Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

AKTUALNOŚCI 2011/2012

ARCHIWUM > 2011/2012

Już wakacje!!!
Dziś w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie roku szkolnego 2011/2012.
Uroczystość prowadzili uczniowie klasy IV a, a program artystyczny przygotowały klasy IV a, III a, II a pod kierunkiem p. A. Sochacz, p. L. Górnej i p. J. Musiałowskiej.
Na wstępie p. dyrektor Marzena Szałkowska przywitała całą społeczność Jedynki wraz z gronem pedagogicznym i wszystkimi jej pracownikami, a przede wszystkim powitała gości
panie z Rady Rodziców i współpracującego z naszą szkołą p. dzielnicowego.
Ważnym dla uczniów momentem było wręczenie nagród dla dzieci, które osiągały sukcesy w różnych dziedzinach aktywności szkolnej. Liczne grono dzieci o wybitnych wynikach w nauce, laureatów konkursów, olimpiad, rozgrywek sportowych zostało nagrodzone.
Program artystyczny i pożegnanie się z dziećmi do września 2012 r. przez p. dyrektor zawierało również słowa podkreślające
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wakacyjnego.
Później dzieci wraz z opiekunami, wychowawcami udali się do klas po upragnione świadectwa.
Dwa miesiące luzu masz, więc korzystaj póki czas!
Fotoreportaż w zakładce GALERIA

Rozstania nadszedł czas...

Dnia 28 czerwca 2012 r. w godzinach popołudniowych uczniowie klas szóstych pożegnali się ze szkołą podczas uroczystej akademii, którą przygotowali pod opieką wychowawców i sami poprowadzili. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością rodzice uczniów kończących szkołę z wyróżnieniem i zdobywców wielu nagród w konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele.
Nie zabrakło momentów podniosłych, dumy z tak bogatych osiągnięć i wzorowej postawy uczniów naszej szkoły, a także radości wywołanej programem artystycznym przygotowanym przez szóstoklasistów i potraktowanym z lekkim przymrużeniem oka.
Ta wzruszająca, kończąca edukację uczniów klas szóstych w murach kruszwickiej „Jedynki” uroczystość, na długo pozostanie w sercach i pamięci przybyłych na nią gości i absolwentów.
Fotoreportaż w zakładce GALERIA

Jubileusze
Chęć uświetnienia uroczystych jubileuszy: 80 – lecia nadania imienia Jana Kasprowicza naszej szkole oraz 75. rocznicy istnienia sztandaru, zgromadziła nas uczniów i nauczycieli,13 czerwca bieżącego roku, na szkolnej akademii. Udział w niej, to był nasz wkład w ocalenie od zapomnienia tych wszystkich, którzy tworzyli to miejsce, którzy tu uczyli się żyć.

Podczas apelu pokazano nam najstarsze kroniki szkolne, obejrzeliśmy widowisko na motywach baśni Jana Kasprowicza,  przygotowane przez klasę IV a. Podsumowaliśmy również podjęte i zrealizowane przez nas różne działania, które nawiązywały do jubileuszy, np. klasy czwarte wykonały albumy o Janie Kasprowiczu, piąte wzięły udział w konkursie wiedzy o szkole i Kujawach, a szóstoklasiści opisywali sztandar szkolny.

Parada myszy to niezwykła zabawa, która co roku odbywa się w Kruszwicy. Dzieci ze szkół naszej gminy przebrane za myszy, przemierzają ulice miasta  w niezwykłym pochodzie.
W tym roku przemarsz ten rozpoczął się na boisku naszej szkoły i wiódł aż do hoteliku sportowego na ulicy Poznańskiej. Jedynkę, 15 czerwca, reprezentowały dzieci z zerówki oraz uczniowie z kółka plastycznego wraz z opiekunami panią Beatą Klusak i Renatą Barczak
Meller. Wesołej zabawie towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. konkursy, w których my również braliśmy udział. W rywalizacji na najciekawszy strój nasza szkoła otrzymała wyróżnienie, natomiast w konkursie plastycznym „Najciekawsze moim zdaniem miejsca w Kruszwicy" zajęła pierwsze miejsce.

Informacja
Wykazy podręczników można nabywać w dyżurce szkoły do godziny 13.00. Cena - 10 gr.

Tranzyt Wenus
Niecodzienne zdarzenie astronomicznie miało miejsce 06.06.2012 r. Tego dnia można było obserwować Tranzyt Wenus ze szczytu Mysiej Wieży. Było to możliwe dzięki opiekunkom kruszwickiej ASTROBAZY  I. Dybicz

i M. Musiałowskiej. Przejście Wenus na tle tarczy słonecznej obserwowano za pomocą teleskopów, lunet, kamery obskura, specjalnym okularom oraz projekcji okularowej. W wydarzeniu tym uczestniczyli włodarze miasta, pasjonaci z Kruszwicy i okolic oraz młodzież z koła astronomicznego. Towarzyszyła nam też TVP Bydgoszcz, która krótki reportaż przedstawiła w Zbliżeniach.

Zjawisko to było niecodzienne, gdyż kolejne, w Polsce będzie można obserwować dopiero w 2125 roku.

Dzień Dziecka

Mimo, że czerwiec przywitał nas deszczem i chłodem, w sali gimnastycznej naszej szkoły panowała gorąca atmosfera. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych świętowali Dzień Dziecka w radosnej, pełnej relaksu
i zabawy aurze. A to za sprawą uzdolnionych w różnych dziedzinach uczniów JEDYNKI, którzy zaprezentowali swoje umiejętności podczas GIEŁDY TALENTÓW, czyli imprezy tworzonej przez młodych artystów,
a adresowanej do ich rówieśników.
Mieliśmy okazję podziwiać zespoły taneczne, niesamowite układy gimnastyczne, obrazy i prace plastyczne, sztukę tworzenia orgiami oraz  projektowania i malowania koszulek. Obejrzeliśmy, przygotowane przez szóstoklasistów scenki z lektury „Sposób na Alcybiadesa”. Wysłuchaliśmy także utworów zagranych na telefonie komórkowym, flecie, gitarze i keyboardzie. Zarówno wersje instrumentalne, jak i piosenki, te poważne i te bardziej rozrywkowe, wykonywane z podkładem muzycznym lub bez, wzbudzały nie tylko gromkie brawa, ale skłaniały widzów do wspólnego śpiewania. A w przerwie występów posililiśmy się słodkim podarunkiem od Rady Rodziców.

Organizatorki GIEŁDY TALENTÓW, p. M. Kwaśnik i M. Konik dziękują wszystkim uczniom, którzy wzięli aktywny udział w tej imprezie. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

Dzień Matki
W piątek 25 maja odbyły się uroczystości szkolne i klasowe z okazji Dnia Matki. Dzieci z oddziału przedszkolnego
oraz z klasy II a przedstawiły mamom i społeczności szkolnej program artystyczny, który zakończył się koncertem
w wykonaniu uczniów z klasy I b oraz utalentowanych uczennic ze straszych klas.
Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

Dzień Ziemi
Szkolne obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się w naszej szkole dnia 23 kwietnia 2012 r. Z tej  okazji uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą przygotowali spotkanie dla klas I-VI na temat „Dobra energia dla wszystkich” (hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Polsce). W rolę Ziemi wcieliła się Oliwia Pawlaczyk. Narratorami byli: Patrycja Domalska, Jakub Jankowski  i Sara Woźniak. Wiersze recytowali: Wiktoria Janczak,  Katarzyna Machtyl, Mateusz Pałczyński, Michał Wietrzykowski, Dominika Jenziołowska, Mateusz Rosół, Arkadiusz Stempiński. Uroczystość wzbogaciły piosenki o tematyce ekologicznej. Drugą część spotkania stanowiła prezentacja multimedialna  na temat źródeł energii i podsumowanie szkolnych akcji  - zbiórki żołędzi i dokarmiania ptaków zimą. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali drobne upominki i dyplomy. Zachęcamy do udziału w tych akcjach również w następnym roku szkolnym.

Rajd rowerowy
Od dawna z niepokojem wpatrywaliśmy się w niebo i czekaliśmy na poprawę wiosennej pogody, aby móc wyruszyć na rowerową wędrówkę, którą obiecała nam  wychowawczyni naszej klasy V a. Na szczęście, w sobotę 14 kwietnia, aura okazała się doskonała na rowery, więc mogliśmy wziąć udział w rajdzie. Imprezę, nie tylko dla tych, którzy kochają rowery, zorganizował oddział nadgoplański PTTK-a w Kruszwicy i wiódł przez Rzepowo, Giżewo, Baranowo, Sukowy, Chronosno, Siemionki i Kościeszki.
Organizatorzy podzielili uczestników na grupy, które wspomagane były przez wykwalifikowanych przewodników turystyki rowerowej. Naszym celem było dotarcie do  Kościeszk, gdzie odbywały się uroczystości ku czci ofiar

II wojny światowej, w tym mieszkanek i pracowników pobliskiego Domu Pomocy Społecznej. W odpowiedzi
na zaproszenie organizatorów dostojnych uroczystości,  pojechaliśmy do DPS-u w  Siemionkach na  pyszny obiad
oraz herbatę i ciasto.
Nasze wrażenia z rajdu są niezapomniane, a zmęczenie po przejechaniu 33 km szybko odpłynęło w niepamięć. Zachęcamy wszystkich uczniów, którzy jeszcze nie zdali egzaminu na kartę rowerową, aby nie zwlekali, bo tylko posiadacze tego dokumentu mogą uczestniczyć w szkolnych rajdach rowerowych.

UZDOLNIONE DZIEWCZYNY Z JEDYNKI
Dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy osiągnęły ogromny sukces

w wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Martyna Bąkowska z klasy VI c została  laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego oraz Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Uczennica wspierana przez polonistkę panią Beatę Pilarską oraz matematyczkę panią Marzenę Szałkowską gładko przeszła niełatwe eliminacje szkolne i rejonowe.
Finał z języka polskiego polegał na wykazaniu się znajomością książek spoza kanonu lektur obowiązkowych oraz napisaniu wypracowania. Z matematyki Martyna musiała rozwiązać szereg zadań znacznie wykraczających poza podstawę programową.
Justyna Mrówczyńska autorka trzeciego sukcesu jest również uczennicą klasy VI c i finalistką Wojewódzkiego Konkursu z Przyrody, do którego  przygotowała się pod kierunkiem pani Magdaleny Musiałowskiej.
Główną nagrodą dla Martyny jest zwolnienie z Ogólnopolskiego Sprawdzianu Szóstoklasisty. Poza tym dziewczynki otrzymają oceny celujące z przedmiotów, w których zostały wyróżnione.
Laureatkę wraz z opiekunami  zaproszono 29 marca 2012 roku na uroczystą galę, która odbyła się w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Podczas uroczystości zostały wręczone zaświadczenia dla laureatów, pamiątkowe statuetki, dyplomy dla opiekunów oraz wyróżnienia dla najlepszych szkół.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

„Chcemy być szanowani - szanujmy swoje symbole" - hasło to stało się motywem przewodnim spotkań klas czwartych, piątych i szóstych podczas apeli, które odbyły się 26 i 27 marca 2012 roku w naszej szkole.
Inspiracją do zorganizowania tego spotkania są tegoroczne obchody 75
lecia istnienia sztandaru szkoły.  
Była to wyjątkowa okazja, aby przypomnieć szkolnej społeczności o ciekawej i zarazem dramatycznej historii naszego sztandaru.
W roku 1937 Opieka Rodzicielska ufundowała dla szkoły piękny, haftowany sztandar, z Białym Orłem na jednej stronie i symbolem nauki oraz nazwą szkoły na drugiej stronie. Poświęcenie sztandaru odbyło się bardzo uroczyście w obecności chrzestnych, rodziców i dzieci. Drzewiec dwuczęściowy i okucie wykonała bezinteresownie tutejsza Cukrownia.
Wielkiego patriotyzmu i odwagi dowiódł w tych okrutnych czasach woźny Jan Chojnacki, który pomimo otrzymania polecenia  od niemieckiego kierownika szkoły Szarfa /Scharff/ spalenia sztandaru, przechował go przez wszystkie lata wojny, ryzykując życiem swoim, rodziny i znajomych. Do dnia dzisiejszego ten sztandar jest chlubą naszej szkoły.
Podczas apelu uczniowie poznali  
szczegółowy opis sztandaru, zasady wyboru uczniów do pocztu sztandarowego szkoły, insygnia pocztu, a także ceremoniał uroczystości szkolnych i rocznicowych. Wszyscy obecni podczas prezentacji byli zainteresowani poruszoną problematyką, oprócz tego wykazali się wysokim poziomem wiedzy
z zakresu historii symboli szkolnych i narodowych.
Pamiętając o  nich,  nie zapominamy o naszej historii, albowiem  „naród bez historii, jest jak człowiek, który utracił pamięć”.
Symbole decydują o tożsamości naszego państwa, stanowią nierozerwalną część tradycji. Poszanowanie dla nich powinno stać się zewnętrzną oznaką patriotyzmu i szacunku dla Polski Narodu - Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
Apel przygotowali członkowie pocztu sztandarowego, uczniowie  klasy Va: Agata Syryczyńska, Karolina Zdyb, Bartłomiej Mróz oraz Sandra Zasada pod kierunkiem pana Tomasza Szwagrowskiego
opiekuna pocztu sztandarowego.


Dziękujemy

Pani Monice Liszce-Tyczkowskiej
za współpracę z naszą szkołą,
okazywaną życzliwość i zrozumienie,
za przygotowanie dekoracyjnego kosza
z kwiatami, który zdobi hol naszej szkoły.
Za wszystkie oznaki serdeczności,
z nadzieją  na dalszą miłą współpracę.

W imieniu całej społeczności szkolnej
Dyrektor szkoły
Marzena Szałkowska

Powitanie wiosny
W środę 21 marca 2012 roku dzieci z klas młodszych witały wiosnę. Najpierw w szkole piosenkami i wierszykami przygotowanymi przez klasę III b pod kierunkiem pani Ewy Fajkowskiej, a później barwnym korowodem
z gaikami, który przeszedł ulicami osiedla. Najmłodsi głośno oznajmiali wszystkim mieszkańcom Kruszwicy nadejście tej upragnionej i radosnej pory roku.

Prośba
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy zwraca się do mieszkańców naszej gminy, którzy są w posiadaniu pamiątek bądź innych  źródeł historycznych związanych z wydarzeniami sprzed
75 lat.
W tamtym czasie, w roku szkolnym 1936/37, Opieka Rodzicielska ufundowała dla szkoły sztandar haftowany
z Orłem Białym na jednej i symbolem nauki na drugiej stronie. Poświęcenie sztandaru odbyło się w obecności chrzestnych, rodziców i dzieci. Drzewiec dwuczęściowy i okucie wykonała tutejsza Cukrownia.
Zależy nam na ustaleniu dokładnej daty oraz nazwisk osób, które w jakikolwiek sposób były związane z tamtym wydarzeniem.
80 lat temu szkole nadano imię Jana Kasprowicza. Ta rocznica skłania nas również do poszukiwań wszelkich dokumentów historycznych. Będziemy wdzięczni za każdą informację lub dostęp do pamiątek.
Zainteresowanych tematem prosimy o kontakt: telefon 52 3515012 lub e-mail: kru.sp1@wp.pl

Ostatni dzwonek

Dziś, 10 lutego o godz. 8.00  dzwonek radośnie zaprosił nas na ostatnie przed feriami lekcje. Za dwa tygodnie znów się spotkamy, jednak nie będzie już w naszej kadrze pedagogicznej Pani Lucyny Górskiej-Włodarskiej. Przyszedł bowiem czas pożegnania z nauczycielką, która przez ostatni rok roztaczała opiekę nad dziećmi z klasy
III c, uczyła i wychowywała swoich podopiecznych z dużą troską. Pani Lucyna Górska- Włodarska  rozstaje się
z nami i naszą szkołą, ale na stałe wpisuje się w historię Jedynki jako uśmiechnięta, ciepła, pogodna i oddana swoim uczniom nauczycielka.

PANI LUCYNO!
SPOKOJNEGO ZASYPIANIA,
RADOSNYCH PRZEBUDZEŃ I WIELE DOBREGO NA KAŻDY DZIEŃ
ŻYCZY PANI
SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA KRUSZWICKIEJ JEDYNKI.


W załączeniu fotorelacja z ostatniego z udziałem Pani Lucyny Górskiej-Włodarskiej poranka w grupie klas edukacji wczesnoszkolnej.

Bezpieczne ferie
Silne mrozy, które w ostatnich dniach utrzymują się w pogodzie, sprawiły, że jezioro Gopło zamarzło. To z kolei zachęciło dzieci do zabaw, spacerów i uprawiania sportów na lodzie.
W trosce o naszych uczniów, aby wszyscy bezpiecznie wrócili z zimowych ferii,  zorganizowano 10 lutego
w naszej  szkole spotkanie  z ratownikami 20. Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
z Kruszwicy
.

W formie prezentacji multimedialnej panowie przedstawili zasady bezpiecznego przebywania na zamarzniętym jeziorze i postępowania  w przypadku załamania się lodu. Ratownicy zaprezentowali sprzęt wykorzystywany przez WOPR, zademonstrowali sposoby ratowania tonącego spod załamanego lodu, przypomnieli numery telefonów ratunkowych. Jednak najważniejsza  chyba dla wszystkich okazała się informacja, że przebywanie nieletnich na zamarzniętym jeziorze bez opieki dorosłych, grozi zatrzymaniem przez funkcjonariuszy policji, a następnie odprowadzeniem do rodziców. Ratownicy,  którzy przybyli do naszej szkoły to panowie: Hubert Jaszczak, Remigiusz Banachowski i Marek Lewandowski.

Dyskoteka
Dnia 9 lutego 2012 roku odbyła się dyskoteka dla klas IV
VI. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie z klasy VI a: Weronika Kaczmarek, Karol Śmiłowski,  Hubert Piątek, Paweł Kowalski, Patryk Popowski i Paweł Hanusiak. Konkursy z nagrodami przygotowała Karolina Zdyb. W tańcu z balonami zwyciężyli: Zuzanna Dankowska i Mateusz Rosół. Konkurs na najszybsze  zjedzenie banana wygrał Paweł Kowalski. Bezkonkurencyjna w tańcu z krzesłami była Marta Czubachowska. Na następną dyskotekę zapraszamy po feriach.

Bal przebierańców
Uczniowie klas młodszych oraz „zerówki” znakomicie bawili
się podczas karnawałowej zabawy przebierańców, która odbyła się 8 lutego 2012 roku. Do tańca przygrywał dzieciom pan Łukasz Sochowski. Uczniowie chętnie brali udział w konkursie tańca z balonikiem, zabawie tanecznej z krzesełkami oraz w wyborze króla i królowej balu. Zabawę karnawałową i wspaniałą dekorację przygotowały panie Beata Klusak i Joanna Przybylska.

Apele podsumowujące
W piątek 3 lutego odbyły się w szkole apele dla uczniów klas młodszych i starszych, podczas których podsumowano osiągnięcia w pierwszym semestrze roku szkolnego 2011/2012. Wyróżniono uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu oraz tych, którzy nie opuścili ani jednego dnia nauki.
Pani Lidia Pilarska-Bacza i pani Magdalena Janowska przygotowały prezentacje multimedialne dotyczące osiągnięć uczniów, zbiórki makulatury, czytelnictwa i oszczędzania w SKO. Uczniowie z klasy 2 c oraz 6 b przedstawili programy artystyczne o bezpiecznych zabawach na śniegu i lodzie podczas ferii zimowych.
Ferie tuż, tuż.
Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!

Podziękowanie
W Gościńcu nad Gopłem, 28 stycznia 2012 roku, odbyła się zabawa karnawałowa pod patronatem naszej Jedynki. Imprezę z ogromnym zaangażowaniem, zorganizowała Rada Rodziców  naszej szkoły, która wykazała się kreatywnością i wysoką jakością pracy. Profesjonalną obsługę i wykwintne menu zapewnił natomiast właściciel lokalu pan Piotr Chojnacki. Nie bez znaczenia dla Gości była muzyka w wykonaniu zespołu Progres, która wprowadziła wszystkich w szampański nastrój. Najlepszą rekomendacją jednak jest zadowolenie Tych, którzy zaszczycili nas swoim przybyciem oraz ich pozytywne opinie o imprezie.
Panie z Rady Rodziców przygotowały dla uczestników „Loterię fantową”.
Dzięki Gościom, ich hojności i dobrej woli udało się zebrać kwotę, która pozwoli na zakup tablic suchościeralnych.
Serdeczne podziękowanie za wspólną zabawę, szczodrość, zaangażowanie i bezcenne wsparcie kierujemy do Gości, Sponsorów i Rodziców.
Jesteście dowodem na istnienie ludzi dobrej woli, na których można polegać.

Ferie 2012 - konkurs

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Kruszwicy, Świetlica Opiekuńczo Wychowawcza w Kruszwicy  oraz Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy organizują konkurs „Jestem sprawny mam talent”. Karty zgłoszenia wraz  ze zgodą (do pobrania w szkole) należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do
10 lutego 2012 roku do siedziby TKOPD w Kruszwicy, ul. Kolegiacka 24 lub siedziby CKiS „Ziemowit”
ul. Niepodległości 43. W przypadku uczestników niepełnoletnich i niepełnosprawnych zgłaszają rodzice.

1% podatku
Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich osób dobrej woli
każdy może pomóc szkole swoich dzieci lub wnuków przekazując 1% podatku  za pośrednictwem Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy życzliwy odruch serca, podjęcie decyzji, wyliczenie  dopuszczalnej kwoty, wpisanie w deklaracji podatkowej numeru KRS 0000121592 Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy.
Życzliwym darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Informacja
Świetlica szkolna oraz biblioteka zapraszają uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie Jeden  z dziewięciu,
który odbędzie się 10 lutego 2012 r. Formuła konkursu oparta jest na popularnym programie telewizyjnym
Jeden z dziesięciu, w którym uczestnicy muszą wykazać się wiedzą z różnych dziedzin. Każda klasa typuje
po jednym uczestniku. Zapraszamy do udziału!
Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody!

Zaproszenie
Rada Rodziców
przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy
serdecznie zaprasza na zabawę karnawałową,
która odbędzie się 28 stycznia 2012 r. o godz. 19:00
w „Gości
ńcu nad Gopłem" w Kruszwicy.

Cena biletu: 250 zł.
Kontakt pod nr telefonu: 52 35 15 012

Informacja
Od 2 stycznia 2012 roku nad bezpieczeństwem dzieci na przejściu dla pieszych przy ulicy Kujawskiej 22 czuwa
pani Joanna Skalska.

Wesołych Świąt!

Bez zmartwień, z barszczem, z grzybami, z karpiem
Z gościem, co niesie szczęście
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt!


I gałązki świerkowe
Niech wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt!


A z gwiazdką – pod świerczek
łuną jasną życzcie sobie –
najwięcej zwykłego, ludzkiego szczęścia.


W. Melzacki

Podziękowanie
Opiekunka dzieci na przejściach dla pieszych pani Agnieszka Bartczak, zwana popularnie panią Agatką, pożegnała się ze swoją pracą przy naszej szkole. Bez niej dzieci miałyby problem z bezpiecznym dotarciem

do szkoły i do domu. Dziękujemy za cierpliwość i troskę! Będzie nam Pani brakować.

uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi

22.12.2011r.
Jak co roku w naszej szkole została przedstawiona „Jasełka”  dla całej społeczności uczniowskiej. Inscenizacja została ubogacona wymowną scenografią. Uczniowie kl. IV a  z wielkim oddaniem zaprezentowali i przypomnieli dzień narodzenia Syna Bożego w Betlejem. Przedstawienie  uświetniły kolędy i pastorałki  w wykonaniu  uczennic
z kl. III a. Uczniów do przedstawienia przygotowała p. katechetka M. Barglik.

20.12.2011r.

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowska i harcerska tradycja przekazywania przed  świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
Idea ta i jej prosta symbolika - pokój, radość, braterstwo i wspólnota, zyskały akceptację Polaków  i stanowią dla wielu z nas dopełnienie obrzędowości Świąt .
Akcja sięga swymi początkami 1986 roku. W Polsce zapoczątkowano ją w 1991 roku. Do Kruszwicy Światło dotarło już piętnasty raz. Najpierw przejmowaliśmy je w Kolegiacie, a od 6 lat to przedświąteczne spotkanie
z harcerzami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa i Dzieci Specjalnej Troski z Inowrocławia  odbywa się
w murach naszej „Jedynki”.
Płomyk niesiony harcerskimi dłońmi trafia wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują ciepła, miłości, zrozumienia, życzliwości  i nadziei  
 do rodzin, szkół, kościołów, urzędów, szpitali, domów opieki społecznej …
My także przekazaliśmy Światełko  naszym przyjaciołom,  a także całej społeczności naszego osiedla zanosząc
je do kościoła, skąd każdy może zabrać  je do swojego  domu.
Tegoroczne przesłanie, które towarzyszy  akcji brzmi: „Światło, które prowadzi”.
Pamiętajmy, że Światło jest tu na Ziemi, trwa między Nami. Świeci dla wszystkich.

12 i 14 grudnia 2011 roku w ramach obchodów Dnia Patrona klasy szóste odbyły wycieczkę do muzeum
im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji na temat życia i twórczości patrona szkoły, zwiedzili wnętrza, w których zgromadzono pamiątki po poecie, a także inne wystawy poświęcone zasłużonym mieszkańcom Kujaw - Stanisławowi Szenicowi i Stanisławowi Przybyszewskiemu. Wiele emocji wywołała też wycieczka do podziemi muzeum. Urządzono tu bowiem szyb kopalniany i zgromadzono przedmioty wykorzystywane podczas codziennej pracy górników w nieczynnej już obecnie inowrocławskiej kopalni soli.
Na koniec uczniowie udali się pod pomnik Jana Kasprowicza i złożyli hołd patronowi szkoły.

DZIEŃ PATRONA

Nasza szkoła nosi imię Jana Kasprowicza. Urodziny tego wielkiego poety przypadają 12 grudnia i są co roku czczone jako Dzień Patrona Szkoły. Dzień ten jest zwieńczeniem różnorodnych działań uczniów, które realizowane były w celu przygotowania się do uczczenia urodzin Jana Kasprowicza.
Dla szóstoklasistów została zorganizowana wycieczka do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Uczniowie klas młodszych wykonali gazetki ścienne oraz szereg prac plastycznych, związanych z Poetą Kujaw.

W ramach obchodów Dnia Patrona już po raz dwunasty zorganizowaliśmy w naszej szkole Gminny Konkurs Literacki „Gmina Kruszwica moja mała Ojczyzna”.

GALA DNIA PATRONA

Uroczystą galę Dnia Patrona zaplanowano na wtorek 13 grudnia. Uświetnili tę uroczystość znamienici goście,

m.in. dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy  pan Bogdan Hałasa, Honorowi Obywatele naszej szkoły, opiekunowie laureatów konkursu literackiego, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, członkinie komisji konkursowej pani Magdalena Jagiełłowicz i Krystyna Ochenduszko, pan Paweł Stopiński prezes Towarzystwa Przyjaciół Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie „Jedynki”.

CZŁOWIEK BEZ RODZINY DRŻY Z ZIMNA

Pierwsza część imprezy  to inscenizacja - wspomnienia dorosłego już Jana Kasprowicza (w tej roli

Jakub Ratajczyk) swojego dzieciństwa, domu rodzinnego, matki (Dorota Szafirska) i szkolnego kolegi
(Wiktor Szymaniak). Wspomnienia skierowane są do dorosłej córki (Martyna Skonieczka).
Retrospekcje przeplatane były utworami poety w wykonaniu Aleksandry Matuszak, Joanny Janeczek,
Oliwii Pruczkowskiej, Patrycji Domalskiej, Kingi Pilarskiej oraz dziewcząt z klasy IV c, które stanowiły chór.
Na tle niezwykłej scenografii, która przeniosła nas w minioną epokę, doskonale prezentowały się młode wokalistki
(Natalia Jagodzińska, Karolina Chwalisz i Agata Grobelska). Grzegorz Owedyk odegrał rolę współczesnego czytelnika, który pisze list do Jana Kasprowicza.
Aktorzy drugiego planu czuwali nad prawidłowym nagłośnieniem (Wojciech Lis), prezentacją multimedialną (Michał Sutor), oświetleniem ( Michał Budziak i Wiktor Burdziuk).

HONOROWY OBYWATEL

Ważnym i podniosłym momentem naszej uroczystości było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Szkoły przez społeczność uczniowską panu Romanowi Wróblewskiemu
byłemu dyrektorowi Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, wieloletniemu przyjacielowi naszej szkoły.

CZŁOWIEK BEZ OJCZYZNY TRACI SWE KORZENIE

W tradycję obchodów Dnia Patrona  wpisane jest podsumowanie, ogłoszenie wyników i  wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Literackiego „Gmina Kruszwica - moja mała Ojczyzna” oraz Gminnego Konkursu Plastycznego „ Kujawy śniegiem otulone”. Na temat tych konkursów możecie przeczytać w zakładce naszej strony KONKURSY.

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

Uroczystość zakończyła się świątecznymi życzeniami, które przekazała w imieniu wszystkich uczniów

Julia Opasik przy gitarowym akompaniamencie kolęd w wykonaniu Oliwii Pruczkowskiej oraz Leona Staszaka,
a także harmonijce ustnej z udziałem Agaty Grobelskiej. Nasi goście zostali obdarowani przez dzieci kartkami świątecznymi oraz domowymi piernikami.

Imprezę przygotowały: pani Małgorzata Kwaśnik, pani Beata Pilarska, pani Danuta Kruszczyńska,
a  także pani Honorata Barglik, pani Magdalena Musiałowska, i pani Renata Barczak
-Meller.

06.12.2011r.

W mikołajki naszą szkołę odwiedził sam Święty Mikołaj,  ale to nie był koniec atrakcji. Tego też dnia swoje umiejętności  przed rodzicami i swoimi starszymi kolegami zaprezentowali uczniowie klas pierwszych.
Pani dyrektor powitała gości i dzieci. Następnie wszyscy pierwszoklasiści  zaśpiewali  wspólną piosenkę, a potem każda klasa wykonała piosenkę klasową z wykorzystaniem przygotowanych rekwizytów. Goście mogli również podziwiać  talenty recytatorskie i aktorskie najmłodszych  uczniów naszej szkoły w inscenizacji pt. „Jak wróbelek Elemelek uczył się literek”. Do występu dzieci zostały przygotowane przez wychowawczynie klas pierwszych:   
I a
przez p. Katarzynę Kowalską, I b- przez p. Beatę Wegner i I c- przez p. Renatę Pietrzak-Ćwikła.

01.12.2011r.

Każdy uczeń dobrze wie, że 1 grudnia obchodzi swoje święto! Nie zapomnieli o tym nauczyciele. Pamiętała też Rada Rodziców, która zasponsorowała bardzo ciekawe spotkanie z przedstawicielami szkoły samoobrony. Naszym gościom towarzyszyły dwa urocze psy, które na wszystkich zrobiły duże wrażenie i to nie tylko z uwagi na swoją obecność w szkole i wygląd. Prezentowały one różne umiejętności. Podczas tej wyjątkowej lekcji każdy uczeń dowiedział się, jak należy postępować ze swoim pupilem domowym. Każdy mógł zweryfikować swoje postępowanie z tym właściwym. Zapewne wielu uczestników spotkania dostrzegło błędy w wychowywaniu własnego psa. Wszyscy wysłuchali bardzo pouczających wskazówek jak należy zachować się  w sytuacji zagrożenia - w kontakcie z  obcym, napotkanym psem, lub grupą psów. Ćwiczyliśmy poprawne reakcje.
Oby ta lekcja na długo zapadła w pamięci każdego dziecka. Najważniejsza jest odpowiedzialność, rozwaga , troska o swoje bezpieczeństwo i tzw. „ mądra miłość”, którą obdarzamy zwierzęta.

25.11.2011r.
Dzień Pluszowego Misia

11.11.2011r.

W dniu 11 listopada 2011r. w bazylice pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy, odbyła się uroczystość z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Zapoczątkowało ją składanie kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, następnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości był koncert chóru męskiego ,,Copernicus” z Torunia. To znany zespół wykonawców, który w przyszłym roku  będzie obchodził swoje 25- lecie, także na arenie międzynarodowej.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 mieli również swój wkład w obchodach kolejnej rocznicy. Oprócz delegacji składającej kwiaty pod pomnikiem,  jak zwykle w takich uroczystościach wziął  udział poczet sztandarowy naszej szkoły. W jego skład wchodzą: Karolina Zdyb, Agata Syryczyńska, Sandra Zasada oraz Bartłomiej Mróz.Wszyscy są uczniami klasy VA.
To kolejny przykład na to, jak w duchu patriotyzmu można uczcić pamięć tych, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

10.11.2011r.
W przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości, 10 listopada, uczniowie  klasy V c wraz z wychowawczynią panią Aliną Nowacką przygotowali przedstawienie o tematyce patriotycznej. Zabrzmiały pieśni i piosenki powstańcze. Recytowane były także utwory nawiązujące  do wydarzeń z okresu walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

14.10.2011r.

14 października 2011r. pracownicy „Jedynki” oraz zaproszeni goście uczestniczyli w pokazie mody  nauczycielskiej  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Inscenizacja została przygotowana z pewnym przymrużeniem oka i była parodią pokazu mody. Walorem programu była niewątpliwie pokaźna dawka humoru, odmienny, niekonwencjonalny charakter prezentacji oraz możliwość wplatania w całość piosenek wykonywanych przez uczniów. Dla dzieci występujących w tym programie artystycznym inscenizacja była doskonałą zabawą, świetnie udało się sparodiować profesjonalne modelki, a i widzowie przyjęli  ten program z wielką życzliwością.
Dzieci do występu zostały przygotowane przez nauczycielki języka polskiego: p. Beatę Pilarską
oraz p. Małgorzatę  Kwaśnik. Dekorację wykonały: p. Danuta Kruszczyńska  oraz p. Lidia  Bagrowska.
Nie zabrakło tego dnia również efektów specjalnych. Postarał się o nie pan Janusz Jagodziński
tata jednej
z występujących  uczennic
 któremu serdecznie dziękujemy. Zainstalowane profesjonalne oświetlenie uatrakcyjniło prezentowaną modę.
Tego dnia uroczyście pożegnaliśmy się z paniami pracującymi w naszej szkole
p. Teresą Cichowlas
oraz p. Barbarą Łysiak, które odeszły na zasłużoną emeryturę.
Po części artystycznej odbyło się spotkanie przy kawie, które zakończyło obchody Dnia Edukacji Narodowej
w SP nr 1 w Kruszwicy.

09.09.2011r.

Tradycją naszej szkoły jest goszczenie poetów w ramach Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica - Kobylniki. W tym roku szóstoklasiści spotkali się z twórcami panią Marzanną Lewandowską
i Adamem Ladgińskim 9 września 2011 roku. Młodzież z zainteresowaniem wzięła udział w spotkaniu, zadawała pytania poetom, słuchała czytaną przez gości poezję.

01.09.2011r.
Pierwszego września najmłodsi uczniowie naszej szkoły z niepokojem, ale i radością oczekiwali na moment przekroczenia po raz pierwszy progu naszej szkoły. Ważnym i podniosłym momentem było dla nich złożenie ślubowania na sztandar szkoły, a następnie pasowanie przez panią dyrektor Marzenę Szałkowską na ucznia.
W tym roku wychowawczynią klasy I a jest pani Katarzyna Kowalska, klasy I b pani Beata Wegner,

a klasy I c pani Renata Pietrzak-Ćwikła.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego