Menu główne
Na ratunek pszczołom
„Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” to akcja, której nadrzędnym celem jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.
Aby promować ideę ratowania pszczół nasza szkoła przyłączyła się do realizacji zadań związanych z Akademią Przyjaciół Pszczół.
Udało nam się już zorganizować:
-
-
-
-
-
-
-
Obecnie pracujemy nad przygotowaniem tomiku wierszy o życiu pszczół.
Pierwszy Dzień Wiosny był dla nas dniem wyjątkowym, gdyż ogłosiliśmy go Szkolnym Dniem Pszczół. Wszystkie klasy zorganizowały uroczyste śniadanie. Na stołach królował miód – pszczeli dar dla ludzi. Uczniowie samodzielnie przygotowywali dla siebie różne zdrowe smakołyki, poznali też wartości odżywcze i zdrowotne naturalnego „złota”.
Tego dnia w strojach dzieci dominowały kolory wiosny. Wielu uczniów przebrało się też za pszczoły.
Każda kolejna, podejmowana przez nas akcja, coraz bardziej pogłębia naszą wiedzę na temat życia pszczół i uświadamia nam konieczność podejmowania wysiłków zmierzających do ochrony tych wyjątkowych owadów.
Koordynator działań
Magdalena Musiałowska
Nasz udział w międzynarodowym programie badań naukowych Globe at Night
W styczniu i lutym chętni uczniowie klas IV-
Uczniom, którzy wzięli udział w obserwacjach bardzo dziękuję.
Zachęcam chętnych, zainteresowanych astronomią, do przyłączenia się do akcji w kolejnym terminie, który już od 21 do 30 marca 2014 roku
Magdalena Musiałowska
Jubileuszowe Zimowe Ptakoliczenie
W ostatni weekend stycznia grupa młodych przyrodników z naszej szkoły wzięła udział w 10. jubileuszowym Zimowym Ptakoliczeniu. Celem corocznej ogólnopolskiej akcji jest śledzenie losu gatunków zimujących w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.
W sobotę 25 stycznia spotkaliśmy się w szkole, by przygotować się do wyprawy. Dowiedzieliśmy się między innymi, że tegorocznym symbolem zimy jest dzwoniec -
Po zdobyciu dużej porcji wiedzy o ptakach zimujących wyruszyliśmy w teren, by policzyć naszych „skrzydlatych przyjaciół”. Zatrzymaliśmy się najpierw przy szkolnej „Ptasiej Stołówce”, by uzupełnić „jadłodajnię” i poobserwować naszych gości. Później udaliśmy się w stronę Gopła. Po drodze widzieliśmy gołębie miejskie, wróble, mazurki. Nad Kolegiatą szybował myszołów, a w drzewostanie przy kościele pokazały się nam sroki, kos i sikory.
Gopło to raj dla ptaków wodnych. Tu rozpoznaliśmy łabędzie nieme, łyski , gęgawy i mewy. Ciekawym okazem był świstun, którego niektórzy z nas widzieli po raz pierwszy. W rozpoznawaniu ptaków pomagały nam panie M. Musiałowska i K. Kowalska oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej p. Paweł Stopiński, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o ptakach osiadłych.
Podobają nam się takie wyprawy. Mimo dużego mrozu sobotnie spotkanie z przyrodą uważamy za udane.
Uczniowie, którym na sercu leży ratowanie kasztanowców naszej okolicy wzięli udział w akcji „Ocalmy kasztanowce”, której patronuje Nadleśnictwo Miradz.
W tym roku przystąpiło do akcji 17 uczniów z naszej szkoły, którzy reprezentowali klasy III-
Zebrano i zniszczono liście spod 27 kasztanowców w 5 miejscowościach:
• Kruszwica – 16 kasztanowców
• Kobylniki -
• Rzepowo – 2
• Łojewo – 3
• Sikorowo -
Po podsumowaniu zmagań szkół znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Miradz okazało się, że zdobyliśmy I miejsce i otrzymaliśmy przepiękne nagrody książkowe, które wręczył nam 27 listopada 2013 r.
Zasilą one księgozbiór klasopracowni przyrodniczej i biblioteki szkolnej.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji bardzo dziękuję a zainteresowanych zapraszam do wspólnego zwalczania szrotówka już za rok.
Magdalena Musiałowska (nauczyciel przyrody)
W dniach od 25 października do 8 listopada grupa 24 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w międzynarodowej akcji liczenia gwiazd Star Count.
Obserwowaliśmy gwiazdozbiór Łabędzia i określaliśmy jego widoczność. Dokonaliśmy ponad 200 pomiarów, które przesłaliśmy do koordynatora działań w USA-
Udział w projekcie pozwolił na określenie stopnia rozświetlenia nieba przez sztuczne światło. Wyniki międzynarodowych działań będzie można zobaczyć na stronach internetowych projektu Star Count 2013.
Koordynator Astrobazy
Magdalena Musiałowska
„Śniadanie Daje Moc”
W piątek 8 listopada uczniowie naszej szkoły kolejny raz brali udział w Dniu Zdrowego Śniadania. Dzieci doskonale wiedzą, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki i zabawy, a samodzielnie przygotowane śniadanie lepiej smakuje.
Europejskie Dni Ptaków 2013 to największe międzynarodowe święto ptaków i ludzi! W tym roku przypadło na 5 i 6 października. W niedzielę 6 października grupa miłośników ptaków z naszej szkoły, pod opieką p. M. Musiałowskiej i p. K. Kowalskiej, ruszyła w teren, by policzyć ptaki przelotne. Towarzyszył im strażnik Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia p. Tomasz Sołtysik, który w bardzo fachowy sposób przybliżył wiele ciekawostek z życia ptaków. Uczestnicy zajęć terenowych przeszli ponad 15 kilometrów penetrując zarośla, pola, łąki oraz brzeg Gopła. Wypatrywali ptaków przelotnych. Udało się zobaczyć dzięcioły czarne – rarytas ornitologiczny oraz wiele gęgaw, szpaków, mewy, krzyżówki, perkozy, kosy, gawrony, wróble, szczygły, kormorany i wiele innych. Słychać było śpiew sikor. Nad głowami szybowały ptaki drapieżne myszołowy i jastrzębie. Najbardziej widowiskowo wyglądały jednak szybujące stada gołębi miejskich. Nie udało nam się jednak dostrzec bohatera tegorocznej akcji – nurogęsi.
Pogoda dopisała, humory również. Wyprawę uważamy za udaną. Raport został wysłany do koordynatora EDP w Polsce Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W tym roku europejskim koordynatorem akcji jest Słowackie Towarzystwo Ornitologiczne, które opublikuje ostateczne wyniki pod koniec października.
Chronimy drzewa!
Najprostszym sposobem ochrony drzew jest zbieranie makulatury, z której można ponownie wyprodukować papier. W roku szkolnym 2012/2013 zebraliśmy 7230kg tego surowca. Okazało się, że był to 3. wynik w wojewódzkim konkursie Zbiórka makulatury obrazem naszej kultury, organizowanym przez Kujawsko-
Na zdjęciu klasa III a, która w ubiegłym roku szkolnym najaktywniej włączyła się w akcję – uczniowie tej klasy przynieśli łącznie 1583kg makulatury.
"Odkrywamy czystą Polskę"!
To hasło tegorocznej, ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2013, która w naszym kraju odbywa się po raz dwudziesty.
W związku z tym wszyscy nauczyciele naszej szkoły starali się zachęcać swoich uczniów do właściwych działań związanych z odpadami. Na godzinach wychowawczych i lekcjach poprzedzających praktyczne działanie dyskutowano na temat segregacji oraz właściwego postępowania z odpadami, by było ich coraz mniej.
Jak co roku z ochotą do praktycznych działań włączyli się wszyscy uczniowie szkoły oraz nasze zerówki. Sprzątaniem objęto teren przyszkolny oraz duży obszar części miasta, na którym mieszkamy. Zebrano ponad 50 worków różnorodnych śmieci. Dominowały butelki szklane, plastikowe i woreczki foliowe. Najbardziej zanieczyszczonymi obszarami okazały się brzeg Gopła między mostami oraz teren za stacją benzynową.
Cieszy nas fakt, że porównując poprzednie lata, śmieci wokół nas jest coraz mniej.
Inicjator i koordynator akcji: Magdalena Musiałowska