Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Kwiecień

ARCHIWUM > 2016/2017

6 kwietnia 2017 - Wizyta przedszkolaków w bibliotece
6 kwietnia dzieci z grupy 0b udały się do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej filia "Zagopla". Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowania poczucia szacunku dla książek, wyrabiania u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki, poznania pracy bibliotekarza oraz wzbogacania słownictwa u dzieci. Podczas spotkania Pani Barbara Syryczyńska opowiedziała nam o swojej pracy, zapoznała z zasadami zachowania się w bibliotece oraz zachęcała dzieci do przychodzenia wraz z rodzicami i wypożyczania książek. Wędrując między półkami pełnymi książek dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa". Ponadto  rozwiązywały zagadki oraz z wielkim zainteresowaniem oglądały ciekawe książki. Na koniec dzieci otrzymały słodki upominek i zakładki do książek. Mamy nadzieję, że uda się przedszkolakom namówić swoich rodziców do odwiedzenia biblioteki i zainspirowania do wspólnych podróży w magiczny świat książki.

Magdalena Zimmer

7 kwietnia 2017 - Oko w oko z panią Iwoną Guzowską
W piątek, 7 kwietnia 2017r. starsze klasy „Jedynki” miały okazję wziąć udział w spotkaniu    z panią Iwoną Guzowską- wielokrotną mistrzynią świata i Europy w kick-boxingu i boksie, czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata w kick-boxingu, siedmiokrotną mistrzynią Polski. Gospodarzem spotkania było nasze gimnazjum.
Uczniowie z uwagą i wielkim zainteresowaniem słuchali gościa. Pani Iwona z pasją opowiadała o swoich walkach, trudnych wyborach, kontuzjach, o ludziach, dzięki którym odniosła tak wiele spektakularnych zwycięstw.
Nie zabrakło pytań od uczniów, którzy chcieli wiedzieć praktycznie wszystko na temat kariery, sukcesów, zainteresowań wielkiej polskiej sportsmenki. Na koniec najwięksi fani ustawili się w długiej kolejce po autograf, aby mieć pamiątkę z tego niecodziennego wydarzenia.
Spotkanie było interesujące i owocne. Dla jednych stanowiło możliwość poznania sylwetki znakomitej polskiej pięściarki, dla innych było okazją do zgłębienia wiedzy na temat świata boksu i sportowców uprawiających tę dyscyplinę. Wszystkim dało cenną lekcję, że trzeba mieć marzenia i wierzyć w ich realizację, że droga do sukcesu wiedzie poprzez ciężką pracę.

Beata Pilarska

8 kwietnia 2017 - Mistrzowie ortografii
W sobotę 8 kwietnia 2017 r. odbył się XXIV Gminny Konkurs Ortograficzny Uczniów Klas Trzecich Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Kruszwica. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów wyłonionych w ramach eliminacji  wewnątrzszkolnych.
Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie ZSS nr 1 w Kruszwicy:
Kinga Gaca (kl. 3a) - pierwsze miejsce,
Justyna Dębowska (kl. 3a) i Kaja Żukiewicz (kl. 3d) - drugie miejsca,
Amadeusz Sitarczyk (kl. 3d) i Oliwia Lewandowska (kl. 3b) - trzecie miejsca.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom sobotnich „zmagań z ortografią” gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Wegner

10 kwietnia 2017 - Ortografek 2017
Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się Ogólnoszkolny Konkurs Ortograficzny „Ortografek 2017”. 10 kwietnia  uczniowie klas II-VI przystąpili do ortograficznych potyczek w dwóch kategoriach- indywidualnie i jako dziesięcioosobowe reprezentacje klas. Dla większości uczniów konkurs był okazją do dobrej zabawy i sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu polskiej ortografii i interpunkcji. Tylko nieliczni, zwłaszcza ci, którzy w szkolnym święcie ortografii brali udział po raz pierwszy, przyznawali, że na początku towarzyszył im niewielki stres. Słodka czekoladka po napisaniu tekstu dyktanda pozwalała rozładować napięcie i dodać energii na dalszą część dnia.
Konkurs, podobnie jak rok i dwa lata temu, przygotowały i poprowadziły panie: Joanna Musiałowska i Beata Pilarska.
Rozstrzygnięcie III Ogólnoszkolnego Konkursu Ortograficznego nastąpiło 28 kwietnia. Laureaci otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, a Mistrzowskie Klasy- statuetki Ortografka, które towarzyszyć im będą w nauce i zabawie aż do kolejnej edycji konkursu.

Wyniki III edycji konkursu

Klasy II
I miejsce Stanisław Białkowski kl. IId
II miejsce Maria Szczepaniec kl. IIc
III miejsce Tymoteusz Słomczewski kl. IIcM

ISTRZOWSKA KLASA – KLASA II c

Klasy III
I miejsce   Kaja Żukiewicz kl.IIId
II miejsce  Justyna Dębowska kl. IIIa   
III miejsce Oliwia Lewandowska kl. IIIb

MISTRZOWSKA KLASA – KLASA III a

Klasy IV
I miejsce Ewa Pomykała kl. IVc
II miejsce Zuzanna Stolarska kl. IVa
III miejsce Natalia Pańka kl. IVc

MISTRZOWSKA KLASA – KLASA IV c

Klasy V
I miejsce Bożydar Olejnik kl. Vb
II miejsce Weronika Kujawińska kl. Vb              
III miejsce Agata Sieradzka kl. Vb

MISTRZOWSKA KLASA – KLASA V b

Klasy VI
I miejsce Paulina Marcinkowska kl. VIa
II miejsce Nikola Paluszak kl. VIb
III miejsce Michalina Skowron kl. VIc

MISTRZOWSKA KLASA – KLASA VI c


Gratulujemy zwycięzcom indywidualnym i mistrzowskim klasom.
Już za rok                                                                                                    
IV edycja Ogólnoszkolnego Konkursu Ortograficznego „Ortografek 2018”!
A tymczasem przygoda z ortografią niech trwa!

Beata Pilarska

20 kwietnia 2017 - "Od ziarenka do bochenka"- Przedszkolaki na Warsztatach Kujawskich
20 kwietnia dzieci z grup "0" uczestniczyły w warsztatach wypiekania chleba kujawskiego oraz podpłomyków, które odbyły się w jednym z punktów cukierni i piekarni "Marta" przy ulicy Kusocińskiego w Inowrocławiu. Na miejscu zostaliśmy powitani staropolskim obyczajem "chlebem i solą".Tajną wiedzę wypiekania chleba w piecu kamiennym na drewnie i na naturalnym zakwasie bez konserwantów i polepszaczy przekazał dzieciom sam Mistrz piekarnictwa. Wcześniej dzieci obejrzały film "Od ziarenka do bochenka". Potem własnoręcznie formowały bochenki chleba, podpłomyki, rogale, chałki i drożdżówki.
Po pracy wszyscy biesiadowaliśmy przy balladzie kujawskiej degustując swe wypieki. Na koniec Pani Estera, która prowadziła warsztaty sprawdziła zdobytą przez dzieci wiedzę na temat rodzajów mąki, chlebów, zawodów związanych z piekarnictwem w formie konkursu. Ostatnim etapem naszej wycieczki było uroczyste wręczenie dyplomów "Małego adepta piekarnictwa", które wręczył sam Mistrz piekarnictwa. Dzieci wyszły  z warsztatów z głowami pełnym wiedzy i brzuchami pełnymi pysznych smakołyków.

Magdalena Zimmer

23 kwietnia 2017 - Ptasia wyprawa
Grupa miłośników ptaków, wczesnym rankiem, w niedzielę 23 kwietnia , wyruszyła na wycieczkę.
Jej celem była Zatoka Gdańska, a w szczególności miejsce, gdzie Wisła wprowadza swe wody do Bałtyku. Tam znajduje się Mewia Łacha – cel naszego wyjazdu.
W Mikoszewie uczestnicy, pod bacznym okiem opiekunów p. M. Musiałowskiej i p. K. Kowalskiej i przywództwem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej p. P.Stopińskiego ruszyli w stronę Ujścia Wisły. Pogoda nam dopisała. Udało się poobserwować kormorany, mewy,  a nawet bielika. Wielką niespodziankę sprawiły nam też liczne foki, które wylegiwały się na mierzei wykorzystując wiosenne słońce. Nasze obserwacje wzbogacone zostały pięknymi opowieściami naszych opiekunów, którzy wskazali nam ciekawostki związane z fauną i florą nadbałtycką.
Nadmorska plaża była dla nas ciekawym miejsce do penetracji. Każdy znalazł tam (bo było po sztormie) mnóstwo pięknych muszelek oraz małe bursztynki.
Był to dla nas ciekawy dzień, pełen wrażeń. Spędziliśmy go w miłej atmosferze, w gronie kolegów, którzy są zainteresowani przyrodą
Już z niecierpliwością czekamy na kolejny tak udany wyjazd.

Magdalena Musiałowska

27 kwietnia 2017 - „Na żołnierską nutę”
Już po raz siódmy w naszej szkole w dniu 27 kwietnia br. odbył się Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej „Na żołnierską nutę”. Uczniowie klas I-III występowali w dwóch kategoriach: soliści i zespoły.
Festiwal należy już do  tradycji  naszej szkoły. Jego celem jest popularyzacja wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych twórczości muzycznej o tematyce patriotycznej i żołnierskiej, rozwijanie zdolności muzycznych i wokalnych, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, propagowanie patriotyzmu oraz rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią.
Gośćmi tegorocznego konkursu byli: Pan Marcin Piotrowski- dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy, Pan Aleksander Budner –przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy,   Pani Justyna Grabowska- przedstawiciel Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy, Pani Alina Nowacka- emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy. Gośćmi, a jednocześnie jurorami byli także :Pani Iwona Jasińska- przedstawicielka Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy , Pani Małgorzata Sutor -nauczycielka muzyki w Gimnazjum w Bachorcach i  Pan Karol Wysota-  emerytowany dyrektor Gimnazjum w Bachorcach. Podczas konkursu swoje umiejętności związane z musztrą zaprezentowali uczniowie klasy mundurowej, którzy wystąpili pod okiem opiekuna- Pana Jerzego Ćwikły.

Spośród wszystkich uczestników wyłoniono następujących laureatów:
w kategorii soliści:
I miejsce: Barbara Charysz -  SP w Woli Wapowskiej
II miejsce: Mikołaj Jagodziński - SP nr 1 w Kruszwicy
III miejsce: Zofia Degórska - SP nr 1 w Kruszwicy
Wyróżnienie: Mateusz Burdziński - SP w Sławsku Wielkim
w kategorii zespoły:
I miejsce : Weronika Grobelska i Jakub Głowacki - SP w Rusinowie
II miejsce: Aleksandra Konieczyńska, Michalina Wszołek i Marcel Giża - SP nr 1 w Kruszwicy  
III miejsce: Nadia Pyszna, Anita Bejma i Joanna Łączna - SP nr 1 w Kruszwicy

Gratulujemy sukcesów dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom.                  

Dyrekcja SP  nr 1 w Kruszwicy wraz zPaniami: Ewą Tadzik i Beatą Klusak - organizatorkami konkursu – składają podziękowania fundatorom nagród: Wojewodzie Kujawsko – Pomorskiemu - Panu Mikołajowi Bogdanowiczowi, Urzędowi Miejskiemu w Kruszwicy,  Panu Joachimowi Larsenowi, Panu Janowi Dybiczowi, Pani Henryce Witkowskiej, Państwu Monice i Jackowi Tyczkowskim z kwiaciarni PASSION, firmie Va Banque oraz CKiS „Ziemowit” za nagłośnienie.

Beata Klusak
Ewa Tadzik

28 kwietnia 2017 - "Nadgoplańskie nutki"
28 kwietnia w Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" odbył się Gminny Konkurs Piosenki "Nadgoplańskie Nutki"- propagujący kulturę muzyczną wśród dzieci. Nasz oddział przedszkolny reprezentowała solistka Zuzanna Michalak. Zuzia wykonała piosenkę "Zostań moją przyjaciółką" i otrzymała zaszczytne i jakże zasłużone I miejsce. 2 maja mogliśmy jeszcze raz podziwiać naszą wspaniałą laureatkę podczas tegorocznej "Majówki z Ziemowitem". Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Magdalena Zimmer

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego