Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

Wrzesień 2019

ARCHIWUM > 2019/2020

2 września 2019 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

W  poniedziałek, 2 września,  na boisku szkolnym miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.  Program uroczystości poprowadziła Weronika Kujawińska i Nikodem Dziwnik.  Zgodnie z ceremoniałem szkoły odśpiewano hymn państwowy i wprowadzono sztandar szkoły.  W tym radosnym wydarzeniu uczniom i nauczycielom towarzyszyli rodzice oraz zaproszeni goście. Nie sposób było pominąć wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat, kiedy to 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa.  Emocjonującą interpretację wierszy przedstawiły Kinga i Melania Warmuz. Uczniowie mieli również okazję wysłuchać wierszy nawiązujących do minionych wakacji i piosenki w aranżacji  Zosi Degórskiej. Jak co roku szczególnie ciepło powitano najmłodszych. Dokonano pasowania pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów szkoły, a całości dopełniło uroczyste ślubowanie i przecięcie wstęg przez pierwszaków. Przekraczając po raz pierwszy próg szkoły najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zaproszeni goście życzyli uczniom i nauczycielom dobrego roku szkolnego, wytrwałości i sukcesów. Dyrektor szkoły pani Marzena Szałkowska oficjalnie dokonała otwarcia nowego roku szkolnego 2019/2020. Nowy rok szkolny właśnie wystartował.

Aneta Puławska6 września 2019 - Narodowe Czytanie
Akcja Narodowe Czytanie zapoczątkowana została w 2012 roku przez Prezydenta RP. Czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię”, „Lalkę”, „Quo vadis” oraz „Wesele” i „Przedwiośnie”. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Prezydent zachęcał, by spotkać się w sobotę 7 września 2019 roku i razem odkryć piękno nowel polskich. Ponieważ jest to dzień wolny od zajęć edukacyjnych, nasza szkoła włączyła się w akcję już w piątek 6 września.
Klasy V-VIII czytały fragmenty wybranych nowel na lekcjach języka polskiego. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie są podstawowe założenia i cele akcji. Klasa IV wzięła udział w spotkaniu w bibliotece miejskiej, gdzie poznała nowelę „Dym”.
Ponadto, w czasie długiej przerwy, na boisku szkolnym wszyscy uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”. Zebranych powitała pani dyrektor Marzena Szałkowska, a fragmenty noweli odczytały uczennice klasy VIa
Kinga Gaca i Nikola Machowska.
Jak widać na załączonych zdjęciach, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów.

Anna Talaska

10 września 2019 - Integracyjny wyjazd - Potrzymiech
10 września klasy Ic i IVa wraz z wychowawcami i opiekunami skorzystały z zaproszenia Koła Łowieckiego nr 5 ,,Kormoran” na integracyjny wyjazd na Potrzymiech. Ranek w deszczu nie wróżył nic dobrego. Jednak już w trakcie rejsu Rusałką okazało się, że przez czarne chmury przebiło się słońce i dzieci w cudownych nastrojach dotarły na miejsce, gdzie podczas zabaw edukacyjnych, pogadanek, przemarszu ścieżką dydaktyczną poznały florę i faunę terenów nadgoplańskich oraz zajęcia pracowników Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i myśliwych z Koła Łowieckiego ,,Kormoran”. Zwieńczeniem udanego dnia było zajadanie kiełbasek przy wspólnym ognisku. To była naprawdę niezapomniana wycieczka.

wychowawcy: Grażyna Dziwnik, Aleksandra Sochacz

19 września 2019 -Akcja „Bezpieczny Maluch”

W ramach profilaktycznego przedsięwzięcia  „Wiem! potrafię zadbać o własne bezpieczeństwo, wiedza, która ratuje życie” w grupach zerowych oraz klasach pierwszych przeprowadzona została akcja „Bezpieczny Maluch”, której koordynatorem jest pedagog szkolny p. Aleksandra Szymaniak.
Działania związane z akcją zostały przeprowadzone przy współpracy z Komisariatem Policji w Kruszwicy i Marketem Mrówka z Kruszwicy.
W ramach akcji odbyły się następujące działania:

  • godziny wychowawcze, pogadanki, zajęcia w klasach dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznej drogi do i ze szkoły;

  • zajęcia praktyczne w terenie;

  • konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do i ze szkoły” zorganizowany przez Market Mrówka;

  • spotkanie podsumowujące akcję z udziałem klas pierwszych i grup zerowych, dyrekcji szkoły, przedstawicieli Komisariatu Policji i Marketu Mrówka (organizatora konkursu plastycznego i fundatora nagród).

Spotkanie podsumowujące obejmowało:
zajęcia profilaktyczne dla dzieci, które przeprowadzone zostały przez przedstawiciela policji i pedagoga szkolnego. Kluczowym zagadnieniem było bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły, a także kontakty dzieci z osobą nieznajomą i zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia;

  • Quiz wiedzy „Milionerzy bezpieczeństwa”;

  • Podsumowanie konkursu plastycznego: ogłoszenie wyników, nagrodzenie wyróżnionych uczniów, wręczenie upominków do wystroju klas grup „0” oraz klas I oraz upominków dla szkoły;

  • Wręczenie pamiątkowych upominków dla wszystkich uczniów z grup „0” i kas I ufundowanych przez Market Mrówka.

Dzięki zorganizowanej akcji uczniowie świetnie się bawiąc sprawdzali i rozwijali swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa.
Dodatkowo prace uczniów, którzy zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do i ze szkoły” wszyscy chętni będą mogli oglądać odwiedzając Market Mrówka w Kruszwicy, gdzie zostanie zorganizowana wystawa prac dziecięcych.

Karolina Kardasz
Romana Orzechowska

20 września 2019 - „Nie ma śmieci – sprzątamy – zmieniamy”

to hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata Polska 2019”.

Przyłączyliśmy się do niej w piątek, 20 września.
Dziewięć oddziałów klasowych wybrało się w teren, by posprzątać najbliższą okolicę szkoły. W tym roku sprzątaliśmy na ulicy Wiejskiej, Kujawskiej, HDK, Nadgoplańskiej i między mostami. Okazało się, że śmieci było mniej niż w ubiegłym roku. Miło było wędrować wokół bloków mieszkalnych, gdzie gościł większy ład i porządek.
Na temat akcji w naszej szkole mówiliśmy dużo. Przez cały tydzień, na godzinach wychowawczych nauczyciele  przeprowadzili tematyczne pogadanki. Ważne jest to, by wciąż przypominać o selekcji odpadów, recyklingu i  naszym  udziale w ochronie najbliższego środowiska, by zrozumieć jak postępować by stać się świadomym konsumentem.

Magdalena Musiałowska
koordynator akcji24 września 2019 - Przez zabawę i działanie uczymy się najlepiej
Przez zabawę i działanie uczymy się najlepiej - tak można podsumować wyjazd klasy Va i Vc, wraz z wychowawcami p. A. Puławską i p. P. Borczakiem, na warsztaty plastyczne do Skłudzewa, 24 września tego roku. Skłudzewo to wieś położona na malowniczym wzniesieniu graniczącym ze stromymi, opadającymi ku południowi zboczami Kotliny Toruńskiej. Atrakcją są wspaniałe widoki na Pradolinę Wisły i Puszczę Bydgoską. Oprócz uczty wizualnej gospodarze obiektu urozmaicili nasz pobyt wspaniałą zabawą terenową. Nauczyliśmy się budować domki dla elfów i wypatrywać gniazd bocianich. Konkurowaliśmy też w biegu slalomem pod górkę. Bawiliśmy się przy ognisku, obserwowaliśmy załamania  światła w konarach drzew, palety barw jesiennych  i co najważniejsze nauczyliśmy się malować na szkle. To było niezapomniane przeżycie.

Aneta Puławska

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego