Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Wrzesień 2018

ARCHIWUM > 2018/2019

3 września 2018 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się 3 września na boisku szkolnym. Ceremonię prowadziła przewodnicząca szkoły Kinga Warmuz oraz Kinga Kwiatkowska. Jak każe tradycja najpierw wprowadzono sztandary i odśpiewano hymn państwowy. Dyrektor szkoły pani Marzena Szałkowska powitała zaproszonych gości oraz oficjalnie  dokonała otwarcia roku szkolnego 2018/2019. Radosnym wydarzeniem było powitanie nowych uczniów naszej placówki.  Wicedyrektor pani Joanna Musiałowska przeprowadziła ceremoniał ślubowania na sztandar i złożenia uroczystej przysięgi. Następnie dokonano pasowania naszych pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów. Najmłodsze dzieci otrzymały dyplomy i słodkie bukiety z lizaków. Potem po raz pierwszy, uroczyście przekroczyli progi szkoły, przecinając  kolorowe wstęgi. Wicedyrektor pan Tomasz Tschurl skierował specjalne życzenia do uczniów z ostatnich roczników, którzy w tym roku będą przygotowywać się do egzaminów zewnętrznych. Podczas akademii nawiązano do historii naszej ojczyzny. Uczniowie wysłuchali  wiersza  wspomnień upamiętniających wydarzenia z 1939 roku.
Wakacje zostały pożegnane piosenkami w wykonaniu Nadii Pysznej i Aleksandry Konieczyńskiej, a nowy rok szkolny powitaliśmy wysłuchując życzeń wielu sukcesów, samych dobrych ocen i radosnych dni wspólnie spędzonych.

Honorata Barglik8 września 2018 - „Lato w Parku” na rowerach

Uczniowie „Jedynki”  chętnie biorą udział w imprezach turystycznych organizowanych w naszym mieście. W sobotę, 8 września 2018r. grupa rowerzystów uczestniczyła w dorocznym rajdzie na Półwysep Potrzymiech  organizowanym przez Nadgoplański Park Tysiąclecia i Oddział Nadgoplański PTTK w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Lato w Parku”.    
Uczestnicy jadąc tzw. „małą pętlą Gopła”  pokonali 53 km, zwiedzili kościół w Kościeszkach i „Rysiówkę” na półwyspie Potrzymiech, zajadali się pyszną grochówką  oraz piekli kiełbaski przy ognisku.  Posileni, z ciekawością wysłuchali wykładu gospodarza obiektu, dyrektora NPT, pana Andrzeja Sieradzkiego o wpływie działalności człowieka na stan Jeziora Gopła. Jak zwykle rajd był potraktowany jako zajęcia terenowe, na których uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące przebytej trasy.
Pogada dopisała, a uczestnicy ocenili, że impreza była doskonałym relaksem na łonie   urokliwej nadgoplańskiej  natury.

Elżbieta Kozłowska

13 września 2018 - Literackie Spotkania Pokoleń

Co roku, tradycyjnie  we wrześniu w Pałacu w Kobylnikach koło Kruszwicy  odbywają się Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń.
Jednym z elementów spotkań jest wyłonienie laureatów konkursu poetyckiego.
Ten rok był dla Jedynki wyjątkowo udany ,bowiem decyzją jury I miejsce zdobyła Oliwia Michalak VIII c , wyróżnienia Martyna Lewandowska VIII b i Mikołaj Mila VI a.
Gratulujemy!

Aleksandra Sochacz

14 września 2018 - Poeci w naszej szkole

14 września naszą szkołę odwiedzili poeci. Wizyty w placówkach oświatowych są tradycją Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń, które odbyły się w tym roku po raz 30., a 26. w Kruszwicy. W spotkaniu wzięli udział nasi najstarsi uczniowie - klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Panie, które do nas zawitały, to z pozoru zwykłe kobiety, ludzie, tacy jak my. Okazało się jednak, że odkryły w sobie pasję i talent do tworzenia poezji. Poetki opowiedziały o swojej twórczości i oczywiście zaprezentowały autorskie wiersze. Słuchaliśmy utworów z wielkim zainteresowaniem. Mieliśmy okazję przekonać się, że poezja rzeczywiście ma niezwykłą moc, parafrazując  słowa  Słowackiego: „nas, zjadaczy chleba w aniołów przerabia”. Spotkanie na pewno pozostanie w naszej pamięci!

Anna Talaska

14 września 2018 - Spotkanie z poetką z Warty

Na lekcjach języka polskiego uczniowie wiele razy mają okazję spotkać się z poezją – najczęściej są to zajęcia, podczas których analizują i czytają wiersze znanych twórców.  Niezwykle rzadko jednak mają możliwość spotkać się na żywo z poetą, wysłuchać go, a nawet porozmawiać.
Uczniowie naszej szkoły taką możliwość mieli w piątek 14 września, kiedy to naszą szkołę odwiedzili  poeci  biorący udział w XXX Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń Kobylniki- Kruszwica 2018.
Dla ósmoklasistów zostało zorganizowane spotkanie z poetką z Warty -panią Anną Baśnik.  Wyjątkowa godzina z poezją przebiegła w  miłej atmosferze, ozdobiona pięknymi słowami wierszy  oraz niezwykłą osobowością pani Anny.

Małgorzata Kwaśnik

18 września 2018 - W kruszwickiej Jedynce zakwitają ogrody kwiatów

„Gdzie zakwita jeden kwiat tam zakwitnie ich więcej” - motto Fundacji Piękniejszego Świata w Skłudzewie oczarowało nas przed laty więc z dużym zapałem przystąpiliśmy do kolejnej edycji  Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, do konkursu: „Moje piękne, bezpieczne miejsce” .

Wśród wyróżnionych i nagrodzonych prac znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Lena Antkowiak (II miejsce w kategorii 5-7 lat)
Hanna Sutor (II miejsce w kategorii 11- 13 lat)
Antoni Dzwoniarkiewicz (wyróżnienie w kategorii 11- 13 lat)
Laura Marólewska (wyróżnienie w kategorii 14- 16 lat)

18 września 2018 roku laureaci wraz z opiekunami : p. Beatą Wegner i p. Renatą Barczak- Meller uczestniczyli w uroczystym wernisażu w Skłudzewie , podczas którego wręczane były nagrody. Z dumą uczniowie odbierali  dyplomy i upominki indywidualne. Jako placówka zostaliśmy także wyróżnieni. Otrzymaliśmy nagrodę zbiorową w postaci 3 warsztatów plastycznych dla  132 uczniów. Odbędą się one  w październiku –0 2. 10 2018 r.; 09. 10. 2018 r. i 30.10.2018r.. Uczniowie będą lepić w glinie, tworzyć mozaiki ze szkła oraz  kompozycje w metalu i kartonie .


Spotkanie odbyło się w urokliwej sali , gdzie znajdowała się ekspozycja prac uczniowskich. Wśród nich znalazło się wiele prac uczniów naszej szkoły: Dominiki Sulinowskiej, Igora Kubiaka, Piotra Drogowskiego, Martyny Ryszkiewicz, Wiktorii Kowalskiej, Oliwii Śliwczyńskiej, Jakuba Olszewskiego, Zuzanny Skowron, Pauliny Rzanny, Antoniego Degórskiego, Julii Ugorskiej, Mateusza Matuszaka, Julii Kordowskiej, Kacpra Kawalerskiego, Klaudii Matela, Anny Lewandowskiej, Kingi Mrówczyńskiej, Krzysztofa Terlikowskiego, Julii Witkowskiej, Emilii Szkudlarek, Magdaleny Budziak, Katarzyny Sarnowskiej, Natalii Górskiej, Oliwii Mikołajczak, Jagody Nawrockiej
.
Uczniom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

Szkolny koordynator konkursu :
Renata Barczak-Meller


20 września 2018 - Spotkanie z psychologiem

20 września 2018 roku o godzinie 17.00  odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas 4, z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Inowrocławiu, panią Katarzyną Kościńską.Głównym tematem było uświadomienie różnic dzielących edukację wczesnoszkolną od nauczania w klasach starszych i pomoc dzieciom w stopniowym ich akceptowaniu. Rodzice z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fachowych porad oraz odpowiedzi na zadawane indywidualnie pytania.

Aneta Puławska

 

21 września 2018 - By wokół nas było czyściej….

W piątek, 21 września,  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej, ogólnopolskiej, akcji Sprzątania Świata. Była  to akcja jubileuszowa, bo już 25.
Przez cały tydzień wszyscy przygotowywali się do działań. Na godzinach wychowawczych dyskutowano na temat tegorocznego hasła „Akcja Segregacja  2x więcej, 2 x czyściej”.
W teren wyruszyło 15 klas i 2 oddziały zerowe. Wszyscy byli wyposażeni w rękawiczki i worki. Sprzątaliśmy teren przyszkolny, osiedle, brzegi Gopła oraz tereny nieco bardziej oddalone m.in. ul. Ukośną, Kwiatową, Chabrową, Wrzosową, Zakątek, Plażową, Leśną, Letnią, Wiosenną, Kruczą, Orlą, Działkową.
Szczególnie w miejscach oddalonych od szkoły zebraliśmy sporo śmieci.  Dominowały wśród nich butelki i paragony. Smuci nas fakt, że było ich zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach.  
Akcję zakończyliśmy  przekonani, że o zaśmiecaniu i segregowaniu warto rozmawiać, ale przede wszystkim aktywnie działać a troskę o środowisko  rozpocząć o samych siebie.

Szkolny koordynator akcji
Magdalena Musiałowska21 września 2018 - Bezpieczny maluch
We wrześniu uczniowie klas 0 i I naszej szkoły brali udział w akcji BEZPIECZNY MALUCH. Przeprowadzono ją we współpracy z Komisariatem Policji w Kruszwicy oraz Marketem Mini Mrówka. W ramach akcji odbyły się następujące działania:
- pogadanki z wychowawcami dotyczące bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz zasad uczestnictwa w ruchu drogowym,
- zajęcia praktyczne w terenie,
- konkurs plastyczny.
21 września odbyło się spotkanie podsumowujące akcję z udziałem uczniów, wychowawców, przedstawicieli Policji oraz Marketu Mini Mrówka. Dzieci brały udział w zajęciu profilaktycznym przeprowadzonym przez policjanta oraz pedagoga szkolnego dotyczącym : bezpiecznej drogi do i ze szkoły, postępowaniu dziecka w kontakcie z osobą nieznajomą, bezpieczeństwa w sieci oraz zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.Podsumowaniem zajęcia był quiz wiedzowy dla dzieci. Następnie przedstawiciel Marketu Mini Mrówka podsumował konkurs plastyczny. Wykonawcy wyróżnionych prac zostali nagrodzeni.
W ramach akcji wszyscy uczniowie klas 0 i I otrzymali pakiety dotyczące bezpieczeństwa oraz słodki upominek.
Dodatkowo prace uczniów biorących udział w konkursie plastycznym będą mogli obejrzeć wszyscy chętni, odwiedzający Market Mini Mrówka, gdzie zostanie przygotowana wystawa prac dziecięcych.
Organizatorom i fundatorom dziękujemy za pouczającą akcję oraz wspaniałe nagrody i upominki.

Lucyna Górna

 
 

25 września 2018 - „Niebo moich marzeń”

Dnia 25 września 2018 roku w Toruniu odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród VI  Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.
Wzięły w niej udział laureatka tego konkursu- Monika Mikita, uczennica klasy VI c, zdobywczyni III miejsca w kategorii konkursu fotograficznego „Niebo moich marzeń” oraz  opiekun p. Magdalena Musiałowska.
Uczestnicy Gali zwiedzili Dom Kopernika. Uczestniczyli też w seansie „Wszechświat” (kino 4D). Najważniejszym jednak jej elementem było wręczenie nagród przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Monika otrzymała piękny aparat fotograficzny, który z pewnością posłuży jej do rozwijania pasji związanej z fotografią.

Magdalena Musiałowska

28 września 2018 - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W ramach VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia 28 września nauczyciele matematyki przygotowali konkursy ze znajomości tabliczki mnożenia. Klasy starsze miały okazję pisemnie sprawdzić się podczas zajęć, a młodsze zostały przepytane przez koordynatorów na boisku szkolnym. Wszyscy mogli też wziąć udział w rozwiazywaniu zadań i łamigłówek przygotowanych przez uczniów gimnazjum przy specjalnym „konkursowym stoisku matematycznym”.  Cieszyło się ono dużym powodzeniem podczas przerw lekcyjnych. W ramach tej akcji patrol ekspertów złożony z uczennic klas siódmych pytał mieszkańców Kruszwicy ze znajomości mnożenia pamięciowego w zakresie 100. Uczniowie odwiedzili także pobliskie placówki: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych      im. Kazimierza Wielkiego. Byli także w Urzędzie Miasta i Gminy Kruszwica, bibliotece na Zagoplu i w kilku sklepach. Wszędzie spotkali się z miłym przyjęciem. Możemy powiedzieć, że mieszkańcy naszego miasta dobrze znają tabliczkę mnożenia. W ramach obchodów  święta niektórzy uczniowie oglądali podczas lekcji filmik „Jak w 3 minuty nauczyć się tabliczki mnożenia” pomagający poznać sposoby szybkiej nauki pamięciowego obliczania iloczynów. Nauczyciele matematyki już zapraszają do udziału w akcji za rok.

Honorata Barglik

 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego