Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Pażdziernik

ARCHIWUM > 2017/2018

1 października 2017 - Spotkanie z myśliwym w Solankach
Uczniowie klasy II a wraz z rodzicami mieli świetną okazję uczestniczenia w niedzielę 01 października we mszy hubertowskiej w muszli koncertowej w Parku Solankowym w Inowrocławiu. Wycieczkę ufundowało zaprzyjaźnione ze szkołą Koło Łowieckie nr 5 ,,Kormoran”. Z ogromnym zaciekawieniem oglądaliśmy leśników, myśliwych w mundurach oraz poczty sztandarowe kół łowieckich okręgu bydgoskiego. Potem byliśmy świadkami ślubowania adeptów łowiectwa. Dzieci zaangażowały się także w przebieg uroczystości i wystawiły przedstawienie o tematyce przyrodniczo-ekologicznej pt. ,,Las i zwierzęta”. Wraz z rodzicami uczestniczyliśmy w degustacji potraw z dziczyzny oraz w pokazie szlachetnej sztuki wabienia jeleni. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni i z ogromnym bagażem wiedzy poznanych tradycji i zwyczajów łowieckich wróciliśmy do domów.

wychowawca IIa: Grażyna Dziwnik


 
 

13 października 2017 - „Zielona szkoła” w Brodnickim Parku Krajobrazowym
W dniach 12-13 października grupa uczniów z klas IV-VII zrzeszona w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej, pod opieką nauczycieli p. Magdaleny Musiałowskiej i p. Katarzyny Kowalskiej, wyjechała do Ośrodka Edukacyjnego w Gaju Grzmięcy. W czasie wyprawy towarzyszył nam prezes TPZN p. Paweł Stopiński, który w dowód uznania dla naszych działań proekologicznych, ufundował nagrodę - „zielone” spotkanie z przyrodą w Brodnickim Parku Krajobrazowym.
Dzieci brały udział w zajęciach edukacyjno-przyrodniczych realizowanych w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione w województwie kujawsko-pomorskim.  Lubię tu być …na zielonym”.
Dwudniowe spotkanie z przyrodą okazało się wspaniałą przygodą.
Już pierwszego dnia czekała nas duża dawka emocji. Podczas wędrówki, 9 km ścieżką edukacyjną wiodącą wzdłuż rzek i jezior, poznawaliśmy tamtejszą faunę i florę. Prowadził nas edukator przyrodniczy, który opowiadał m.in. o bobrach, lisach, perkozach dwuczubych, mrówkach, rosiczkach oraz okolicznym drzewostanie. Wędrówka umożliwiła nam także obserwowanie zmian jesiennego krajobrazu.
W ośrodku edukacyjnym obejrzeliśmy film dotyczący parku, poznaliśmy życie pszczół, zwiedziliśmy  „makro” ul, obejrzeliśmy różne rodzaje domków dla owadów.
Nocowaliśmy w „Miętowym Gaju”, przepięknym ośrodku, w którym  czekała nas kolejna, nie lada niespodzianka. Każdy z naszych pokoi przypominał dom zwierząt. Spaliśmy zatem w żeremiu bobrowym, ulu, mrowisku, pod woda, w norze lisa, w gnieździe perkoza. Było nam tam cudownie!    W czasie pobytu każdy zgłębiał wiadomości dotyczące swoich gospodarzy w oparciu o karty pracy, zadania tematyczne, zabawy i gry edukacyjne.
Mieliśmy też niecodzienną okazję poznania pracy ludzi w ośrodku wylęgu i podchowu jesiotra ostronos ego w Grzmięcy. Realizuje się tam projekt „Restytucja jesiotra ostronos ego”. Mieliśmy możliwość  obserwowania olbrzymich ryb, które tam się hoduje, by później wypuścić je na wolność do pobliskiej Drwęcy, tym samym przyczyniając się do odnowienia tego gatunku. Zwiedziliśmy Ośrodek Tradycji Rybołówstwa i Wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim, gdzie w 4 salach znajdują się przepiękne tematyczne eksponaty.
Nie zabrakło też chwil na  relaks, rozgrywki sportowe i spotkania integracyjne.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy  Brodnicę. Spacerowaliśmy wzdłuż Drwęcy. Obejrzeliśmy wystawę przyrodniczą w Muzeum - Spichlerzu.
Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, naładowani pozytywną energią, gotowi do podejmowania kolejnych wyzwań ekologicznych.

Organizator „zielonej szkoły”
Magdalena Musiałowska


16 października 2017 - Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, który przypadł 16 października ma zwrócić uwagę na problem i zwiększyć wiedzę na temat tego, jak pomóc w momencie zawału. Od godziny 12:00 do 12:30 na boisku szkolnym przy wykorzystaniu fantomów, wszyscy uczniowie naszego zespołu szkół nieprzerwanie prowadzili resuscytację krążeniowo - oddechową.  Wszyscy objęci takim ćwiczeniem systematycznie oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Dzięki temu uczymy się wszyscy odpowiedzialności za siebie i innych.

Organizatorzy akcji: Grażyna Dziwnik
Renata Pietrzak – Ćwikła
Małgorzata Trejtowicz


18 października 2017 - Las w Paprosie
W środę 18 października wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do lasu w Paprosie. Byliśmy ciekawi jak wygląda kolorowa jesień w leśnej scenerii.  Spacerowaliśmy leśnymi dróżkami i podziwialiśmy uroki złotej polskiej jesieni, a w dodatku pogoda była wymarzona. Podczas spaceru po lesie obserwowaliśmy jesienne drzewa ich różnorodne barwy i odcienie. Jesień to czas owocowania wielu drzew znajdujących się w lesie: kasztanowców, dębów, buków, klonów, itd. Podczas spaceru w lesie widzieliśmy grzyby jadalne i trujące. Doskonale rozpoznawaliśmy je i nazywaliśmy. Utrwaliliśmy sobie również nazwy drzew oraz ich owoce, nazwy zwierząt leśnych oraz ich sposoby przygotowania się do zimy. Ponadto przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego zachowania w lesie. Mieliśmy również czas na zabawy w otoczeniu drzew i leżących kolorowych liści.  Znaleźliśmy wiele skarbów: szyszki świerkowe i sosnowe, liście, mech, korę, powyginane gałęzie. To wszystko stało się ozdobą jesiennego kącika przyrodniczego na szkolnym korytarzu szkoły.  Na długo wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci. Wrócimy tu na wiosnę!!!!

Uczniowie klasy IIa


20 października 2017 -Spotkanie z wolontariuszkami
Dnia 20 października 2017 roku odbyło się spotkanie z wolontariuszkami  ze Stowarzyszenia  „Psi  Głos”.
Uczestniczyła w nim klasa VII b wraz z wychowawcą oraz wicedyrektorem szkoły. Z wielkim zainteresowaniem weszliśmy do Sali, w której czekały już na nas dwie Panie wraz z małym przybyszem – czarno-białym kotkiem. Wszyscy byli nim zachwyceni, bawili się z nim, przytulali go i głaskali. Gdy skończyła się przerwa, wszyscy  usiedli na swoich miejscach, dalej obserwując poczynania małego kociaka. Wolontariuszki opowiadały nam o tym, że mają sporo zwierzątek do adopcji, o ratowaniu zamarzniętych lub wyrzuconych zwierząt albo o tym, że te małe stworzenia potrzebują karm, obróżek i kocyków. Dobrze, że kilka tygodni  wcześniej zrobiliśmy zbiórkę tych wszystkich rzeczy. Jedna uczennica zaproponowała, by nakarmić Sabinę  jedną z puszek, która została przyniesiona przez któregoś  z uczniów. To był świetny pomysł, bo już po kilku minutach kotek miał pełny brzuszek. W trakcie pogadanki ktoś wpadł na pomysł, by zorganizować kolejną zbiórkę, tym razem pieniężną tzw. „bazarek”, na zakup nowych kojców i lekarstw. Na sam koniec  dostaliśmy do wypełnienia ankietę dotyczącą traktowania zwierząt, praw zwierząt oraz naszego stosunku do tych uroczych stworzonek.
Całogodzinne spotkanie bardzo mi się podobało. Dla większości z nas  atrakcją był słodki kociak. Mam nadzieję, że uda się nam wcielić w życie nasz pomysł.

Paula Rybczyńska


 

22 października 2017 -Przedstawienie ,,Las i zwierzęta" w wykonaniu uczniów z kl. IIa dla grup,,0" oraz seniorów z okazji Dnia Seniora- FOTORELACJ

Grażyna Dziwnik


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego