Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Marzec 2019

ARCHIWUM > 2018/2019
 
 

5 marca 2019 - „DOBRZE  CIĘ WIDZIEĆ”
W dniach 1 i 5  marca 2019 uczniowie klas VI, VII i VIII Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy wzięli udział w spotkaniu podkreślającym wagę bycia widocznym na drodze, dzięki kamizelkom odblaskowym. Skorzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia Pana Krzysztofa Olejnika z Prywatnej Szkoły Jazdy Krzysztof Olejnik w Kruszwicy, który przypomniał również młodzieży o zasadach prawidłowego zachowania się pieszych na drodze. Bardzo dziękujemy za podzielenie się wiedzą i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że uzyskane informacje wpłyną na podniesienie świadomości pieszych, a w rezultacie na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Iwona Kawczyńska

13 marca 2019 - Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 1-3 „O porcelanowego słonika”
W środę 13 marca 2019 r.  odbył się  Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 1-3 „O porcelanowego słonika”. W lutym odbyły się klasowe eliminacje wstępne do konkursu. Jury w składzie: p. dyrektor Marzena Szałkowska, p. w-ce dyrektor Joanna Musiałowska i p. Danuta Kruszczyńska oceniało recytację wierszy. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali recytacji koleżanek i kolegów. Podczas przerw, dzieci z klasy 1b i 2a prezentowały publiczności swoje wokalne i teatralne umiejętności.
Laureaci pierwszych miejsc: Radosław Balcerzak kl. 1c, Filip Stranc kl. 2c, Kamila Lewińska kl. 3a. Drugie miejsca zajęli: Lena Gust kl. 1a, Hubert Węgierski kl. 1b, Adam Pankowski kl. 2b, Wiktoria Dzierżawska kl. 3a, Aneta Adamiak kl. 3a. Trzecią lokatę uzyskała Lena Mikulska z kl. 2a. Dzieci w nagrodę otrzymały dyplomy, porcelanowe słoniki i słodki upominek.  
W tym roku dodatkową nagrodę
pluszowego słonia na 7 dni - otrzymała klasa 1c, której reprezentant zachwycił publiczność i komisję konkursową swoim talentem recytatorskim.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

B. Wegner i L. Pilarska-Kicińska


i

19 marca2019 - ,,Jedynka łączy pokolenia”

,,Jedynka łączy pokolenia" pod takim hasłem w dniu 19 marca 2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z udziałem uczniów klas VI i VII oraz zaproszonych gości pani Danuty Jurkiewicz-Lewandowskiej i pani Elżbiety Borzyszkowskiej w związku z 50 rocznicą przekazania sztandaru Szczepowi Harcerskiemu im. Powstańców Wielkopolskich przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy. Była pani dyrektor Danuta Jurkiewicz-Lewandowska ogólnie omówiła przebieg uroczystości, które odbyło się w styczniu 1968r. w kruszwickiej ,,Jedynce” przy ul. Jana Kasprowicza. ,,Na wstępie uroczystości przy gmachu szkoły wiceprzewodniczący Prezydium PRN Edmund Batog odsłonił tablicę pamiątkową ufundowaną przez społeczeństwo Kruszwicy z okazji 50 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Następnie w sali gimnastycznej odbyła się sesja harcerska poświęcona 50 rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 24 rocznicy wyzwolenia Kruszwicy oraz podsumowano wyniki harcerskiej akcji ,,Śladami powstańców wielkopolskich”, a potem w części oficjalnej uroczyście wręczono harcerzom sztandar. Wśród zaproszonych na sesję powstańców wielkopolskich znajdowali się Marian Tymkowski i Stefan Świątek, którzy w okresie powstania i bezpośrednio po nim byli organizatorami kruszwickiego harcerstwa.”
W dalszej części spotkania głos zabrała druhna Elżbieta Borzyszkowska, która mówiła o harcerstwie w kruszwickiej ,,Jedynce”. ,,Harcerze bardzo długo przygotowywali się do tej uroczystości w 1968 roku. Przeprowadzali zwiady wśród powstańców  i ich rodzin, organizowali zbiórki i apele z uczestnikami powstania, opiekowali się grobami powstańców, gromadzili pamiątki, a potem organizowali wystawy, prowadzili kroniki. Podczas styczniowej uroczystości przewodniczący Prezydium Rady Miejskiej w Kruszwicy Czesław Klaus nadał Szczepowi Harcerskiemu przy Szkole Podstawowej nr 1 imię Powstania Wielkopolskiego. Raport z działalności i przygotowania harcerzy złożył wówczas druh Edwin Borzyszkowski, a druhowi Witoldowi Mrówczyńskiemu wręczono sztandar, który ufundowany był przez Komitet Rodzicielski Szkoły. Podniosłym momentem sesji było uroczyste harcerskie przyrzeczenie złożone na nowy sztandar kruszwickiego szczepu. Trzy drużyny harcerskie zostały wówczas uhonorowane odznakami ,,Opiekuna miejsc pamięci narodowej” przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pomników. Całą oprawę muzyczną przygotował pan Józef Zgorzelec."
Uczestniczką i jednocześnie zuchem podczas sesji harcerskiej była pani Grażyna Dziwnik. Wystąpienie jej dotyczyło działalności drużyny zuchowej ,,Grzybowe Ludki” w latach 1968-1972, której opiekunką była właśnie druhna Elżbieta Borzyszkowska. Słuchacze wzbogacili wiedzę na temat nazewnictwa, symboliki zuchowej oraz dowiedzieli się o niektórych sprawnościach i spotkaniach z ciekawymi postaciami w oparciu o ciekawe wpisy z kroniki zuchowej. Na szczególną uwagę zasługuje wpis w kronice z 13 marca 1970 r. ze spotkania z bohaterem bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej pułkownikiem Stanisławem Skalskim
,,Jestem mile zaskoczony Waszą wiedzą, pracą i entuzjazmem do lotnictwa. Życzę najlepszych wyników w pracy i nauce".
Bardzo ciekawe relacje przybyłych gości, zdjęcia i pamiątki zrobiły ogromne wrażenie na uczniach. Była to przecież dla nich niecodzienna lekcja historii, wychowania obywatelskiego i patriotyzmu.

Koordynator spotkania: Grażyna Dziwnik

21 marca 2019 - Eksperyment Erastotenesa

Pierwszego dnia wiosny członkowie koła astronomiczno-przyrodniczego wzięli udział w akcji „Eksperyment Erastotenesa”. Jej celem było wyznaczenie przybliżonego obwodu Ziemi.
Pierwszym zadaniem było zmierzenie w lokalne południe cienia gnomonu o długości 1 metra, aby wyznaczyć w stopniach wysokość Słońca nad horyzontem.  
21 marca od rana z niepokojem obserwowaliśmy niebo, które niestety długo pozostawało zachmurzone. Gdy około godziny 11.20 zaczęło się przejaśniać i zza chmur wyłoniły się pierwsze promienie Słońca, nasza grupa natychmiast wybiegła na boisko szkolne, aby sprawdzić, czy będzie już widoczny cień naszego gnomonu. Cień był! Mogliśmy rozpocząć pomiary. Narysowaliśmy powstały trójkąt i przy pomocy kątomierza odczytaliśmy kąt.
Drugim zadaniem było nawiązanie współpracy ze szkołą, która leży na podobnej długości  geograficznej. W naszym przypadku jest to włoska szkoła Istituto Comprensivo Falcone w Copertino. Wysłaliśmy do nich wyniki naszych pomiarów, a teraz czekamy na rezultaty ich doświadczenia. Wkrótce przystąpimy do kolejnego etapu eksperymentu, by tak jak Erastotenes ok. 230 p.n.e  - dokonać pomiaru obwodu Ziemi.
To fascynujące i ciekawe dla nas doświadczenie!

Magdalena Musiałowska

21 marca 2019 - Wiosna 2019 !!!!
Każdego roku  z niecierpliwością czekamy na pierwszy dzień  kalendarzowej wiosny i tym razem nie było inaczej
Około 10.00 najmłodsi uczniowie z wielkim hukiem przegnali zimno i szarość jakie towarzyszyły ostatniej zimie. Z nadzieją spoglądali w niebo szukając tam wiosennych promieni słońca. Pojawiły się one po kilku minutach potwierdzając, ze nasze starania nie poszły na marne. „ Bal kwiatów” rozpoczął się zaraz po krótkim spotkaniu na boisku szkolnym. „Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…” śpiewały głośno wszystkie dzieci ubrane w stroje z motywami kwiatowymi, tańczyły i bawiły się w rytmach „ zielonych” piosenek .
Uczniowie klas IV-VI przywitali wiosnę w rytmach zumby. Wiosenną gimnastykę poprowadziła instruktorka p. Agnieszka Matusiak, której za przekazany nam  „ładunek  energii” bardzo dziękujemy!
Młodzież klas VII, VIII i oraz III gim. przygotowała na ten dzień ciekawy pokaz mody, który ubogacony dowcipnym komentarzem był  świetną rozrywką w tym wyjątkowym dniu.
Oby radość i entuzjazm, które wyzwoliły się w nas pierwszego dnia wiosny towarzyszyła nam przez resztę dni tej wyjątkowo optymistycznej, zielonej pory roku

Joanna Musiałowska

Klasy I -III

Klasy IV -VI

Klasy VII -VIII i gimnazjum

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego