Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

AKTUALNOŚCI 2012/2013

ARCHIWUM > 2012/2013

„Już czerwiec otwiera lata bramy”-
- wakacji nadszedł czas


28 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013, którą poprowadzili uczniowie klasy IVa: Patrycja Czubachowska i Oliwier Wiśniewski. Akademię zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście, a także rodzice, zwłaszcza tych najmłodszych uczniów kruszwickiej „Jedynki”.
Na tych, którzy ciężko pracowali i wyróżnili się szczególnie swoją sumiennością, biorąc udział w konkursach i zawodach, czekały nagrody. Specjalnie dla tych uczniów uczennica klasy IVa-  Natalia Jagodzińska zaśpiewała piosenkę z życzeniami dalszych sukcesów w nauce.
Uroczystość umilili swoimi występami także: Patrycja Domalska z klasy Vb, Justyna Kowalska z klasy IVa, Aleksandra Chmielewska, Izabela Jurkiewicz i Patrycja Klamecka z klasy IVb oraz uczniowie klasy IIIa i IIIc.

Najmilszym i zarazem najbardziej oczekiwanym momentem było oficjalne potwierdzenie przez p. dyr. Marzenę Szałkowską, iż rok szkolny 2012/2013 dobiegł końca. Pozostało tylko odebranie z rąk wychowawców upragnionych świadectw i …WAKACJE! Fotoreportaż w zakładce GALERIA.
Nie zapomnijcie o bezpieczeństwie podczas wakacyjnego wypoczynku.
Do zobaczenia 2 września 2013 r.

POŻEGNANIE SZÓSTOKLASISTÓW

W przeddzień zakończenia roku szkolnego, 27 czerwca o godzinie 16:00 odbyło się uroczyste pożegnanie szóstych klas. Na galę licznie przybyli rodzice uczniów, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy administracyjni szkoły. Goście mieli okazję uczestniczyć w ważnych
i podniosłych wydarzeniach, takich jak ślubowanie na sztandar szkoły, wręczenie rodzicom uczniów z najwyższą średnią listów gratulacyjnych, wyróżnienie i nagrodzenie dzieci wpisem do Złotej Księgi za osiągnięcia w sporcie, nauce oraz w innych dziedzinach, wręczenie dyplomów i nagród Uczniowi Roku
Julii Opasik oraz uczniowi z najwyższą średnią Wiktorowi Szymaniakowi. Miłym akcentem uroczystości był krótki występ piątoklasistów, którzy w ten sposób pożegnali się ze swymi starszymi kolegami. W drugiej części akademii uczniowie podziękowali swoim nauczycielom koncertem życzeń. W sali rozbrzmiewały rytmy taneczne, wokalne, jak również poetyckie. Pożegnanie było wzruszające, ale także bardzo wesołe.
Drodzy szóstoklasiści, życzymy Wam wielu wspaniałych chwil w gimnazjum!
Fotoreportaż w zakładce GALERIA.


UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

W czwartek 27 czerwca cała społeczność uczniowska wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły uczestniczyła we Mszy św. kończącej rok szkolny 2012/13. Eucharystię odprawił ks. dziekan R. Kotecki. Oprawę liturgiczną przygotowała p. katechetka M. Barglik z uczniami kl. II a. Wśród darów ofiarnych złożonych przez dzieci były: książki, zeszyt ucznia, dziennik lekcyjny, zegar, wino z wodą oraz chleb. Złożenie darów poprzedzone było odpowiednim komentarzem liturgicznym. Msza św. ubogacona została śpiewem piosenek religijnych pod przewodnictwem p. J. Jagodzińskiego i zespołu „Effetha”. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

BEZPIECZNE WAKACJE


Po raz kolejny w naszej szkole odbył się festyn pn. Jesteśmy bezpieczni.
Uczniowie mieli okazję poznać pracę służb mundurowych oraz pokazy gaszenia pożaru i udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali porad dotyczących bezpiecznego odpoczynku podczas wakacji.
Fotoreportaże w zakładce GALERIA.

FESTYN REKREACYJNO-SPORTOWY


KOCHANA SZKOŁO!
NIECH CI SŁONKO ZAWSZE ŚWIECI
NIECH CIĘ LUBIĄ WSZYSTKIE DZIECI
NIECH CI UCZNIÓW WCIĄŻ PRZYBYWA
BĄDŹ RADOSNA I SZCZĘŚLIWA
MY KOCHAMY BARDZO CIĘ!
„JEDYNKA” SZKOŁĄ NASZĄ JEST!!!

Tym radosnym okrzykiem  wszyscy uczniowie  powitali słoneczny poranek 13 czerwca 2013 r., bo…

SPOŁECZNOŚĆ „JEDYNKI" TO PO PROSTU PACZKA ZGRANA
NIKT NA DĄSY, ZŁE HUMORY NIE MA CHĘCI
W NASZEJ SZKOLE UŚMIECH GOŚCI JUŻ OD RANA
I NIKT W ŁAWCE SIĘ DZISIAJ NIE WIERCI.

Po krótkiej, wspólnej gimnastyce na trawie przystąpiliśmy do rozgrywek sportowych trzech drużyn: klas A, B, C.W jednym szeregu stanął pierwszoklasista ze starszymi kolegami kolejnych poziomów. Tym razem ważne było czy jest się reprezentantem klasy A, B, czy C. Wszyscy z entuzjazmem kibicowali swoim ekipom.
Część rekreacyjna dostarczyła wszystkim również wiele radości- dmuchane zjeżdżalne, trampoliny, malowanie twarzy, pokaz karate, wata cukrowa, bańki mydlane. A wszystko to przy wesołej muzyce, która uzupełniana gwarem dziecięcych okrzyków sprawiła, że nasza „Jedynka" tętniła życiem pełnym pozytywnej energii. Ładowaliśmy „akumulatory" na ostatnie dni nauki mijającego roku szkolnego.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ten wyjątkowy prezent!!!
Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI


Święto Polskiej Niezapominajki przypada na 15 maja, ale my obchodziliśmy je już trzynastego maja. Dzień ten jest odpowiedzią na walentynki wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Polskie święto niebieskiego kwiatka to nie tylko dzień miłości, ale także ochrony przyrody i jej walorów. Święto to ma również na celu zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu osób, miejsc, sytuacji.
Dzień Polskiej Niezapominajki jest zachętą, aby budować silne, głębokie więzi z najbliższymi i szczere przyjaźnie. Przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody, a także o wartościach jakie niosą ze sobą lokalne tradycje. Naszą szkołę rozświetliły w tym dniu piękne, niebieskie kwiaty, które przypominały o tym wyjątkowym święcie.

Apel przygotowali uczniowie klasy IV c oraz VI a.

MAJOWE ŚWIĘTA


Majowe święta w naszej szkole zawsze akcentowane są między innymi poprzez wystrój szkoły, a także zajęcia historyczne nawiązujące do Święta Flagi ( 2 maja) oraz Dnia Konstytucji 3 Maja. W tym roku uczniowie mogli wziąć udział w mini konkursie wiedzy o majowych świętach. W związku z tym przygotowano dla nich krzyżówki, które należało rozwiązać i oddać do sprawdzenia.


Na zwycięzcę czekała słodka nagroda.

URODZINY ZIEMI 2013


Międzynarodowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) w naszej szkole obchodzimy zawsze bardzo uroczyście. Tegoroczne spotkanie poświęciliśmy 540
. rocznicy urodzin Kopernika i 470. rocznicy jego śmierci oraz wydania dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, bowiem w  województwie kujawsko-pomorskim rok 2013 został głoszony Rokiem Mikołaja Kopernika.
Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pań Magdaleny Musiałowskie
j i Grażyny Dziwnik zaprezentowali społeczności szkolnej uczniowie klas V c i III b.
Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Dyrektor NPT p. A. Sieradzki, Prezes Koła Łowieckiego „Kormoran” p. J. Dziwnik oraz Prezes Towarzystwa Ziemi Nadgoplańskiej p. P. Stopiński.
Podczas spotkania podsumowano udział uczniów w jesienno-zimowych akcjach ekologicznych: zbiórka żołędzi dla zwierząt leśnych oraz dokarmianie ptaków w „Ptasiej Stołówce”. Wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Wieloletnie, systematyczne działania proekologiczne naszej szkoły zostały docenione przez Dyrektora NPT p. A. Sieradzkiego. Otrzymaliśmy piękny prezent - wieżę stereofoniczną.
Przeprowadzono też wśród uczniów klas starszych konkurs na strój ekologiczny.

INTERNETOWY TEATR TAŃCA


W niecodziennym wydarzeniu  19 kwietnia mogli wziąć udział uczniowie naszej szkoły . W tym dniu rozpoczął się XIII Festiwal Tańca Kielce 2013. Festiwal otworzył spektakl Kieleckiego Teatru Tańca pt. „Dziadek do orzechów", który rozpoczął się o godzinie 11.00. Poza widzami zgromadzonymi na widowni KTT, spektakl zobaczyło ponad 30.000 uczniów z 350 szkół w całej Polsce. Stało się to za sprawą wspólnej inicjatywy Kieleckiego Teatru Tańca oraz Telewizji Polskiej S.A., która transmitowała spektakl w ramach projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Grany na żywo spektakl odbierany był w tym samym czasie przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.  Niektórzy uczniowie naszej Jedynki  z zaciekawieniem  włączyli się w oglądanie i słuchanie przekazu. Jednak nie wszyscy byli gotowi na właściwy  odbiór przedstawienia, co być może wynikało z jakości  przekazu.

DZIEŃ PAMIĘCI


Dnia 18 kwietnia na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się w naszej szkole apel poświęcony Pamięci Ofiarom Holocaustu i wybuchu  powstania w getcie warszawskim, którego 70. rocznica przypada na 19 kwietnia. Apel z tej okazji przygotowała klasa VI c pod okiem pani Aliny Nowackiej. W pierwszej części występów przeczytane zostały najważniejsze informacje dotyczące życia uciskanych przez hitlerowców Żydów. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że już w 1939 roku Żydzi odczuli szykany władz niemieckich, bo zostali zmuszeni do noszenia na lewym ramieniu niebieskiej gwiazdy Dawida, poza tym  utworzono dla nich specjalne dzielnice zwane gettami, w których szerzyły się choroby i panował niewyobrażalny głód. Żydów masowo wywożono do obozów zagłady, gdzie w komorach gazowych zginęło ich miliony. Nad ranem 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Garstka bojowników stawiła zaciekły opór. Niemcy zmagali się z obrońcami getta prawie miesiąc.  
W przedstawieniu udało się uchwycić dramatyzm tamtych  chwil poprzez dobór muzyki oraz pantomimę w wykonaniu szóstoklasistów. W drugiej części apelu wszyscy obecni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar Holocaustu.

UROCZYSTA GALA LAUREATÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH


27 marca 2013 r.
w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala laureatów konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Ze względu na dużą liczbę uczestników uroczystość została podzielona na trzy części, o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie z laureatami konkursu z języka polskiego, o godzinie 12:00 z laureatami konkursu z matematyki i o godzinie 14.00 z laureatami konkursu z przyrody.
W spotkaniu udział wzięli: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski -  Zbigniew Ostrowski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty -  Anna Łukaszewska, Zastępca Prezydenta Torunia
pan Ludwik Szuba, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy pani Iwona Waszkiewicz, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia pani Katarzyna Nowicka-Skuza, Delegat ds. Szkolnictwa Inspektorii  św. Wojciecha w Pile - ks. Stefan Makuracki, dyrektorzy szkół, laureaci, ich opiekunowie oraz rodzice laureatów.
W trakcie uroczystości zostały wręczone zaświadczenia dla laureatów, pamiątkowe statuetki, dyplomy dla opiekunów oraz wyróżnienia dla najlepszych szkół.
Na gali laureatów nie zabrakło też przedstawicieli „Jedynki”. W tym roku  na uroczystościach certyfikaty laureatów otrzymało aż trzech uczniów: Wiktor Szymaniak (język polski), Jakub Ratajczyk (przyroda), Michał Przybylski (matematyka).

Finalistką konkursu przedmiotowego z języka polskiego została Joanna Janeczek.

Laureatom, finalistce i opiekunom gratulujemy!
więcej >>
http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?page=3514
WESOŁYCH


ŚWIĄT!

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY


W czwartek 21 marca 2013 roku dzieci klas 0-III witały wiosnę. Choć pogoda była iście zimowa uczniowie świetnie się bawili. Dzieci zamiast gaików miały ze sobą „ bukiety” kolorowych baloników, instrumenty muzyczne oraz wszystko to co robiło dużo hałasu. Pani dyrektor Joanna Musiałowska odczytała „ List od Wiosny” dowodząc, że ta prawdziwa, ciepła niedługo do nas przybędzie.

A oto  treść tego  listu:
Kochane dzieci!

Już przybyłam do Waszego kraju. Niedługo spotkacie mnie wszędzie: w młodych listkach na drzewach, w śpiewie skowronka, klekocie bociana, w kumkaniu żab i  fiolecie krokusów. Mam dużo pracy i dlatego nie mogę jeszcze być z Wami, ale gorąco Was pozdrawiam i obiecuję, że wkrótce przy będę. Czekajcie na mnie! Mam nadzieję, że za mną tęsknicie, bo ja za Wami bardzo! Czekajcie na mnie!

Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, a zapewne nie przeoczycie mojego przybycia.
Do zobaczenia wkrótce!

Pani Wiosna


Wypędzały dzieci zimę okrzykami oraz  głośnymi dźwiękami instrumentów, dzwonków, garnków, gwizdków.  Mamy nadzieję, że przeraziliśmy Panią Zimę na tyle, że ustąpi w końcu  miejsca upragnionej przez nas wszystkich Wiośnie. Nawet bocian, który jak zwykle pierwszego dna wiosny  pojawił się znów  na daszku naszej szkoły zdziwiony jest bardzo, bo nie pamięta, aby jego gniazdo kiedykolwiek otulała tak wielka kołderka z białego, puszystego  śniegu. Co za czasy!!! Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE


Rekolekcje wielkopostne w naszej szkole odbywały się w dniach od 11 do 13 marca, a prowadził je ksiądz Łukasz Staniszewski, wikariusz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy.
W drugim dniu rozważań rekolekcyjnych uczniowie wzięli udział w przeglądzie piosenki religijnej pod hasłem "Bóg jest miłością...". Dzieci, które reprezentowały swoje klasy ( od zerówki, aż po klasę szóstą), prezentowały piosenki o charakterze religijnym. Za udział w przeglądzie uczniowie otrzymali dyplomy. Organizatorami mini festiwalu piosenki religijnej były: pani Katarzyna Kowalska i Małgorzata Barglik oraz pan Dariusz Malicki.
Ostatni dzień rekolekcji miał wymiar duchowy, ponieważ rozpoczął się sakramentem pokuty i pojednania, a zakończył uroczystą Mszą świętą. Na zakończenie nauk rekolekcyjnych przedstawiciele społeczności uczniowskiej podziękowali księdzu Łukaszowi za głoszone dla nas Słowo Boże.
Podziękowanie kierujemy również dla pana Janusza Jagodzińskiego i dla Zespołu " Effetha" za oprawę muzyczną w czasie naszych spotkań.

PODZIĘKOWANIE


Nad bezpieczeństwem dzieci na przejściu dla pieszych czuwała pani Joanna Skalska, zwana popularnie panią Agatką. Zakończy swoją pracę w naszej szkole z upływem lutego. Dziękujemy za troskę! Będzie nam Pani brakować.

uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi

Od marca opiekę nad dziećmi na przejściu dla pieszych będzie ponownie sprawować p. Agnieszka Bartczak.

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


21 lutego, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o tym święcie. Klasy piąte wzięły udział w międzyklasowym dyktandzie, które miało na celu wyłonienie mistrza ortografii wśród piątoklasistów. W przerwie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Wojciecha Molendę z klasy VI a na temat życia i twórczości Juliana Tuwima. Poza tym klasa czwarta c zaprezentowała swoje zdolności aktorskie przed dziećmi z zerówki interpretując wiersze Juliana Tuwima „Pan Hilary”, „Abecadło” oraz „Stolarz”.

NIETYPOWA LEKCJA HISTORII


W piątek, 15 lutego naszą szkołę odwiedzili pasjonaci historii, którzy reklamują się jako Kociewiacy Krzyżacy. Dzięki nim  uczniowie mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Prowadzący w ciekawy sposób prezentował stroje z różnych epok, w które przebierali się wybrani uczniowie. Były to m.in. mundury janczarów, żołnierzy piechoty Imperium Osmańskiego, muszkieterów szwedzkich z okresu „potopu” oraz husarii. Aktorzy posługiwali się językiem z czasów minionych czyli archaizmami, który już dawno wyszedł z użycia. W bardzo atrakcyjny sposób przekazywana była wiedza historyczna dotycząca tamtych czasów. Ponadto wszyscy mogli zobaczyć taniec wojenny kobiet- markietanek z XVII wieku. Atmosfera w sali, gdzie odbywały się pokazy oręża, była bardzo wesoła, a lekcja historii na długo zostanie zapamiętana.

AUDYCJA MUZYCZNA ONLINE DLA NAJMŁODSZYCH

Z TRANSMISJĄ ONLINE programu muzycznego z sali kameralnej FILHARMONII POMORSKIEJ pierwszy raz zetknęliśmy się 14 listopada. Audycja „ Piotruś i wilk” zrobiła na nas wielkie wrażenie, dlatego też wszystkie dzieci z radością przyjęły wiadomość o kolejnej możliwości uczestniczenia w koncercie na żywo za pośrednictwem internetu!
13 lutego o godz. 10.15 tablice interaktywne przeniosły nas z naszych klas do Filharmonii Pomorskiej na koncert „LUTOSŁAWNE MELODIE”.
2013 ogłoszono w muzyce polskiej  Rokiem Witolda Lutosławskiego, ponieważ 25 stycznia minęło 100 lat od urodzin muzyka. Jego kompozycje do wierszy Juliana Tuwima od wielu lat bawią kolejne pokolenia młodych słuchaczy. Nie inaczej było w środę. Autorzy audycji pół żartem, pół serio wraz z Chochlikiem, Panem Tralalińskim, Dziadem i babą oraz innymi bohaterami muzycznych historii opowiedzieli nam o sztuce śpiewania miniatur wokalnych, jakimi są pieśni.

APELE PODSUMOWUJĄCE PRACĘ UCZNIÓW W PIERWSZYM SEMESTRZE

Opiekunka Samorządu Uczniowskiego pani Honorata Barglik oraz pani Alina Nowacka przygotowały i przeprowadziły apel, na którym uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych podsumowali efekty swojej pracy w pierwszym semestrze bieżącego roku. Apel miał formę prezentacji multimedialnej. Ułatwiło to wnikliwe zapoznanie się z wynikami na poszczególnych poziomach nauczania. Ponadto można było zapoznać się z danymi dotyczącymi naszych oszczędności, czytelnictwa i frekwencji. Ciekawym akcentem była postać wiewiórki, w którą wcieliła się Patrycja Domalska. Rozdawała ona poszczególnym klasom punkty (orzechy) za najlepsze wyniki.
Wyróżnieni uczniowie to
: Jakub Ratajczyk, Michał Przybylski, Julia Żelechowska, Wiktor Szymaniak, Julia Opasik, Anita Graczyk, Karolina Chwalisz, Aleksandra Lis, Jan Malczak, Kamil Polewski, Emilia Szkudlarek, Patrycja Czubachowska, Oliwier Wiśniewski, Agata Grobelska, Aleksandra Kościelak, Julia Lewandowska, Natalia Gałęzewska, Weronika Marek, Michalina Kwiatkowska i Dominika Szczupak.
Nie zabrakło też braw dla tych dzieci, które nie opuściły ani jednego dnia nauki.
Wyróżnieni zostali także uczniowie: Miłosz Ruciński, Aleksandra  Dybicz,
Dominika Jenziołowska i Patrycja Domalska,  którzy wzięli udział w konkursie zainicjowanym przez uczniów na projekt napisu „Jan Kasprowicz” w formie graffiti .
Uczniowie przypomnieli sobie także podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz istotę używania jakże ważnych słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Na zakończenie przyjęli życzenia dalszej wytężonej pracy.

W piątek, 8 lutego bieżącego roku, podczas apelu uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich mieli okazję podsumować swoje sukcesy w nauce i osiągnięcia za I semestr. Apel przygotowała pani Joanna Przybylska wraz ze swoimi wychowankami. Spotkanie rozpoczęli uczniowie klasy III a, przedstawiając inscenizację pt. ,,Zimowo i bezpiecznie”. W ten sposób każde dziecko miało okazję przypomnieć sobie o zachowaniu  bezpiecznych zasad podczas zabaw zimowych. Następnie przedstawiono wzorowych uczniów z poszczególnych klas, sukcesy w międzyklasowych konkursach, a także dane dotyczące najwyższej frekwencji, czytelnictwa, zbiórki makulatury, oszczędzania w SKO. Wszystko zilustrowane było w formie prezentacji multimedialnej. Na zakończenie pani wicedyrektor Joanna Musiałowska wręczyła pamiątkowe dyplomiki życząc jednocześnie wszystkim uczniom sukcesów i wytrwałości w pracy.

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę karnawałową 4 lutego 2013 roku. Uczniowie bawili się w strojach karnawałowych. Nie zabrakło muzyki dyskotekowej oraz konkursów. W przerwie między tańcami można było ugasić pragnienie napojami serwowanymi przez uczennice naszej szkoły. Następny karnawał i zabawa już za rok.

ZABAWA KARNAWAŁOWA DLA NAJMŁODSZYCH

Dnia 9 stycznia 2013 roku odbyła się zabawa karnawałowa dla dzieci z klas 0-3. Wszyscy bawili się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki w wykonaniu p. Janusza Jagodzińskiego. Za oprawę muzyczną imprezy serdecznie dziękujemy. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

JASEŁKA

8 stycznia 2013 r. jasełka obejrzeli rodzice naszych uczniów. Przygotowane zostały przez p. katechetkę  
M. Barglik. Przypominały zgromadzonym historię narodzin Chrystusa w betlejemskiej stajence i znaczenie tego wydarzenia dla całego świata. Dzieciątko przyszli przywitać pasterze, aniołowie oraz przedstawiciele różnych klas społecznych. Nie zabrakło także darów od trzech mędrców. Całość inscenizacji opatrzona została odpowiednim zestawem kolęd i pastorałek w wykonaniu Natalii Jagodzińskiej i Agaty Grobelskiej. W jasełkach występowali uczniowie z kl. IV a.  Przedstawienie jasełkowe obejrzeli również uczniowie naszej szkoły, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 21 grudnia 2012 r. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

W niedzielę, 6 stycznia kruszwiczanie obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego, a także rocznicę upamiętniającą wyzwolenie miasta podczas Powstania Wielkopolskiego. Mszę świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice świętych Apostołów Piotra i Pawła poprzedziła uroczystość pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji Miasta i Gminy Kruszwica oddały cześć powstańcom, a następnie delegacje złożyły kwiaty. Pod pomnikiem nie zabrakło również pocztu sztandarowego oraz delegacji z naszej szkoły.

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera akcje edukacyjno – informacyjne „Bezpieczny Stok” oraz „Bezpieczna woda”. Ze szczegółami akcji można się zapoznać na stronach internetowych: www.bezpiecznienastoku.pl, www.msport.gov.pl/turystyka oraz www.wypoczynek.men.gov.pl.


WESOŁYCH ŚWIĄT

I SZCZĘŚCIA W NOWYM ROKU!

DZIEŃ PATRONA


Święto naszej szkoły od lat wyznacza data urodzin patrona Jedynki – Jana Kasprowicza.
W tym roku uroczysty finał obchodów przypadł na 14 grudnia. Finał, bowiem było to podsumowanie obchodów związanych z doniosłymi rocznicami dla naszej placówki, które towarzyszyły nam przez cały rok 2012. W uroczystym apelu odnotowano kolejno - wydarzenia roku 1904, kiedy to mieszkańcy Kruszwicy otrzymali pierwszą w mieście placówkę oświatową,  fakty z roku 1932, gdy Kuratorium Okręgu Szkolnego w Poznaniu nadało szkole imię Jana Kasprowicza oraz przywołano rok 1937, kiedy to Rada Rodziców ufundowała dla kruszwickiej Jedynki  sztandar szkolny. Nie zapomniano o dramatycznych wydarzeniach z roku 1939 i latach okupacji hitlerowskiej. Wtedy w zamkniętym budynku szkolnym  zakwaterowano wojska niemieckie. Podczas apelu oddano hołd ówczesnemu woźnemu – Janowi Chojnackiemu, który z narażeniem życia przechował sztandar szkoły, wbrew rozkazowi okupanta, aby go spalić. Odnotowano także rok 2006, gdy nasza szkoła w ramach obchodów Dnia Patrona otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Podczas uroczystości nawiązano do miejsc związanych z życiem i pracą literacką Jana Kasprowicza. Były to akcenty kujawskie, góralskie a także lwowskie.


HONOROWY OBYWATEL


Podczas gali urodzin naszego patrona Jana Kasprowicza odbyła się ceremonia nadania tytułu Honorowego Obywatela naszej szkoły przez społeczność uczniowską - Pani Magdalenie Jagiełłowicz. Goście oraz uczniowie zostali zapoznani z bogatym życiorysem Pani Jagiełłowicz, a następnie odbył się  akt nadania  tytułu Honorowego Obywatela. Pani Magda musiała z uśmiechem na ustach wypić sok z cytryny, aby zostać przyjęta w szeregi Honorowych Obywateli. Uroczystość była bardzo podniosła i wzruszająca. Padło wiele ciepłych i dobrych słów ze strony gości, uczniów i przyjaciół na temat Pani Magdaleny Jagiełłowicz, które są wyrazem szacunku dla Jej zasług.

GALERIA WŁADCÓW POLSKI

Goście brali również udział w odsłonięciu galerii obrazów władców Polski ufundowanej przez proboszcza naszej parafii, dziekana ks. Romana Koteckiego.

Na uroczystości byli obecni zaproszeni goście – władze miasta, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminy Kruszwica, honorowi obywatele naszej szkoły, obecni i emerytowani pracownicy Jedynki oraz wszyscy przyjaciele naszej placówki. Był to piękny i niezapomniany dzień.

URODZINY


W dzień urodzin naszego patrona Jana Kasprowicza, 12 grudnia, uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami udali się do Inowrocławia, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem poety.
Wcześniej szóstoklasiści zwiedzili Muzeum im. Jana Kasprowicza. Obejrzeli ekspozycję dotyczącą nie tylko naszego patrona, ale również pamiątki związane ze Stanisławem Przybyszewskim i innymi twórcami z Kujaw.
Szóstoklasiści podziwiali kolekcję przycisków do papieru ze zbiorów Stanisława Szenicy, obrazy znanych artystów polskich, takich jak Stanisława Wyspiańskiego czy Nikifora, a także oglądali listy, rękopisy, meble z epoki Jana Kasprowicza. Muzeum może pochwalić się również ekspozycją związaną z działalnością kopalni soli w Inowrocławiu.


PAMIĘĆ O POECIE


W tym samym dniu o godzinie 12:00 pod pomnikiem poety w Inowrocławiu zgromadziły się delegacje różnych instytucji, szkół, bibliotek, które noszą imię Jana Kasprowicza oraz przedstawiciele władz miasta, osoby prywatne, które chciały uczcić pamięć wielkiego poety i literata, składając tam wiązanki kwiatów. Był to bardzo podniosły i uroczysty moment, który chyba na długo zapadnie w pamięć szóstoklasistom z naszej szkoły.

PREZENTACJA UMIEJĘTNOŚCI PIERWSZOKLASISTÓW


12 grudnia 2012
r. uczniowie klas pierwszych uczcili Dzień Patrona swoją pierwszą prezentacją. Były wiersze, śpiew i tańce. Występy oglądali uczniowie klas drugich i trzecich oraz rodzice. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec delektowali się pysznymi świątecznymi piernikami. Brawo Pierwszoklasiści! Występy były super!

PRZYJACIELE PRZYRODY


Prężna i systematyczna działalność proekologiczna miłośników przyrody z naszej szkoły została dostrzeżona i doceniona przez prezesa Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Toruniu p. Jana Brzezińskiego.

Na stronie internetowej Zarządu Głównego LOP  www.lop.org.pl  znajduje się artykuł pt. „Jest taka szkoła…”
To o nas! Przeczytajcie!

NIECODZIENNA LEKCJA MUZYKI  DLA NAJMŁODSZYCH


Filharmonia Pomorska wychodząc naprzeciw placówkom oświatowym, a więc szkołom, które nie mogą korzystać z ich muzycznej oferty edukacyjnej na miejscu, przedstawiła nową inicjatywę – TRANSMISJĘ ONLINE audycji muzycznej z sali kameralnej FP.
Audycja odbyła się 14 listopada o godz. 10.15. Skierowana była ona do dzieci  klas I-III szkoły podstawowej. Skorzystaliśmy z tej oferty. Nasze uczestnictwo w audycji online w salach lekcyjnych było wspaniałym uzupełnieniem i wzbogaceniem szkolnej edukacji muzycznej.

„DŹWIĘKOWE BAJU BAJANIE: PIOTRUŚ I WILK”


Rosyjski kompozytor Sergiusz Prokofiew (1891-1953) połączył to co doskonałe muzycznie, z tym co bajkowo mądre i ciekawe. Chodząc z synem na koncerty, przyszło mu do głowy, aby napisać muzyczną opowieść przedstawiającą instrumenty dęte. I tak powstała bajka Piotruś i wilk, w której rolę aktorów przejęły instrumenty i prezentowane na nich motywy muzyczne, odpowiadające poszczególnym postaciom. To muzyczne bajanie powstało z myślą o najmłodszych melomanach. Kompozytor o to zadbał, a artyści Filharmonii Pomorskiej wspaniale przekazali publiczności.

Dzięki transmisji, w mgnieniu oka,  najmłodsi uczniowie naszej szkoły znaleźli się w sali koncertowej. To była niezwykła lekcja muzyki! Z ogromnym zaciekawieniem spoglądali wszyscy na ekrany tablic interaktywnych i z uwagą śledzili transmisję.
W lutym, kwietniu i czerwcu kolejne audycje. Już dziś z niecierpliwością na nie czekamy!

RATOWNICY MEDYCZNI W KRUSZWICKIEJ „Jedynce”

Dnia 14 listopada 2012 r. klasy IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy wzięły udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Słuchacze II roku kierunku ratownik medyczny ze Szkoły Policealnej Medyczno - Społecznej w Inowrocławiu przeprowadzili warsztaty pod okiem swoich opiekunek: pani Anny Urbaniak- kierownika szkolenia praktycznego i wykładowcy przedmiotów zawodowych oraz pani Moniki Kurzawy - opiekuna roku i wykładowcy przedmiotów zawodowych. Podczas szkolenia omówione i przećwiczone zostały tak ważne zagadnienia jak:
• pierwsza pomoc w krwotokach i amputacjach
• pierwsza pomoc w oparzeniach i omdleniach
• pierwsza pomoc w zadławieniach i zatruciach
• AED - defibrylacja dla wszystkich
• resuscytacja krążeniowo - oddechowa.
Ratownicy medyczni prowadzili warsztaty w mniejszych grupach uczniów metodą sytuacyjną. Omawianiu poszczególnych zagadnień towarzyszył pokaz. Ratownicy improwizowali scenki z udziałem dzieci z pozorowaniem ran, urazów, uszkodzeń, omdleń i poparzeń.
Dzięki współpracy obu szkół uczniowie kruszwickiej „Jedynki” mogą brać udział w warsztatach i uczyć się od profesjonalistów,  jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
Za profesjonalne szkolenie serdecznie dziękujemy.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. Józef Piłsudski jako naczelnik państwa przejął władzę w odrodzonej Polsce i rozpoczął odbudowywanie państwa. Dziś rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy bardzo uroczyście. W większości miast odbywają się spotkania i akademie – prezentacje wojsk, koncerty, przedstawienia, składanie kwiatów w miejscach pamięci, odznaczanie osób zasłużonych. O tym, że jest to wyjątkowy dzień, świadczą też flagi narodowe wywieszone na ulicach, urzędach.
W naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości świętowaliśmy w poniedziałek 12 listopada. Apel z tej okazji przygotowała pani Alina Nowacka wraz ze swoja klasą VI c.Uczniowie prowadzący apel, opowiedzieli, dlaczego Polska nie była wolnym krajem. Następie w formie inscenizacji nawiązano do tamtego radosnego, ale bardzo trudnego pod względem ekonomicznym i gospodarczym okresu historycznego. Ważnym momentem tego apelu było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie odbył się quiz przygotowany przez Jakuba Ratajczyka o tematyce związanej z apelem.

MARSZ PATRIOTYCZNY

W jesienny poranek, 25 października, uczniowie klasy szóstej a wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Kwaśnik i nauczycielką przyrody panią Beata Klusak udali się na rajd pieszy szlakiem czarnym do Rożniat. Celem wyprawy było upamiętnienie ofiar II wojny światowej. W 1941 roku czterdzieścioro jeden Polaków, mieszkańców okolic Kruszwicy, zostało wywiezionych przez hitlerowców do lasu w Rożniatach i w bestialski sposób zamordowanych.
Trasa marszu wiodła od ulicy Kujawskiej w Kruszwicy, w stronę Kolegiaty, dalej szosą do Kobylnik, aż do Rożniat. Po trzygodzinnym marszu, oczom szóstoklasistów ukazała się polana, a na niej dwie mogiły. Miejsce to, ukryte wśród drzew, sprawiło ogromne wrażenie na wszystkich. Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć poległych oraz zapali
li znicze.
Rajd okazał się niezwykłą lekcją nie tylko historii. Po drodze uczniowie uczyli się rozpoznawać gatunki drzew, podziwiali jesienne krajobrazy, pokonywali własne słabości związane z trudami kilkunastokilometrowego marszu.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


W poniedziałek 15 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie kl. III b pod opieką
p. Grażyny Dziwnik i kl. II a pod opieką p. Katarzyny Kowalskiej uświetnili ten uroczysty dzień  przedstawiając  wesoły, ale i podniosły program artystyczny. Były wiersze pełne podziękowań i życzeń, piosenki  i taniec z dedykacją dla  nauczycieli, pracowników administracji i byłych pracowników naszej szkoły, którzy obecnie są na emeryturze. A zamiast tradycyjnego kwiatka, wszyscy adresaci życzeń zostali obdarowani rumianymi i pachnącymi jabłkami. Na koniec  p. Katarzyna Lewandowska  złożyła życzenia  w imieniu Rady Rodziców .
Za wszystkie życzenia płynące z głębi  małych i tych większych serc w imieniu dyrekcji szkoły oraz grona pedagogicznego podziękowania złożyła p. wicedyrektor Joanna Musiałowska
. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

28 września koło przyrodnicze klas V-VI brało  udział w Europejskiej Nocy Naukowców organizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.   
Partnerem imprezy, oprócz Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium
Toruń”, było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W programie Nocy znalazł się cały wachlarz imprez popularnonaukowych przygotowanych przez naukowców z UMK: archeologów, biotechnologów, chemików, fizyków, pracowników Collegium Medicum. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przeprowadził warsztat optyczny o „Duszy światła". Toruńskie Planetarium zaprezentowało pokaz specjalny pod nazwą „Księżycowa noc", podczas którego można było poobserwować zarówno nieuzbrojonym okiem, jak i przy pomocy techniki, tarczę Księżyca i wysłuchać księżycowych opowieści p. J. Rafalskiego. Każdy uczestnik mógł samodzielnie wykonać kilka prostych eksperymentów chemicznych i fizycznych autorstwa prof. Młynka. Poza tym można było zobaczyć wystawę pod nazwą „Woda" przedstawiającą ciekawe zjawiska zachodzące w środowisku wodnym.
Dla nas najciekawszy okazał się wykład pt „Eksperymenty na cztery ręce…a może i więcej" oraz stanowisko „Szkła cięcie-gięcie". Europejska Noc Naukowców bardzo się wszystkim podobała. Uczniowie mogli  samodzielnie eksperymentować, wiele się nauczyli. To była wyjątkowa noc! Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.  

Opiekun koła przyrodniczego - Magdalena Musiałowska                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

BARWNY KOROWÓD

W tym roku minęło 80 lat od czasu kiedy to naszej szkole nadano imię Jana Kasprowicza, a 75 od kiedy otrzymała sztandar. Te ważne dla nas, jako społeczności szkolnej, rocznice uczniowie klas I-III uczcili w słoneczne, czwartkowe przedpołudnie 27 września. Dumni z wieloletniej tradycji miasta i szkoły, uczniowie wyruszyli z boiska szkolnego  na ulice naszego osiedla, by tą radością podzielić się z innymi.
W barwnym, rozśpiewanym korowodzie pierwszoklasiści machali do przechodniów pomarańczowymi kwiatami, które swą barwą symbolizowały ulubione nasturcje Jana Kasprowicza. Uczniowie klas drugich nieśli niebieskie chorągiewki z napisem SP 1, a trzecioklasiści zielone z herbem Kruszwicy.
       Przemarsz sprawił wszystkim uczestnikom wiele radości, a życzliwe spojrzenia, pozdrowienia, oklaski  i komentarze napotkanych ludzi napawały dumą. Na długo w naszych sercach i  pamięci pozostanie ten wyjątkowy poranek. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

DZIEŃ CHŁOPCA

Z okazji Dnia Chłopca w naszej szkole 27 września odbyła się dyskoteka, na którą przybyło około 100 uczniów. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce przygotowanej przez Emila Juskowiaka i Jakuba Rzewuckiego.
W przerwach  można było ugasić pragnienie napojami, które serwowała Karolina Zdyb z koleżankami
z  Samorządu Uczniowskiego.

Już dziś zapraszamy na kolejną zabawę, tym razem andrzejkową. Chętnych, którzy chcieliby zamienić się we wróżki, czarodziejów czy magików podczas andrzejkowej zabawy prosimy o spotkanie z  opiekunem SU.

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Samorząd Uczniowski zorganizował we wrześniu wybory wyłaniające przewodniczącego szkoły. Chętni do piastowania tej funkcji musieli najpierw zdobyć podpisy przynajmniej 15 wyborców, popierających ich kandydaturę w wyborach. Nie wszystkim to się udało. Następnie kandydaci pracowali nad stworzeniem programu wyborczego, który zaprezentowali przed uczniami klas IV-VI i gronem pedagogicznym 26 września 2012 roku. Po przedstawieniu swoich propozycji działań oraz ciekawych pomysłów do zrealizowania w najbliższym roku szkolnym, nastąpiło głosowanie. Uczniowie na kartach wyborczych zaznaczali nazwisko osoby, którą widzieliby w roli przewodniczącego. Po przeliczeniu głosów, zdecydowane poparcie otrzymała Patrycja Domalska, która od teraz pełni funkcję przewodniczącej SU. Zastępcą została uczennica Julia Opasik, a funkcję skarbnika już drugą kadencję będzie pełnił Jerzy Gitner. W skład sekcji kulturalnej odpowiedzialnej za organizację dyskotek, przekazywanie informacji, aktualizację gazetki ściennej wchodzą uczniowie: Karolina Zdyb, Aleksandra Kościelak, Karolina Chwalisz, Filip Zieliński, Klaudia Lewandowska. Wszystkim kandydatom dziękuję za odwagę, zaangażowanie, chęć pracy społecznej i gratuluję ciekawych pomysłów, które mam nadzieję będą przez Was zrealizowane.

                                                            Opiekun SU: Honorata Barglik

Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest  w Unii Europejskiej 26 września od 2001 roku. Tegoroczne święto przebiegało pod hasłem: Ucz się języków – bądź aktywny! Uczniowie naszej szkoły postanowili więc aktywnie doskonalić umiejętność posługiwania się językiem przygotowując przedstawienia.
26 września piątoklasiści zaprezentowali kolegom i koleżankom z klas I-III sztukę „Venus and the Ice Cream”, a szóstoklasiści wystąpili przed klasami IV-VI z przedstawieniem „Somebody Stole My Backpack!”

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Słoneczne lato wciąż trwa, ale uczniowie wrócili już do swoich szkół, bo dwa miesiące wakacji bezpowrotnie minęły. W poniedziałek, 3 września podczas uroczystości inauguracyjnej pani dyrektor Marzena Szałkowska ogłosiła rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013.

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE


Najmłodsi uczniowie z niepokojem, ale i radością oczekiwali na moment przekroczenia po raz pierwszy progu naszej szkoły. Ważnym i podniosłym momentem w tym dniu było złożenie przez nich ślubowania na sztandar szkoły, podczas którego dzieci wypowiadały tekst przyrzeczenia: „Jestem małym Polakiem. Uczę się w polskiej szkole. Przyrzekam uczyć się pilnie. Przyrzekam szanować wszystkich, którzy pracują w szkole. Będę starał się być dobrym kolegą. Będę przyjacielem zwierząt i roślin. Chcę swą nauką i zachowaniem sprawić radość rodzicom, nauczycielom oraz swojej ojczyźnie
Polsce.”
W tym roku wychowawczyniami klasy zerowej są panie Edyta Ratajczak i pani Lidia Bagrowska, natomiast klasy I a pani Ewa Fajkowska, a klasy I b pani Lucyna Górna.


ROCZNICE

Początek września to również czas refleksji i wspomnień. Pierwszego sierpnia obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego, a miesiąc później upłynęła rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Smutny, polski wrzesień 1939 roku zapoczątkował okrutną, wieloletnią II wojnę światową. Podczas naszej szkolnej uroczystości uczciliśmy minutą ciszy wszystkich poległych.


ŻYCZENIA

Wszystkim uczniom życzymy, by w czerwcu 2013 roku każdy odbierał świadectwo z poczuciem spełnionych zamierzeń.
Całej społeczności szkolnej
dzieciom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom naszej szkoły życzymy także, by mieli powody do zadowolenia i dumy.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego