Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Czerwiec 2019

ARCHIWUM > 2018/2019

3 czerwca 2019 - Liczba 100 na stulecie
W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy zorganizowano turniej „Liczba 100 na stulecie”.   Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie od klas czwartych do ósmych. Zespoły rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach. Zadania, z którymi musieli się zmierzyć, to na przykład  układanie działań, których wynikiem była liczba 100, wypisanie jak największej ilości słów z cząstką „sto”, uzupełnienie brakującego słowa hymnu narodowego i wskazanie z kilku fotografii właściwe godła Polski. Uczniowie świetnie bawili się kolorując sudoku i tworząc słowo STO z tangramów. Były też konkurencje na szybkość. W czasie stu sekund skakali przez linę, wrzucali woreczki do kosza i  grali w ping-ponga. Dużo radości dostarczyła zabawa w węża z hula-hop. Niektórzy wykonali  samolot z papieru , który musiał wylądować jak najdalej od miejsca startu. Na czas trzeba było przesypać sto łyżeczek mąki, a także skonstruować piramidę z kubeczków. Trudnym zadaniem okazała się konkurencja rysowania odcinka o długości 1 metra bez miary. Uczniowie układali sześcian z elementów 3D  
i budowali prostopadłościan ze stu klocków. Przy wszystkich konkurencjach jurorami byli uczniowie  Gimnazjum nr 1, dzięki którym turniej przebiegł sprawnie i w wesołej atmosferze. Zwycięskim zespołem okazała się klasa VI A , która nieznacznie wyprzedziła klasę VIII A
i VIII B, zajmując odpowiednio II i III miejsce. Wszystkim uczniom dziękujemy za miłą zabawę i ogromne zaangażowanie w wykonanie  zadań.

Honorata Barglik

4 czerwca 2019 - XIX Konkurs Informatyczny
Już po raz 19. uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swą znajomość zasad działania komputerów, posługiwania się programami komputerowymi oraz wykazać się umiejętnością tworzenia algorytmów i - po raz pierwszy - sztuką programowania w języku C++.
Do XIX Konkusu Informatycznego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy przystąpiło dziewięcioro uczniów klas 7. i 8. Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce: Kacper Olszowski - klasa VIIIc,
II miejsce: Jakub Milewski - klasa VIIb,
III miejsce: Wiktoria Każmierska  - klasa VIIIb.
Wszystkim uczestnikom gratuluję!

Marek Szałkowski

5 czerwca 2019 - Pszczoły - Poznaj, pokochaj, pomóż
Dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Urząd Marszałkowski mieliśmy okazję pogłębić wiedzę oraz uwrażliwić się na sprawy związane z całym naszym światem. Skupię się na przeprowadzonym 9 maja przez Laurę Rodzeń spotkaniu dotyczącym pszczół, które było naprawdę interesującym oraz potrzebnym w dzisiejszych czasach sposobem na pogłębienie wiedzy.
W całe przedsięwzięcie zaangażowało się wielu uczniów, którzy zankietowali ponad trzystu mieszkańców Kruszwicy, by późniejsze badania były przeprowadzone dogłębnie. Co sprawdzały owe ankiety? Przede wszystkim świadomość oraz znajomość tematyki związanej z pszczołami i roślinami miododajnymi. Za dekoracje, sprzęt komputerowy oraz inną pomoc w realizacji również odpowiedzialni byli uczniowie. Dzieci z klas I-III oraz członkowie klas IV-VIII mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach na ekologiczną doniczkę i pracę plastyczną. Obydwa z nich zostały rostrzygnięte właśnie w dniu spotkania, a na widowni znajdowali się uczniowie różnych klas - od najmłodszych, do najstarszych - dzięki czemu można było zauważyć ogromny wkład i chęć nauki dzieci i młodzieży.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.00, a pojawiło się na nim ponad stu dwudzestu mieszkańców Kruszwicy, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę na tematy pszczół. Prowadząca nakreśliła sens całego projektu, a następnie głos zabrała koordynatorka, pani Małgorzata Trejtowicz, dziękując za wkład włożony w uroczystość. Później nadszedł czas na przeprowadzone przed spotkaniem ankiety. Wyniki dały dużo do myślenia, choć było również wiele osób, które posiadały świetną wiedzę na temat pszczół. Po ankietach dziewczyny omawiały prezentację, która pozwoliła mieszkańcom zyskać nurtujące odpowiedzi na pytania znajdujące się w ankietach. Całość była okalona ciekawostkami i przeprowadzona w świetnej atmosferze.
Następnym punktem programu było zaproszenie gościa - pani Doroty Sajbor, która bardzo interesująco opowiadała o ważnych aspektach dotyczących pszczół. Później pan Łukasz Uliasz, specjalista w dziedzinie farmakologii i kosmetologii, opowiedział o właściwościach miodu oraz trafnie ukazał różnice między prawdziwym miodem, a sztucznymi zamiennikami. Kolejnym gościem był pszczelarz, pan Michał Radwański. Objaśnił dokładnie zgroamdzonym zasady pracy pszczelarza i pokazał, że trwa ona cały rok. Była to kolejna okazja do zdobycia wiedzy na tak ważne tematy.
W następnej kolejności roztrzygnięte zostały konkursy. Pani Marzena Szałkowska, dyrektor naszej szkoły, krótko podsumowała spotkanie, a uroczystość zakończyła się kolejną porcją ciekawostek o pszczołach i miodzie.
To było naprawdę ważkie spotkanie, które pokazało mieszkańcom Kruszwicy, jak ważne są pszczoły. Dzięki niemu ludzie mogą zaczną zauważać, jak bardzo ich potrzebujemy i jak bardzo te pracowite owady wpływają na nasze życie.

Oliwia Michalak

12 czerwca 2019 - Lubię tu być… na zielonym
Uczniowie  Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy wzięli udział w projekcie ornitologicznym Edukacja społeczności zamieszkująca obszary chronione województwa
kujawsko – pomorskiego: „Lubię tu być… na zielony”. Jednym z zadań było własnoręczne wykonanie budek lęgowych oraz monitoring tutejszej awifuany. Nasza najbliższa okolica jest doskonałym terenem do obserwacji różnych gatunków ptactwa, więc lider grupy Amelia Siwek wraz z zespołem w składzie: Maria Mikołajczak, Małgorzata Pietrzak, Dawid Kubiak, Igor Kowalski zajęli się realizacją projektu. Młodzi przyrodnicy założyli leśną fotopułapkę w celu rejestracji ptaków na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Przygotowali fotorelację z zrealizowanych zadań na stronach internetowych parku, szkoły i miasta. Opracowali mapę osobliwości przyrodniczych oraz zaprojektowali broszury informacyjne. Została także przygotowana prelekcja dla lokalnej społeczności na temat obszarów chronionych na terenie gminy. Wykonane budki lęgowe zostały złożone na ręce  Pana Jerzego Ostrowskiego (inspektora nadleśnictwa) oraz dyrektora NPT Pana  Andrzeja Sieradzkiego w Urzędzie Gminy Kruszwica.. Powinniśmy cieszyć się,  że mieszkamy w tak pięknym miejscu i na co dzień możemy korzystać z żywej lekcji biologii.

Edukatoor Amelia Siwek
wraz z koordynatorem

18 czerwca 2019 - „ Kluczem do edukacji jest przeżywanie piękna”
Przyjdzie taka chwila, gdy stwierdzisz, że wszystko się skończyło. To właśnie będzie początek. Tymi słowami w dniu 18 czerwca  o godz.16.00 na uroczystej gali pożegnaliśmy ósmoklasistów, którzy większość swojego życia spędzili w naszej Jedynce, i wreszcie nadszedł czas, kiedy dowiedli tego, iż są gotowi opuścić nasze mury i podjąć się nowych wyzwań.
Gala była pełna momentów wzniosłych, wzruszających, ale też humorystycznych, czyli odzwierciedlała każdy dzień przeżyty w naszej szkole.

Aleksandra Sochacz19 czerwca 2019 - Działania w ramach realizacji konkursu „Ekologiczny edukator szkolny”


Bal kwiatów
W marcu uczniowie  klas I-III świętowali przyjście wiosny. Z tej okazji w ramach projektu EKOLIDER zorganizowałam dla nich „Bal kwiatów”. Moi młodsi koledzy ubrani byli w kwieciste i kolorowe stroje.   Na początku spotkania odczytałam list od Pani Wiosny, który zachęcał wszystkich  do poznawania i ochrony przyrody, która budzi się do życia właśnie o tej porze roku. W organizacji balu pomogły mi moje koleżanki, które  bawiły się wraz     z dziećmi w rytmie wiosennych i energicznych piosenek.  

Spotkanie z leśnikiem
Dla uczniów klas szóstych wraz z nauczyciel przyrody zorganizowałam cykl spotkań z ludźmi związanymi z przyrodą i jej ochroną.
Pierwsze z nich to spotkanie z leśnikiem z Nadleśnictwa Miradz.
Nasz gość  z wielkim zaangażowaniem opowiadał o lasach, ich pięknie i  rodzajach, faunie i florze, o zmianach zachodzących w różnych porach roku.  Opowiedział nam jak bardzo ważna jest ochrona lasu zarówno ta przed szkodnikami jak i niestety często przed ludźmi.

Spotkanie z pszczelarzem
Kolejne ciekawe spotkanie zorganizowane dla moich kolegów i koleżanek z klas szóstych to spotkanie z pszczelarzem Nasz gość opowiedział nam o życiu pszczół oraz tajnikach ich hodowli. Wiele uwagi poświecił też omówieniu gatunków roślin miododajnych. Była to wiedza niezbędna dla naszych kolejnych działań w ramach projektu.
Mieliśmy także okazję degustowania kilku  rodzajów miodu.
Pszczelarz uświadomił nam także fakt jak ważna jest rola pszczół dla życia naszej planety.


Spotkanie z pracownikiem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia
Kolejne spotkanie to wizyta w naszej szkole pracownika Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Nasz gość opowiadał nam o faunie i florze naszego najbliższego rezerwatu przyrody. Podczas pokazu  pokazał nam wiele gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie Nadgopla.  Pani Dorota przypomniała nam też o historycznych i kulturowych walorach naszego parku. Podczas spotkania uzgodniliśmy, że kolejne nasze spotkanie odbędzie się w Rysiówce, już w naturalnym środowisku, w ośrodku edukacyjnym NPT, który mieści się na półwyspie Potrzymiech.

Spotkanie z ornitologiem
Na nasze zaproszenie naszą szkołę odwiedził także „ptasiarz”, pasjonat interesujący się awifauną nadgoplańską, z którym spotykamy się co roku podczas akcji jesiennych i zimowych związanych z „Ptakoliczeniem.”. Pan Paweł zaprezentował nam wiele gatunków ptaków żyjących na naszych terenach i bardzo dokładnie omawiał każdy z nich. Uważam, że to bardzo ważne, by każdy z nas posiadał dużą wiedzę o ptakach, gdyż Nadgople to przecież jedno z cenniejszych miejsc lęgowych ptactwa wodnego, błotnego i lądowego w naszym kraju. Żyjąc w tak wyjątkowym miejscu należy umieć rozpoznać choćby gęś gęgawę, błotniaka stawowego, kormorany, rybitwy, czaple siwe i perkozy.

Wycieczka na Potrzymiech
W ramach projektu EKOLIDER w kwietniu. zorganizowałam wyjazd klasowy do bazy edukacyjnej Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia tzw. Rysiówkę. Naszym przewodnikiem była Pani Dorota
Zielony edukator - która z pasją opowiadała nam o urokach naszej okolicy.
Zajęcia terenowe były poprzedzone wykładem. Napełnieni wiedzą ruszyliśmy w teren pokonując ścieżkę edukacyjną „Potrzymiech” prowadzącą wzdłuż brzegów jeziora. Obserwowaliśmy z uwagą przyrodę Nadgopla. Mieliśmy okazję „na żywo” zobaczyć to o czym opowiadała nam Pani Dorota. Graliśmy też w grę terenową -  bingo w terenie - podczas, której mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę o parku.
To była wspaniała przygoda.

Konkurs fotograficzny ,, Piękno Najbliższej Okolicy”
Dla kolegów z klas IV - VIII zorganizowałam konkurs fotograficzny ,, PIĘKNO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY
’’. Moim celem było to, aby pokazać moim kolegom i koleżankom w jak pięknym i urokliwym miejscu przyszło nam żyć.
Najpierw opracowałam regulamin, potem rozwiesiłam ulotki zachęcające do wzięcia udziału w tymże konkursie.
Ze zdjęć zgłoszonych do konkursu stworzyliśmy wystawę, by każdy uczeń w szkole mógł podziwiać piękno naszej okolicy na fotografiach wykonanych przez kolegów. Wystawa była zaprezentowana podczas obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania oraz słodki upominek- czekolady. Laureaci natomiast, podczas apelu, otrzymali atrakcyjne nagrody.

Kącik dla owadów
Od maja br. w naszej szkole zaczął funkcjonować KĄCIK DLA OWADÓW. W ramach projektu zakupiłam pięć domków dla owadów. Zostały one zawieszone w pięknym, ogrodzonym terenie w pobliżu naszej przyszkolnej Astrobazy Mamy nadzieję, że zamieszkają w nich np. pszczoły murarki, które (jak dowiedzieliśmy się od pszczelarza) są wydajniejsze od pszczoły miodnej, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Pozostało tylko założyć ogródek z roślin miododajnych. Zrobiliśmy w Dniu Polskiej Niezapominajki.

Dzień Polskiej Niezapominajki
15 maja 2019r  wraz z moimi szkolnymi koleżankami, które również biorą udział w projekcie EKOLIDER  zorganizowałam apel z okazji Święta Polskiej Niezapominajki. W naszej szkole to wielkie przyrodnicze  święto przypominające o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej. W przygotowania do tej uroczystości udało mi się zaangażować innych uczniów(m.in. pomogli mi w dekoracji naszej szkoły). Na tę okazję przygotowałam specjalną  prezentację multimedialną o pięknie najbliższej okolicy oraz  moich działaniach w ramach projektu EKOLIDER.  Podczas apelu przedstawiłam ją  kolegom i koleżankom. Po apelu wszyscy uczniowie z naszej szkoły, poczynając od klas „O” a skończywszy na klasach 8 ruszyli na boisko szkolne, by ukwiecić donice znajdujące się wokół budynku.
To było cudowne patrzeć jak wszyscy się zaangażowali. Wszystkie donice były piękne. W ramach podziękowania za pracę z  pieniędzy otrzymanych z projektu EKOLIDER zakupiłam konewki dla każdej z klas.
Ja z grupą moich kolegów  zakupione nasiona wysiałam w naszym szkolnym ogrodzie, w pobliżu domków dla owadów.

Kronika
Formą udokumentowania moich działań związanych z realizacją projektu EKOLIDER jest kronika. W pracy tej zamieściłam fotorelację z moich działań. Została ona przesłana do organizatora konkursu.

Realizując projekt starałam się zaangażować dużą grupę kolegów i koleżanek do prowadzenia działań proekologicznych a jednocześnie pokazać całej społeczności szkolnej jak piękna jest nasza okolica i że warto ją wciąż poznawać i odkrywać.
    
                                                              
Edukator szkolny Kinga Warmuz kl. VI c
                                                                                     z koordynatorem M. Musiałowską


19 czerwca 2019 - „ Lato, lato, lato czeka ….”
Po pracowitych dziesięciu miesiącach, w upalny czerwcowy dzień zabrzmiał ostatni dzwonek wieńczący rok szkolny 2018/ 2019. Z wielkim entuzjazmem został on przyjęty przez dzieci i młodzież.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanych, bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!!!

Magdalena Musiałowska


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego