodnia Kodowania (http://codeweek.eu/). Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznawać tajniki programowania w czasie lekcji zajęć komputerowych. Korzystali przy tym z platformy internetowej Godziny Kodowania (http://www.godzinakodowania.pl/), gdzie, pod kierunkiem nauczyciela, wybierali odpowiedni dla siebie kurs i wykonywali zadania poszczególnych lekcji, poznając podstawy programowania, korzystając – w razie trudności, z którymi nie mogli sobie samodzielnie poradzić – z pomocy prowadzącego zajęcia. Czas płynął wartko i wszyscy z żalem i niechętnie rozstawali się z zadaniami po dzwonku wieszczącym koniec lekcji. Później wielu rozwijało nowe umiejętności, kontynuując naukę w zaciszu domowym.

Marek Szałkowski

24 października 2016 - Głośno o ekologii

Dnia 24 października 2016 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach projektu edukacyjnego: „EKOhype głośno o ekologii". Zajęcia z pierwszakami przeprowadzili przedstawiciele Fundacji Ekspert Kujawy z Inowrocławia. W pierwszej części warsztatów uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której zaprezentowano przyczyny zanieczyszczenia i zagrożenia  środowiska naturalnego oraz sposoby jego ratowania. Pierwszacy bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach zadając dużą ilość pytań. Dzieci wzięły także udział w ćwiczeniach samodzielnego segregowania odpadów. W drugiej części spotkania dzieci odwiedził miś Ekohyper, który za pośrednictwem broszury zachęcał uczniów do wdrażania w praktyce postaw ekologicznych.  EKOhyper zrobił na dzieciach ogromne wrażenie dzięki czemu bardzo chętnie przytulały się do niego i  robiły z nim pamiątkowe zdjęcia. Zajęcia przebiegły w bardzo przyjemnej atmosferze.  Na zakończenie projektu dzieci otrzymały pamiątkowe plakietki i kolorowanki. Warsztaty okazały się dla dzieci niezwykle ciekawe i dostarczyły dużo informacji przekazanej w atrakcyjnej zabawowej formie.


Grażyna Dziwnik

24 października 2016 - Przedszkolaki w Balczewie
24 października br.dzieci z grup zerowych wraz z opiekunami wyjechały na wycieczkę do firmy Plast Mar w Balczewie. Zakład specjalizuje się w recyklingu odpadów stosując nowoczesne technologie. Zajęcia edukacyjne składały się z części teoretycznej i praktycznej. Dzieci zapoznały się z zasadami segregowania odpadów oraz etapami przetwarzania tworzyw sztucznych w sposób przyjazny dla środowiska. Były ćwiczenia praktyczne mające charakter zabawy, a także zwiedzanie hali produkcyjnej, gdzie mogliśmy obserwować pracę maszyny do produkcji regranulatów. Pod koniec zajęć dzieci przeszły test sprawdzający wiedzę z zakresu recyklingu. Każde dziecko otrzymało w prezencie kilka doniczek, smycz z logo firmy oraz wspólne zdjęcie całej grupy.

Magdalena Zimmer

28 października 2016 - Przedszkolaki w teatrze
Spektakle teatralne to świetna zabawa dla najmłodszych. Dzieci z grup zerowych dnia 28.10.2016 r udały się do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu na przedstawienie teatralne "Domek z piernika". Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, dzieci bardzo przeżywały to co działo się na scenie. Najwięcej emocji wzbudziła Czarownica- była zabawna, doprowadzała dzieci do śmiechu, ale chwilami budziła strach. Przedstawienie "Domek z piernika" to bajka edukacyjno- ekologiczna inspirowana opowieścią o Jasiu i Małgosi. Najmłodsi widzowie mogli zobaczyć połączenie gry aktorskiej z teatrem marionetkowym. Nie zabrakło tańca, śpiewu ale także sprytnie przemyconej nauki.
.

Magdalena Zimmer

28 października 2016 - Konkurs literacki
W dniach od 24-28 października 2016 roku obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W ramach obchodów tego święta Pedagogiczna Biblioteka  w Inowrocławiu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Inowrocławiu, zorganizowały międzyszkolny konkurs literacki dla uczniów klas czwartych, piątych
i szóstych pt. „List do pana Andersena”. Wielu uczniów naszej szkoły chętnie przystąpiło do tego konkursu. Spośród wysłanych przez nas prac, jury wyróżniło listy  uczennic: Zofii Polanek z klasy V b, Laury Rodzeń z klasy VI c, i Marii Mikołajczak z klasy VI a. Laureatki  osobiście odebrały nagrody i pamiątkowe dyplomy w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Inowrocławiu.
.

Małgorzata Kwaśnik

październik 2016 - Niezwykłe regiony Europy w naszych doświadczeniach – tym razem Hiszpania
Październikowa deszczowa aura skorygowała nieco stereotyp Hiszpanii jako kraju słońca i upałów, który przed wyjazdem miały uczennice naszej szkoły - uczestniczki krótkoterminowej wymiany grup uczniów w Ciudad Rodrigo w prowincji Salamanca.
Nasza szkoła koordynuje trzyletni projekt Niezwykłe regiony Europy w naszych doświadczeniach, realizowany w ramach programu Erasmus+. W skład grupy partnerskiej wchodzą szkoły podstawowe w Narvi (Estonia), w Barcanesti (Rumunia), w Ciudad Rodrigo (Hiszpania), w Sitii (Grecja) i w Rzymie. Celem współpracy jest kształtowania młodych obywateli EU świadomych własnych korzeni i tradycji, ciekawych i tolerancyjnych wobec innych kultur europejskich, dlatego projekt podzielono na cztery zakresy tematyczne: Moje środowisko, Mój region, Mój kraj, Nasza Europa.
Krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Hiszpanii poświęcona była realizacji tematu drugiego. Przedstawiciele szkół partnerskich poznali nie tylko codzienność szkolną Colegio Misioneras de la Providencia Santa Teresa, ale także region, w którym placówka się znajduje: urokliwą, głównie późnorenesansową część Ciudad Rodrigo otoczoną średniowiecznymi murami obronnymi; piękną gotycką, romańską i renesansową architekturę uniwersyteckiego miasta Salamanca, urzekające miasteczko La Alberca, tajemnicze Mogarraz oraz malownicze krajobrazy parku Camino de las Raices i gór Sierra de Francia.
Udział w projekcie to niezwykłe doświadczenie – podkreślają zgodnie Martyna, Laura, Oliwia, Jagoda i Wiktoria, uczestniczki spotkania w Hiszpanii – mogłyśmy sprawdzić i podszlifować nasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale też nawiązać znajomości i przyjaźnie z rówieśnikami z krajów partnerskich, a dzięki pobytowi w domach rodzin szkoły goszczącej – poznać „od wewnątrz” kulturę i zwyczaje Hiszpanów.

Małgorzata Konik

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego