Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Kwiecień

ARCHIWUM > 2017/2018

5 kwietnia 2018 -Teatr ZAKRĘT doceniony!

Cieszymy się z kolejnego, wielkiego sukcesu Grupy Teatralnej ZAKRĘT. Wystawiając autorską sztuką pt. „BAM",  grupa zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych do Wojewódzkich Konfrontacji Dziecięcych „TEATR BEZ GRANIC". Konfrontacje teatralne odbyły się w inowrocławskim Teatrze Miejskim. Głównym organizatorem jest Kujawsko- Pomorskie Centrum Kultury  w Bydgoszczy.
ZAKRĘT zdobył również nagrodę  za kreację  aktorską.  Jury doceniło talent młodzieży nie przyznając indywidualnej nagrody dla jednego aktora, lecz dla całej grupy. To stanowi niespotykaną formę docenienia zdolności aktorskich naszych uczniów.
Jako laureaci będziemy reprezentować powiat inowrocławski w finale wojewódzkim, który odbędzie się 26 kwietnia w Solcu Kujawskim.
"BAM" to spektakl nawiązujący do priorytetów dzisiejszego świata, pracy na pełnych obrotach i wyznaczników, których ciągle szukamy. Był to debiut sceniczny  zarówno  młodych  aktorów jak i sztuki, dlatego jesteśmy bardzo dumni z wygranej!
Trzymajcie kciuki za ZAKRĘT w dalszym promowaniu kruszwickiej kultury!

Wszystkie bieżące informacje o naszej Grupie Teatralnej ZAKRĘT umieszczane są na str. FB https://www.facebook.com/grupazakret?fref=ts

Prowadzące Grupę Teatralną ZAKRĘT: Lidia Łukowska i Agnieszka Dubieniecka.

 

7 kwietnia 2018 -Miłośnicy przyrody w Gaju Grzmięcy!
W dniach 6-7 kwietnia członkowie koła przyrodniczego, zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej, brali udział w zajęciach na łonie natury. Był to już drugi w tym roku szkolnym wyjazd uczniów naszej szkoły do Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Realizując projekt „Poznajemy parki krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego” noce spędziliśmy w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej – Miętowy Gaj, w pokojach stylizowanych na domy zwierząt. W ciągu dnia natomiast wędrowaliśmy leśnymi ścieżkami w poszukiwaniu zwiastunów wiosny m.in. przylaszczek i zawilców. W trakcie zajęć terenowych pogłębialiśmy wiedzę na temat gatunków roślin występujących w lesie grądowym, porównywaliśmy skład gleb występujących w naszych rejonach z tymi z BPK, uczyliśmy się rozpoznawać śpiew ptaków, poznawaliśmy różnice między śladami i tropami dzika.  „Zieloni edukatorzy” przybliżyli nam także tematykę owadów wodnych. Mieliśmy też możliwość wykorzystania przyrządów geodezyjnych do badania gleby w okolicach wypływającego źródełka. Małe Bieszczady - bo tak nazywa się tamtejsze rejony - nie pozbawiły nas górskich wspinaczek i pokonywania wąwozu. Nasz przewodnik prezes TPZN poprowadził nas brzegiem Drwęcy, gdzie z wieży obserwacyjnej, przy pomocy specjalistycznego sprzętu optycznego,  śledziliśmy różne gatunki kaczek, łabędzie, perkozy  i żurawie. Wielu wrażeń i emocji dostarczyły nam zajęcia nocne. Pierwsze z nich związane było z sowami i rozpoznawaniem ich odgłosów, drugie to niecodzienna lekcja astronomii. W miejscu oddalonym od sztucznego światła uczyliśmy się rozpoznawać gwiazdozbiory nieba wiosennego. Udało nam się także zobaczyć „spadające gwiazdy”.
Każdy nasz pobyt w Brodnickim Parku Krajobrazowym to wyjątkowe lekcje przyrody, które realizujemy w bezpośrednim kontakcie z naturą. Trudno nam powiedzieć -czy jesienne, czy wiosenne - zrobiło na nas większe wrażenie. Obydwa dostarczyły niezapomnianych wrażeń, pozwoliły pogłębić i poszerzyć wiedzę, uczyły samodzielności i odpowiedzialności, integrowały nas.
Zielone lekcje rozbudzają w nas ciekawość świata  i sprawiają, że im więcej wiemy, tym bardziej wzrasta w nas „głód wiedzy przyrodniczej”

Magdalena Musiałowska i uczestnicy „zielonej szkoły”

14 kwietnia 2018 -„O Pióro Burmistrza Kruszwicy”.
W sobotę, 14 kwietnia odbył się XXI finał gminnego konkursu ortograficznego
„O Pióro Burmistrza Kruszwicy”.
W Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskiej rywalizowało ze sobą 23 uczniów klas IV-VII ze szkół podstawowych naszej gminy.
Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów.
Zuzanna Stolarska z klasy Va  oraz  Michalina Skowron z klasy VII c
zajęły w tym konkursie ex aequo II miejsce.

Gratulujemy!
Życzymy naszym uczniom sukcesów w kolejnej edycji.

Beata Pilarska

 

14 kwietnia 2018 - XXV Konkurs Ortograficzny
Dnia 14.o4.18r w SP nr1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy odbył się XXV Konkurs Ortograficzny Uczniów Klas Trzecich Miasta i Gminy Kruszwica.
Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów. Zajęli następujące miejsca :
II   miejsce: Stanisław Białkowski kl.IIId
III miejsce
: Karol Barglik  kl.IIId i Maria Szczepanie kl. IIIc
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Lucyna Górna

24 kwietnia 2018 - „Baw się z nami – przyrodnikami!”
W tym roku Dzień Ziemi obchodziliśmy pod hasłem „Baw się z nami – przyrodnikami”. W spotkaniu, które miało konwencję konkursu-zabawy, uczestniczyły klasy od I-VII. W zmaganiach każdą klasę reprezentował jeden uczeń, który razem ze swoją drużyną starał się udowodnić, że posiada umiejętności  i cechy prawdziwego przyrodnika.
Uczestnicy zabawy wykonywali różne zadania, m.in.  rozpoznawali okazy przyrodnicze po ich fragmentach,  rozróżniali głosy zwierząt,  orientowali się na mapie, umieszczali nazwy parków narodowych, miast, rzek,  odpowiadali na pytania,  z wylosowanej dziedziny na ekologicznym kole wiedzy.
W rywalizacji wzięli też udział nauczyciele, którzy w oparciu o zagadki układali odpowiedzi w formie pięcioliterowych wyrazów o tematyce przyrodniczej.
Spotkanie umiliły wszystkim piosenki w wykonaniu zespołu wokalnego naszej szkoły.
Wszyscy doskonale się bawili a jednocześnie udowodnili, że posiadają cechy prawdziwych przyrodników co potwierdziła komisja konkursowa w składzie: przedstawiciel NPT p. Dariusz Wiśniewski, przedstawiciel Nadleśnictwa Miradz  p. Wojciech Wojtasiński oraz dyrekcja naszej szkoły p. Marzena Szałkowska i p. Joanna Musiałowska.

Organizator spotkania - Magdalena Musiałowska

25 kwietnia 2018 - „Na żołnierską nutę”
Już po raz ósmy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy w dniu 25 kwietnia 2018r. odbył się Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej „Na żołnierską nutę”. Uczniowie klas I-III, zgodnie z tradycją i regulaminem konkursu, występowali w dwóch kategoriach: soliści i zespoły.
Poprzez organizowanie tego festiwalu przypominamy pieśni i piosenki śpiewane niegdyś w polskich domach, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, żołnierzom dodawały otuchy i siły. Zachęcamy  do  kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także poprzez pieśni przybliżamy naszą historię i ułatwiamy jej zrozumienie. Pieśni żołnierskie z biegiem lat w historii urosły  do rangi pieśni   narodowych i ojczystych . Usłyszeliśmy zarówno utwory  popularne , których zadaniem jest malować dawny obyczaj, folklor i historię, jak również piosenki, które są wzruszającym świadectwem czasu. Szczególnie było nam miło przeprowadzać ten konkurs w jubileuszowym roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gośćmi tegorocznego festiwalu byli: Pan Dariusz Witczak- burmistrz Kruszwicy, Pan Marcin Piotrowski- dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy, Pan Aleksander Budner - przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy,  Pani Agnieszka Michalak- prezes oddziału  Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kruszwicy, Pani Magdalena Jagiełłowicz-  emerytowana nauczycielka Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika  w Kruszwicy,  przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Kruszwicy oraz członkini Zarządu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego  Kruszwicy, Pan Piotr Fabiański- przedstawiciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przy Zakładach Tłuszczowych w Kruszwicy. Gośćmi, a jednocześnie jurorami byli:
Pan Karol Wysota - emerytowany dyrektor Gimnazjum w Bachorcach, Pani Teresa Tenerowicz - emerytowana nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego w Kruszwicy, Pani Alina Nowacka - emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy, Pan Janusz Jagodziński - muzyk z zespołu Etna.
Spośród wszystkich uczestników wyłoniono następujących laureatów:
w kategorii soliści:
I miejsce:  Martyna Świerczyńska - SP Sławsk Wielki, przygotowała – Pani Mirosława Śmigielska
II miejsce: Zofia Sikorska -  SP Rusinowo , przygotowała – Pani Katarzyna Przybylska
III miejsce: Zuzanna Imańska - NSP Racice , przygotowała – Pani Donata Starościak
Wyróżnienie: Nadia Pyszna - SP nr 1  Kruszwicy, przygotowała – Pani Beata Klusak
w kategorii zespoły:
I miejsce : Weronika Grobelska i Jakub Głowacki - SP Rusinowo, przygotowała – Pani Katarzyna Przybylska
II miejsce:  Paula Płowaś, Julia Kotfasińska, Dawid Górecki - SP nr 1 w Kruszwicy , przygotował – Pan Sławomir Montowski
III miejsce: Ewa Paluszak, Barbara Charysz, Jakub Kujawa - SP Wola Wapowska, przygotowała – Pani Karolina Zielińska - Tojek
Wyróżnienie:  – Oliwia Mocek, Bartosz Mocek, Jakub Kościołowski - SP nr 2 w Kruszwicy, przygotowała – Pani Magdalena Grobelska
Gratulujemy sukcesów dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom.
Mamy nadzieję, że festiwal pieśni żołnierskich i patriotycznych pozwala lepiej poznać  repertuar naszych polskich pieśni narodowych.       
    Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy wraz z  Panią Ewą Tadzik i Panią Beatą Klusak – organizatorkami konkursu – składają podziękowania fundatorom nagród: Wojewodzie Kujawsko – Pomorskiemu- Panu Mikołajowi Bogdanowiczowi, Urzędowi Miejskiemu w Kruszwicy,  Panu Joachimowi Larsenowi, Panu Janowi Dybiczowi, Państwu Julicie i  Krzysztofowi Marcinkowskim oraz CKiS „Ziemowit” za nagłośnienie.

Beata Klusak

 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego