Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Listopad 2018

ARCHIWUM > 2018/2019

8 listopada 2018 - Śniadanie Daje Moc 2018
8 listopada 2018 r. odbyła się kolejna, ósma już edycja obchodów tego wyjątkowego dla wszystkich uczniów klas I-III dnia. Od zapachów kręciło się w głowie, a kolorowa, zdrowa żywność gościła w każdej sali edukacji wczesnoszkolnej.
Fotorelacja poniżej

Joanna Musiałowska

9 listopada 2018 - Narodowe Święto Niepodległości w ZSS nr 1

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyły się uroczyste apele z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców. Setna już rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień         w historii naszego kraju.
Cała społeczność szkolna uczestniczyła w poranku patriotycznym, który odbył się jednocześnie w czterech miejscach i na czterech poziomach pod hasłem:
Odział „O” – „Mój kraj, moja Ojczyzna”
kl .I-III    -    „Jestem Polką i Polakiem”
kl. IV-VI  -  „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”
kl. VII - VIII i III gim. „Tu mieszkam - moja Mała i Duża Ojczyzna”
Apele uświetniły wiersze zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły, prezentacje multimedialne oraz pieśni patriotyczne. Uroczystość zaszczycili licznie przybyli goście. Atmosfera tego dnia była wyjątkowo uroczysta i podniosła . Społeczność szkoły wraz z gośćmi wzięła udział w biciu rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego dla Niepodległej.

Anna Mruk

Nasze gazetki

Na boisku

Najmłodsi - klasy 0

Klasy I-III

Klasy IV-VI

Klasy VII-III gimnazjum

9 listopada 2018 - Projekt: Into the Space

Kilkanaścioro uczniów naszej szkoły realizuje projekt Into the Space w ramach programu eTwinning. Naszą szkołą partnerską jest ICS di Figino Serenza w Carimate we Włoszech. Uczniowie obu szkół prowadzą wspólną stronę internetową na platformie eTwinning, na której zamieszczają rezultaty swoich poszukiwań dotyczących problemów życia w kosmosie (na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w kontekście ewentualnego podboju kosmosu). Tematyka projektu pozwala pogłębić wiedzę nie tylko z dziedziny astronomii, ale także fizyki, biologii i psychologii oraz rozwinąć umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
Uczniowie zaczęli współpracę od wykonania rysunków przedstawiających ich wyobrażenia o życiu w kosmosie. Jeden z nich ma zostać wybrany na logo projektu, dlatego zapraszamy wszystkich do głosowania na:
https://www.survio.com/survey/d/H4B7B7G9A8G7O7A6I

Małgorzata Konik

12 listopada 2018 -Certyfikat Szkoła Przyjazna Osobom niewidomym 2018
Szanowni Państwo,   
Dobiegła końca kampania społeczna ,,Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” 2018.Składamy serdeczne podziękowanie za Państwa udział i wszelkie działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku.
Państwa zaangażowanie i praca na rzecz edukacji w tym zakresie pomoże nie tylko naszym uczniom, ale wszystkim ludziom z problemami wzrokowymi aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz kulturalnym w środowisku lokalnym.
           W związku z przyznaniem Państwu Certyfikatu na ten rok szkolny, przesyłamy elektronicznie graficzną formę logo, które będzie mogło zostać umieszczone na Państwa stronie internetowej. Dokument w formie papierowej zostanie do Państwa dostarczony do 30 listopada 2018 roku i ważny będzie do 30 listopada 2019 roku.
Z wyrazami szacunku
Organizatorzy Kampanii Społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”
Zenona Góra i Dorota Triebwasser


14 listopada 2018 - Książka łączy pokolenia

Dnia 14 listopada 2018r. w ramach klasowego projektu pn. ,,Czytanie – bajanie” realizowanego w klasie 3a odbyło się spotkanie z uczennicami ostatnich klas gimnazjalnych 3b i 3c. Młodsze koleżanki i koledzy czytali wybrane przez siebie teksty z podręcznika, a starsze koleżeństwo wysłuchiwało i dokonywało informacji zwrotnej nt. techniki przeczytanego tekstu. Celem tego spotkania było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz uczenie umiejętności właściwego wykorzystania czasu i integrowanie uczniów w różnym wieku. Okazało się, że ,,Książką łączy pokolenia” i można się z nią świetnie bawić. Ta niecodzienna lekcja bardzo się spodobała trzecioklasistom i została przyjęta przez nich z wielkim entuzjazmem.

Grażyna Dziwnik
Lidia Łukowska

15 listopada 2018 - XIII Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr

Po raz dwunasty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w największym europejskim konkursie informatycznym organizowanym dla uczniów.
Na stronie konkursu czytamy "
Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej."
Polska edycja konkursu organizowana jest przez
Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Toruń – WMiI UMK, Learnetic, Gdańsk i Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego (OKP-PTI).
Tegoroczny konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkonictwa Wyższego oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
14 listopada o godzinie 12.00 na platformie dzwonek.pl  rozpoczął się konkurs w kategorii Benjamim, przeznaczonej dla uczniów klas IV-VI szkół  podstawowych, a 15 listopada o tej samej porze w kategorii Junior - dla uczniówk klas VII-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów. Uczestnicy obu kategorii zmagali się z 24 niełatwymi zadaniami wymagającymi znajomości informatyki i szybkiego, logicznego kojarzenia.
Wstępne wyniki powinny być udostępnione szkolnym adminitratorom za około dwa tygodnie.

Marek Szałkowski

17 listopada 2018 - „KUJAWY WYOBRAŹNIĄ OSNUTE”

17 listopada w sobotnie przedpołudnie tradycyjnie jak co roku odbyło się rozstrzygniecie gminnego konkursu plastycznego klas 4- 7 „Kujawy wyobraźnią osnute”.
W tym roku szkolnym spotkaniu towarzyszyła prelekcja emerytowanej nauczycielki p. Aliny Nowackiej o historii naszego regionu. Dzieci pod Jej opieką i komentarzem zwiedziły Izbę Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 mieszczącej się w naszej placówce.
Warsztaty plastyczne natomiast przeprowadziła nauczycielka ZSO w Kruszwicy p. Agnieszka Walczak przedstawiając dzieciom ciekawa technikę malowania kredkami. Warsztaty odbywały się od hasłem – wolni jak ptaki.
Wystawa prac konkursowych jak i powarsztatowych zdobi hol drugiego pietra szkoły.
W konkursie zaprezentowali swoje prace uczniowie z nastepujacych placówek:
 SP Rusinowo
 SP Polanowice
 SP Chełmce
 SP Wola Wapowska
 ZSO SP nr 2Kruszwica
 ZSS SP nr 1 Kruszwica
 MOW w Kruszwicy
opiekunowie uczniów wraz z uczniami wyłonili następujących laureatów:
uczniowie wyróżnieni:
 Oliwia Żurawska – SP Polanowice
 Natalia Los – SP Wola Wapowska
 Maria Lewińska – Chełmce
oraz
III miejsce – Iwona Jacewiak – SP Planowice
II miejsce – Joanna Wiśniewska – SP Chełmce
I miejsce – Natalia Batkowska – ZSO nr 2 Kruszwicy

Dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez firmę papierniczą „Beniamin”.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie gratulujemy.
.

Renata Barczak-Meller

19 listopada 2018 - Spotkanie z olimpijczykiem
19 listopada mieliśmy okazję gościć w naszej szkole olimpijczyka z Sydney pana Karola Robaka, zawodnika tekwondo. Pan Karol jest zawodnikiem AZS Poznań, wielokrotnym medalistą olimpiad młodzieżowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest ta dyscyplina sportu oraz na czym polega. Gość uświadomił zebranych jak ciężko zawodnik musi pracować aby odnieść sukces w tej dyscyplinie. Uczniowie mieli okazję założyć na siebie ochraniacze, w których występują zawodnicy tekwondo oraz próbowali kilku technik pod okiem mistrza.

Pawł Borczak

20 listopada 2018 - Obchody Ogólnopolskiego  Dnia Praw Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 im. J. Kasprowicza w Kruszwicy (20 XI 2018)
20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Cyklicznie na terenie naszej placówki podejmujemy działania mające na celu propagowanie praw dzieci i edukacji na ten temat w myśl zasady: aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać.
W tygodniu od 13 listopada do 19 listopada 2018 roku, przygotowującym do obchodów tegorocznego święta praw dzieci, w klasach odbyły się godziny wychowawcze poświęcone przypomnieniu praw dzieci zapisanych w Konwencji o prawach dziecka oraz informacji dotyczących osób i instytucji, gdzie dzieci mogą szukać pomocy, jeśli ich prawa są łamane.
Tegoroczny Dzień Praw Dziecka przebiegał pod hasłem: „Książka - mój przyjaciel
- alternatywą dla smartfona”.
20 listopada nasza szkoła zamieniła się w Bajkolandię.
Dzieci przyszły do szkoły przebrane za bohaterów swoich ulubionych bajek i baśni.
We wszystkich klasach odbyły się spotkania pod hasłem: „Podróż w bajkowy świat” podczas których  zaproszeni przez klasy goście, babcie, dziadkowie, rodzice, czytali dzieciom swoje ulubione bajki i baśnie z lat dzieciństwa. Dzieci wykonywały prace plastyczne, uczestniczyły w grach i zabawach.
W tym dniu swoją obecnością i uczestnictwem w obchodach zaszczyciła nas przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka p. Magdalena Jagiełłowicz.
Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Praw Dziecka była wspólna zabawa wszystkich bohaterów bajkowych w sali, która na ten jedyny dzień zamieniła się w Salę Balową. Przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami spędzili niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Organizator obchodów Szkolnego Dnia Praw Dziecka
Aleksandra. Szymaniak

22 listopada 2018 - Spotkanie z panią Marią Jóźwiak

W związku z Ogólnopolskim dniem Seniora (20 listopada) i Dniem Pracownika Socjalnego (21 listopada) uczniowie klasy IIIa w ramach klasowego projektu pn. ,,Czytanie – bajanie” gościli panią Marię Jóźwiak, która przez 43 lata pracowała w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kruszwicy. Pani Maria przeczytała fragment baśni H.Ch.Andersena pt. ,,Brzydkie kaczątko” i przekazała słuchaczom ważne informacje: ,,Sądzę, że H. Ch. Andersen opisując losy młodego łabędzia uczy nas, by nie oceniać innych wyłącznie po wyglądzie zewnętrznym, ubiorze czy bogactwie. Nie powinniśmy krzywdzić brzydkich, biednych i szarych ludzi, ale dać im szansę na to by mogli stać się szczęśliwi i wartościowi. Autor baśni sam pochodził z biednej rodziny, był chorowitym dzieckiem o dobrym sercu i był marzycielem. Nie lubiany i pogardzany zarówno przez rodzinę, jak i kolegów miał nieszczęśliwe dzieciństwo i młodość. Dopiero jako bajkopisarz stał się sławny, doceniany i kochany.”

Grażyna Dziwnik

29 listopada 2018 - Podsumowanie Archidiecezjalnego Konkursu Plastycznego

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ogłosił konkurs z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki. Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy o życiu świętego oraz popularyzację plastycznej umiejętności uczniów. Konkurs polegał na wykonaniu kolażu, prezentującego postacie, miejsca i wydarzenia z życia św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży. Wśród 93 nadesłanych prac znalazła się praca ucznia naszej szkoły Szymona Migdalskiego z kl.VI b, która otrzymała wyróżnienie w kategorii kl. IV-VI.
Nagrody laureatom i wyróżnionym uczniom wręczył ksiądz Biskup Krzysztof Wętkowski.
Szymonowi oraz wszystkim uzdolnionym uczniom pod względem plastycznym życzymy  kolejnych sukcesów !!!

Małgorzata Barglik

30 listopada 2018 - Pierwszaki prezentują

W piątek 30 listopada 2018 r. uczniowie klas pierwszych z okazji zbliżającego się Dnia Ucznia zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne dla rodziców oraz dzieci z klas 1-3 i ich wychowawców. Przy dźwiękach skocznej muzyki wszyscy dobrze się bawili, a pierwszoklasiści, zgodnie z tradycją szkoły, mogli pierwszy raz wystąpić przed tak liczną publicznością.

Beata Wegner

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego