Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Październik 2018

ARCHIWUM > 2018/2019

2 października 2018 - Wycieczka do Skłudzewa

W dniu 02.10.2018  uczniowie klas: IV b i V c uczestniczyli  w warsztatach plastycznych w Skłudzewie, których celem jest nauczenie dzieci zauważania  wokół siebie piękna kolorów,  a także gry światła i cienia. Warsztaty te maja także na celu rozwój sprawności manualnych u młodych ludzi. Obie klasy uczestniczyły w zajęciach tworzenia mozaiki ze szkła, czyli ” obrazów szkłem malowanych ”. Są to obrazy wykonywane z drobnych, kolorowych kawałków szkła. Oprócz rozwoju umiejętności plastycznych nasza wycieczka miała również charakter integracyjny. Spędziliśmy  miło czas przy wspólnym ognisku oraz zwiedzając galerię prac naszych kolegów i koleżanek z innych szkół, a także podziwiając prace znanych artystów z całej Polski. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów z własnoręcznie wykonanymi pamiątkami.

Justyna Deptulska

5 października 2018 - Wybory samorządu


12 października 2018 - SÓWKI I JEŻYKI NA WYCIECZCE W MIRADZU

Piątek 12 października dla „SÓWEK” i „JEŻYKÓW” z zerówki był dniem pełnym wrażeń. Zaraz po śniadaniu dzieci wyjechały autokarem na wycieczkę do Bazy Edukacyjnej w Nadleśnictwie Miradz.  
Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już zawitała. Na miejscu dzieci wybrały się na spacer poszukiwać śladów jesieni. Dzięki zajęciom terenowym z leśnikiem – edukatorem Panem Wojtkiem Wojtasińskim dzieci miały okazję poznać poszczególne gatunki drzew. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały także różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki,  suche igły drzew iglastych, kawałki kory.
Dzieci nauczyły się zasad zachowania w lesie oraz zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Wszystkie dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu piekły kiełbaski w ognisku, bawiły się na placu zabaw w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.
Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą dostarczyła dzieciom wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość.

Małgorzata Witoń

13 października 2018 - Sobotnia wyprawa przyrodnicza

To była super sobota. Tak stwierdzili uczestnicy zajęć terenowych, które odbyły się 13 października.
Wczesnym rankiem ochotnicy, młodzi miłośnicy ptaków wraz z p. Magdaleną Musiałowską i               p. Katarzyną Kowalską ruszyli w teren,  by podejrzeć co dzieje się w świecie ptaków w tak pięknym, jesiennym czasie. W obserwacjach pomagał nam nasz przyjaciel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej p. Paweł Stopiński. Udało nam się zobaczyć m.in. stada gęgaw, żurawie, kormorany, gawrony, szpaki, mazurki, kowaliki, kosy, sójki, mewy, rudziki, perkozy. Długo obserwowaliśmy też bielika, który w swej czatowni wypatrywał zdobyczy. Podczas wyprawy pogoda nam dopisała ,więc oprócz awifauny mogliśmy też podziwiać uroki polskiej, złotej jesieni.

Tekst i foto: Magdalena Musiałowska

14 października 2018 - PYSZNA I ZDROWA SAŁATKA OWOCOWA

Dzieci z grupy „Sówek” w ramach realizacji tematu o zdrowym odżywianiu na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły różne świeże owoce oraz przybory kuchenne. Przed wykonaniem sałatki bawiły się w „ Owocowe- zgadnij co” gdzie z zasłoniętymi oczami odgadywały nazwę poszczególnych owoców. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci dokładnie umyły ręce, ubrały fartuszki i nakrycia głowy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.  Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

Małgorzata Witoń

14 października 2018 -Sówki zbierają żołędzie

Odpowiadając na potrzeby podopiecznych - zwierzyny leśnej dzieci z grupy Sówek włączyły się w akcję zbiórki żołędzi. Korzystając z hojnych darów jesieni,  dzieci wraz z rodzinami jak i z wychowawcą nazbierały mnóstwo żołędzi, które będą pokarmem podczas zimy dla zwierząt leśnych. Żołędzie to przysmak saren, jeleni i dzików. Gorąco zachęcamy do spacerów, zbierania darów jesieni i wspólnego spędzania czasu.

Małgorzata Witoń

14 października 2018 -Spotkanie Sówek i Jeżyków ze stomatologiem

We wrześniu dzieci z grup zerowych miały okazję uczestniczyć w spotkaniu ze stomatologiem Panią Justyną Kwiatkowską absolwentką naszej szkoły. Pani Justyna w ciekawy sposób zaprezentowała dzieciom zagadnienia dotyczące higieny jamy ustnej. Przeprowadziła pogadankę na temat zdrowego odżywiania a także poprowadziła quiz wiedzowy. Dzieci chętnie dzieliły się doświadczeniami ze swoich wizyt w gabinecie stomatologicznym jak również zadawały wiele pytań. Na zakończenie spotkania, aby sprawdzić przekazaną wiedzę w praktyce dzieci wraz z Panią Justyną przećwiczyły prawidłowe mycie zębów.

Małgorzata Witoń

16 października 2018 -Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W tym roku nasza szkoła uczciła po raz kolejny obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada 16 października. Od godziny 12:00 do 12:30  przy wykorzystaniu fantomów, wszyscy uczniowie naszej szkoły nieprzerwanie prowadzili resuscytację krążeniowo - oddechową.  Do akcji przystąpił również Burmistrz Kruszwicy pan Dariusz Witczak oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Danuta Gnutek. To już kolejna próba pobicia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację. Ćwiczenia z manekinem oparte były na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej.  Wszyscy objęci takim ćwiczeniem systematycznie oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Wspólnie powtórzyliśmy wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego. Najbardziej zależało nam na tym, aby dzieci potrafiły wezwać pomoc. Żeby miały odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dzieci w ten sposób oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Koordynator akcji: Grażyna Dziwnik

17 października 2018 -Fotorelacja z wycieczki do lasu

Grażyna Dziwnik

22 października 2018 - Europejski Dzień Języków
Od 2001 roku w kalendarzach wszystkich europejczyków widnieje święto zwane European Day of Languages. Jest to święto międzynarodowe ustanowione z inicjatywy Rady Europy z siedzibą w Strasburgu, obchodzone przez 47 państw. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, a co ciekawe istnieje:
• ponad 200 języków europejskich,
• 24 języki urzędowe UE,
• około 60 języków regionalnych i języków mniejszości,
• wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.
Jako szkoła bierzemy w nim udział corocznie w okolicy 26 września, dnia na który przypada. Jego podstawowym celem jest zachęcenie do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Na celach tych skupili się nasi lingwiści, którzy wraz z uczniami przygotowali montaż słowno-muzyczny. Oprócz wierszy i piosenek nie zabrakło również historii. Uczniowie przypomnieli kto był inicjatorem święta, odczytali akty inauguracyjne. Całość spotkania oparta była na językach uczonych w naszej szkole, czyli języku angielskim i niemieckim.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za trud i pracę a gościom za przybycie i wspólne przeżywanie

Monika Klimczak

 

26 października 2018 - Podsumowanie konkursu „Rodzinny różaniec”
W miesiącu październiku ogłosiliśmy dla chętnych uczniów z klas I –VI naszej szkoły konkurs pt.„Rodzinny różaniec”, zorganizowany z okazji nabożeństw różańcowych dla dzieci z naszej parafii. Celem konkursu było: rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej ,budzenie aktywności twórczych dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystywanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielenie się nimi z innymi. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu różańca  dowolną techniką, indywidualnie lub rodzinnie. Na konkurs wpłynęło 60 prac plastycznych. Nagrody i wyróżnienia przyznano autorom prac, które charakteryzowały się pomysłowością, estetyką i oryginalnością. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Kolegiacie 26 X 2018 roku po nabożeństwie różańcowym.
Konkurs zorganizowała p. Małgorzata Barglik z którą współpracowali p.Dariusz Malicki i ks.Maciej Łakomiak. Nagrody dla laureatów i wyróżnionych uczniów ufundował Ks.kanonik Roman Kotecki.
W kategorii klas I – III nagrodzono prace następujących uczniów:
• I miejsce – Martyna i Milena Pilarczyk, kl. III a
• II miejsce – Adam Kotwasiński, kl. II c
• III miejsce – Lena Kułacz, kl. I b
Wyróżnienia:
• Cezary Trzecki, kl. I b
• Jakub Rychwicki, kl. III a

W kategorii klas IV – VI nagrodzono prace uczniów:
• I miejsce – Kinga Ogórek, kl. VI b
• II miejsce – Wiktoria Molenda, kl. V a
• III miejsce – Kuba Kozłowski, kl. IV b
Wyróżnienia:
• Jakub i Sebastian Dyrduł, kl.Ia,Vc
• Klaudia Bogusławska,VI c
Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom GRATULUJEMY!
Wystawa pokonkursowa został przygotowana na holu szkoły .Mogli ją zobaczyć nie tylko uczniowie SP,ale także uczniowie z Gimnazjum.

Małgorzata Barglik

30 października 2018 - ZAUROCZENIE MIEJSCEM I LUDŹMI NADAL TRWA
W ten sposób można określić 8 letnią współpracę z Fundacją Piękniejszego Świata w Skłudzewie.
Od 6 lat uczniowie naszej placówki rok rocznie biorą aktywny udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży osiągając w konkursie „Moje piękne, bezpieczne miejsce” nagrody indywidualne. Szczególnie cennymi nagrodami są nagrody zbiorowe dla placówki w postaci warsztatów plastycznych. Dzieci w ten sposób poznają trudne techniki plastyczne tworząc niepowtarzalne prace.
W tym roku były to trzy warsztaty po 44 uczniów. Pierwsza grupa dzieci klasa 4 i 5 ta wykonywały mozaiki ze szkła. Druga grupa dzieci wyróżnionych pracami umieszczonymi na wystawie pokonkursowej wraz z klasa 6 tą wykonały matryce i odbitki graficzne. Trzecia grupa dzieci najmłodszych z klas 1 szej i zerowej bawiły się gliną. Na zakończenie każdych warsztatów dzieci integrowały się przy wspólnym ognisku.
Poza nami miłe wspomnienia i ogrom przeżyć. Przed nami kolejne pracowite miesiące, by zaprezentować prace uczniowskie w konkursie.
Również wyzwanie polegające na zorganizowaniu w naszej szkole wystawy poplenerowej z prac wykonanych na warsztatach.
Ogromnie cieszy zaangażowanie uczniów i ich opiekunów.
Motto Fundacji: „Gdzie zakwita jeden kwiat, tam zakwitnie ich więcej” jest ogromną inspiracją, która ciągle poszerza grono dzieci i młodzieży z naszej szkoły.

Renata Barczak – Meller

Fotorelacja z 2 października 2018

Fotorelacja z 9 października 2018

Fotorelacja z 30 października 2018

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego