Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Wrzesień

ARCHIWUM > 2017/2018

4 września 2017 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

W poniedziałek, 4 września 2017r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.  Zgromadzonych uczniów i rodziców powitała pani dyrektor Marzena Szałkowska wyrażając nadzieję, że nowy rok szkolny będzie obfitował w sukcesy. Dzień ten był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. Dzieci pełne emocji składały ślubowanie a następnie były pasowane na ucznia.                                                                 
Podczas uroczystości nawiązano do 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamięć poległych uczczono symboliczną minutą ciszy a zgromadzeni wysłuchali wiersza przedstawiającego grozę tamtych dni.  
Uroczystość zakończyły spotkania uczniów z wychowawcami

Elżbieta Kozłowska


8 września 2017 - Pouczające spotkanie

Dnia 08.09.2017 r. w naszej szkole zorganizowano spotkanie z dwiema poetkami  w ramach XXIX Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń.
Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Podobało mi się to, że w ramach zadania musieliśmy napisać wiersz.
Ze słów znalezionych w gazetach, które rozdały nam zaproszone panie, trzeba było stworzyć wiersz. Rywalizacja była zacięta, ale wygrać mógł tylko jeden duet. Wygraną zdobyła para: Zuzia i Kuba z klasy VI b. Pomimo przegranej i tak dobrze się bawiliśmy, zdobywając nowe doświadczenia w pisaniu. Wiersze były śmieszne, wzruszające, a niekiedy trudne do zrozumienia.
To była nietypowa lekcja języka polskiego, warta powtórzenia. Fajnie jest, gdy kreatywnie można ze sobą rywalizować. Może na kolejne zmagania w pisaniu nie trzeba będzie czekać kolejny rok…

Maria Brzustowska, klasa VI A

 

12 września 2017 - Gala Laureatów w Toruniu
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy biorący udział w  V Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników. Doczekali się. Laureaci zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród do Torunia  na dzień 12 września 2017 r. Zaproszenie to skierowali do nich Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Domicela Kopaczewska.

Zwycięzcy zostali  wyłonieni w trzech kategoriach.

II miejsce w kategorii „Zgrany Astroteam”- za swój projekt badawczy- uzyskał zespół w składzie  : Paweł Pomykała, Piotr Mruk, Oliwier Wiśniewski, Adam Stępień, Szymon  Martin, Ich opiekunem była p. Ilona Dybicz,
II miejsce w kategorii „Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność”-  zdobyły: Agata Grobelska, Justyna Molenda, Emilia Szkudlarek, Martyna Majewska i Patrycja Klamecka. Ich opiekunem była p. Justyna Grześkowiak,  
III miejsce w konkursie fotograficznym „Niebo moich marzeń” zdobył Michał Giszter. którego opiekunem była p. Magdalena Musiałowska.

Nagrodzeni wraz z opiekunami merytorycznymi oraz dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 p. Marzeną Szałkowską  wzięli udział w uroczystej gali. Wraz z innymi nagrodzonymi uczestniczyli w uroczystym bankiecie i spacerze po Grodzie Kopernika. Po
seansie w Planetarium , w niecodziennej scenerii nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Zwycięzcy otrzymali lunety, telewizory i aparaty fotograficzne. Byli bardzo zadowoleni.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!Koordynatorzy Astrobazy Kruszwca: Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska15 września 2017 - „Sprzątanie Świata – Polska 2017”
„Nie ma śmieci są surowce”-
pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja.
Jak co roku, na początku września, uczniowie z naszej szkoły chętnie wzięli w niej. Wyjścia w teren poprzedziły pogadanki na temat zmian postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzegania ich surowcowego potencjału.
Aby nasze najbliższe środowisko było czyste zadbały dzieci z „oddziałów zerowych” oraz uczniowie klas I-VII i  klasy gimnazjalne. Zebrano sporo śmieci, choć cieszy fakt, że każdego roku jest ich coraz mniej. W zielonych workach dominowały papiery i butelki a na twarzach dzieci uśmiech i zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.

Szkolny koordynator akcji: Magdalena Musiałowska28 września 2017 - kolejny udział w akcji „Widoczny – bezpieczny”

Między 18 a 28 września, uczniowie klas pierwszych i grup „zerowych” po raz dziewiąty już uczestniczyli w akcji „Widoczny – bezpieczny”. Akcję zorganizowano w ramach realizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kruszwicy przedsięwzięcia profilaktycznego.
„Wiem! – Potrafię zadbać o własne bezpieczeństwo. Wiedza, która ratuje życie” – taki tytuł nosiła akcja, koordynowana przez pedagog szkolną, p. Aleksandrę Szymaniak.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w działaniach, takich jak pogadanki w klasach przeprowadzone przez wychowawców klas pierwszych nt. bezpiecznej drogi do i ze szkoły,
zajęcia praktyczne w terenie pod opieką wychowawców, czy konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”(organizowany przez Market Mini „Mrówka” w Kruszwicy przy współpracy ze szkołą). Oprócz tego zorganizowano także quiz dotyczący znajomości zasad ruchu drogowego, postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, czy w kontakcie z osobą nieznajomą. Akcje zakończyło spotkanie profilaktyczne z udziałem uczniów klas pierwszych i wychowawców tych klas, policji, przedstawicieli Marketu Mini „Mrówka” i dyrekcji szkoły.
Wspaniale bawiąc się - dzieci poszerzały wiedzę i nabywały umiejętności, które pozwolą im czuć się bezpiecznie i unikać sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia.
Wszystkie dzieci uczestniczące w akcji otrzymały odblaski, a wyróżnieni w konkursie plastycznym i w quizie - nagrody i upominki.
Sponsorem wszystkich nagród i upominków dla uczniów klas pierwszych i grup „zerowych” był Market Mini „Mrówka”.
Działania realizowane były przy współpracy szkoły z kruszwickim Komisariatem Policji. W tym roku do działań profilaktycznych włączył się Market Mini „Mrówka” w Kruszwicy.

Katarzyna Kowalska

29 września 2017 -Toruńska Noc Naukowców

Co roku grupa uczniów z naszej szkoły bierze udział w Nocy Naukowców. Byliśmy tam także w tym roku.
29 września grupa piątoklasistów pojechała do Torunia, by  w niecodzienny sposób obcować z naukami przyrodniczymi. Dzieci mogły samodzielnie eksperymentować, doświadczać i bawić się, korzystając z wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wzięły też udział w eksperymencie  nazwanym Beczka Pascala, który wzbudził wiele emocji. Duże wrażenie wywarło także stanowisko Centrum Astrononomii w Piwnicach , gdzie można było posłuchać odgłosów Kosmosu. Wszystkim smakowały też pyszne ciasteczka, podpłomyki i konfitura serwowane przez wydział historyczny UMK.
Każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
Niejeden uczestnik wracając do domu mógł stwierdzić, że w Toruniu  stracił głowę dla nauki

Opiekun grupy: Magdalena Musiałowska

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego