Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Luty 2019

ARCHIWUM > 2018/2019
 
 

2 lutego 2019 - Zimowe Ptakoliczenie 2019
Sobota, 2 lutego 2019 roku to dzień ważny dla miłośników ptaków z naszej szkoły.
Tego dnia bowiem, nie zważając na pogodę, ruszyliśmy w teren, by obserwować ptaki znajdujące się blisko człowieka. Naszym celem było także przygotowanie do kolejnego sezonu budek lęgowych, które zawiesiliśmy kilka lat temu.
Przewodnikami podczas naszej wyprawy były panie M. Musiałowska i K. Kowalska oraz nasz przyjaciel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej, p. P. Stopiński.
Był to dla nas bardzo owocny dzień, gdyż okazało się, że we wszystkich założonych przez nas budkach gnieździły się ptaki. Podczas ich czyszczenia mogliśmy na własne oczy przekonać się z jakich materiałów korzystają ptaki budując gniazdka.
Poczynione obserwacje były bardzo owocne. Udało nam się oprócz wróbli, mazurków, sikor, gołębi, gawronów, krzyżówek, łysek, mew, łabędzi zobaczyć także „ptasie rarytasy”. Były to m. in. czapla siwa, dzięcioł duży, kurka wodna, tracz nurogęś, kormorany i  świstuny.
Czas, który  spędziliśmy razem pozwolił nam, choćby częściowo, poznać tak ogromny świat nadgoplańskiej awifauny.
Każde takie spotkanie jest dla nas przyrodników niesamowitą przygodą.

Magdalena Musiałowska

7 lutego 2019 - Bezpieczeństwa Uczę się z Kolejowym ABC
7 lutego 2019 roku uczniowie z  klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach multimedialnych  Kolejowe ABC. Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców.
Na początku zajęć uczniowie poznali hasło kampanii „Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC”, a także dowiedzieli się, że bohaterem kampanii jest nosorożec Rogatek. Podczas zadań interaktywnych poznali znaczenie znaków drogowych, zasady obowiązujące podczas podróży pociągiem oraz piktogramy, które możemy zobaczyć w pociągu i na dworcu. Uczniowie przypomnieli sobie także, dlaczego ważne jest noszenie odblasków, gdzie można kupić bilet na pociąg, a także jak prawidłowo zgłosić zdarzenie losowe.
Po zajęciach otrzymały upominki zwiększające ich bezpieczeństwo na obszarach kolejowych i drogowych.

Sławomir Montowski

8 lutego 2019 - KÓŁKO PLASTYCZNE W NASZEJ SZKOLE
Od września, podobnie jak i w latach ubiegłych w naszej szkole prowadzone są zajęcia plastyczne jako zajęcia pozalekcyjne.
Uczestniczą w nich dzieci w różnym wieku. Zajęcia mają charakter otwarty, każdy może do grupy dołączyć jak i z niej zrezygnować.
W tym roku jest to grupa około 10 ciorga uczniów z klas 4
6.
Zajęcia odbywają się systematycznie w każdy piątek w godzinach 14:30
15:30 w sali 306.
Dzieci na zajęciach wykonują proponowane przez nauczyciela ćwiczenia, jak również mają możliwość zaproponowania swoich pomysłów. Zawsze biorą aktywny udział w życiu szkoły wypracowując elementy dekoracji mini galerii, holu 2 giego pietra szkoły lub też uroczystości szkolnych. Chętnie i aktywnie pomagają w przeprowadzaniu gminnego konkursu plastycznego „Kujawy wyobraźnią osnute”. Pomagają i uczą się eksponować prace koleżanek i kolegów swojej szkoły.
W najbliższym czasie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Astrobazę w Kruszwicy, którego szkolnym koordynatorem jest p. Magdalena Musiałowska. Uczniowie wykonywali na zajęciach plastyki prace
portrety Mikołaja Kopernika.
Grupa kółka  plastycznego stworzyła ręcznie wykonany baner mający być częścią wystawy pokonkursowej.
Połączenie zabawy i swobodnej twórczości będącej spontaniczną reakcją na wydarzenia szkolne przynoszą dzieciom wiele radości i zachęcają do indywidualnych twórczych działań.

Renata Barczak-Meller

12 lutego 2019 - Wizyta wychowanek MOW u „Sówek”
W ramach współpracy placówek grupę „Sówek” przed Walentynkami odwiedziły wychowanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy wraz z wychowawcą Panią Justyną Klesyk-Olszewską. Starsze koleżanki opowiedziały historię „Walentynek” a także wykonały z dziećmi tradycyjne czerwone serca. Po zajęciach plastycznych nastąpiły wspólne gry i zabawy ruchowe. Spotkanie przyniosło wiele radości i zadowolenia zarówno dzieciom jak i wychowankom MOW.

Małgorzata Zielińska-Witoń

14 lutego 2019 - "Dobrze Cię widzieć"
Dnia 14 lutego 2019 r. uczniowie klas I-V uczestniczyli w kolejnym spotkaniu profilaktycznym mającym na celu poprawę ich bezpieczeństwa.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Kampanii Ogólnopolskiej "Dobrze Cię widzieć", do której przyłączyła się szkoła w ramach projektu "Bezpieczna droga".
Przeprowadzona akcja z udziałem przedstawicieli Policji miała na celu budowanie świadomości pieszych odnośnie prawidłowego zachowania na drodze, ich roli w ruchu komunikacyjnym oraz podkreślenie wagi bycia widocznym na drodze dzięki odblaskom i kamizelkom odblaskowym co w rezultacie pomoże chronić dzieci i młodzież.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali kamizelki odblaskowe i odblaski.

Aleksandra Szymaniak

21 lutego 2019 - Podsumowanie konkursu „Portret Wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika”
21 lutego 2019 roku, podczas obchodów Dnia Patrona Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy, podsumowano Gminny Konkurs Plastyczny  „Portret Wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika”. Organizatorem tego konkursu była Astrobaza w Kruszwicy, a Honorowym Patronatem objął go Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Zdaniem Komisji Konkursowej, która miała nie lada zadanie, by spośród 203 prac wyłonić te najlepsze,  wśród laureatów tego konkursu znaleźli się uczniowie z naszej szkoły.
W kategorii klas I-III
- I miejsce zdobył Paweł Batkowski, II - Wojciech Łuczak, a wyróżnienie otrzymał Piotr Owedyk
W kategorii klas IV-VI
- I miejsce  zdobył Szymon Migdalski, a wyróżnienia przypadły Klaudii Kubiak i Natalii Krygier.
W kategorii kl. VII-IIIG
-  II miejsce zdobył Tobiasz Rochucki, a wyróżnienie Wiktoria Stasiak
Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni cennymi nagrodami.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Magdalena Musiałowska
koordynator Astrobazy Kruszwica

28 lutego 2019 - Podsumowanie projektu „Cicha noc, święta noc pokój niesie ludziom wszem”

„Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.(…)

W czwartek 28 lutego uczniowie klasy siódmej b zaprosili do szkoły swoich rodziców
i  opiekunów, a także panią dyrektor Marzenę Szałkowską na podsumowanie projektu edukacyjnego z języka polskiego i matematyki. Projekt realizowany był w czasie świąteczno– karnawałowym, a temat „Cicha noc, święta noc pokój niesie ludziom wszem” nawiązywał
do uniwersalnego przesłania zawartego w „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, książce
o cudzie przemiany ludzkiego serca. Autorkami projektu były panie Małgorzata Kwaśnik, Honorata Barglik i Joanna Kaczmarek. Nie bez powodu spotkaliśmy się w szkole właśnie
w czwartek. W tym dniu zwykle zajadamy się pączkami i chrustami, bo to Tłusty Czwartek właśnie. Śladem naszych przodków oddaliśmy się beztrosce i radości z przebywania
w gromadzie oraz ucieszyliśmy serca muzyką, słowem, śpiewem i tańcem. Spotkanie umilił koncert karnawałowy w wykonaniu uczniów klasy siódmej.

Małgorzata Kwaśnik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego