Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne

AKTUALNOŚCI 2013/2014

ARCHIWUM > 2013/2014
 

ŻEGNAMY SZKOŁĘ, WITAMY WAKACJE!

W piątek  27 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie roku szkolnego 2013/2014, o godzinie 9.00 dla uczniów klas I-II, o 10.00 dla klas zerowych, a o 11.00 dla klas III-V. W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście oraz rodzice. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymali nagrody. Nie zabrakło też słów uznania dla tych, którzy brali udział w konkursach i zawodach.
Wszystkim życzymy bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku! Nie zapomnijcie o radach i przestrogach udzielonych we wtorek 24 czerwca przez służby ratownicze podczas festynu BEZPIECZNE WAKACJE W KUJAWSKO-POMORSKIM. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA KLAS SZÓSTYCH

26 czerwca w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej szkole Uroczystość Pożegnania Klas VI. W tym doniosłym dla całej społeczności Jedynki wydarzeniu towarzyszyli przejętym szóstoklasistom rodzice, przedstawiciele RR, gość honorowy ks. R. Pruczkowski, p. B. Hałasa, p. G. Stanny i rzecz jasna dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracji naszej szkoły. To były doniosłe i wzruszające chwile… Ostatni raz wyczytane przez wychowawców nazwiska jeszcze uczniów klas szóstych, choć już za chwilę absolwentów SP 1. Podsumowanie przez p dyr. M. Szałkowską jakże owocnego roku szkolnego 2013/14. Wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom uczniów, którzy otrzymają świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem. Bardzo doniosłe chwile podczas wpisywania się uczniów mających osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne do ZŁOTEJ KSIĘGI. Niezwykle sympatyczne spotkanie z przyjacielem naszej szkoły ks. R. Pruczkowskim, który w 50. Rocznicę ukończenia SP 1 w Kruszwicy otrzymał symboliczny certyfikat potwierdzający ten fakt. Program artystyczny, którym klasy piąte (przygotowane przez p. B. Pilarską) pożegnały swych starszych kolegów. Wesołe, pełne humoru artystyczne „do widzenia”  klas szóstych (przygotowanych przez p. A. Sochacz, p. B. Ziętarę, p. M. Musiałowską), które tym akcentem pożegnały szkołę. Słowa pożegnalne wychowawców, p. dyr. M. Szałkowskiej, zaproszonych gości, wzruszenie, radość z nadchodzących wakacji… I cóż, „Szczęśliwej drogi, już czas …”
My zaś, nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja, cała Jedynkowa rodzina zawsze będziemy na Was czekać … z dobrą radą, dumą i wsparciem.
Fotoreportaż w zakładce GALERIA.


UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

W czwartek 26 czerwca cała społeczność uczniowska wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły uczestniczyła we Mszy św. kończącej rok szkolny 2013/14.


MYŚLIWI OPOWIADAJĄ

W murach naszej szkoły gościliśmy absolwenta naszej „Jedynki” księdza kanonika Ryszarda Pruczkowskiego. W spotkaniu - 20 maja - uczestniczyli uczniowie z klas pierwszych w ramach akcji „Czytanie – bajanie”. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały opowieści związanych z postacią Świętego Huberta – patrona myśliwych, gdyż pasją księdza jest myślistwo. Poruszano tematykę ochrony środowiska przyrodniczego i pomocy zwierzętom, zwłaszcza w porze zimowej. W trakcie wizyty Ksiądz przeczytał wiersze Marii Konopnickiej o zwierzętach oraz wyświetlił prezentację multimedialną na temat Jego spotkań z dziećmi, młodzieżą oraz z Bracią Rycerską.
Spotkanie, które odbyło się 10 czerwca, skierowane było do uczniów klas czwartych i poświęcone myśliwskiej pasji Księdza kanonika oraz jego drogi życiowej od ucznia do kapłana, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wartość edukacji. W tym dniu gościliśmy również prezesa Koła Łowieckiego nr 5 Kormoran – pana Kazimierza Wichlińskiego, który uczniom klas pierwszych
i drugich oraz czwartym i piątym przybliżyli tematykę zadań kół myśliwskich i udziału w projekcie „Myśliwi dzieciom – dzieci zwierzętom”.

Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

W dniu 3 czerwca 2013 odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego. W tygodniu poprzedzającym wybory kandydaci mieli za zadanie znaleźć przynajmniej 15 osób popierających ich kandydaturę w wyborach. Wszyscy wywiązali się z zadania i okazali listy podpisamiów. Podczas apelu uczniowie klas III-VI zapoznali się z historią wolnych wyborówówioną przez p. Alinę Nowacką. Kandydaci: Aleksandra Chmielewska, Karolina Chwalisz, Anita Graczyk, Justyna Kowalska, Zofia Krawczak, Martyna Lewandowska, Paulina Marcinkowska, Oliwia Michalak, Maria Mikołajczak, Kacper Olszowski, Zofia Pawlak, Kamil Polewski, Laura Rodzeń, Michalina Skowron, Michał Stachowiak zapoznali wyborców ze swoimi programami, w których przedstawiali swoje pomysły do zrealizowania w przyszłym roku szkolnym. Po prezentacji programów uczniowie wzięli udział w wyborach zakreślając na karcie wyborczej wybraną kandydaturę i wrzucając ze swoim głosem do urny wyborczej oraz potwierdzając swój udział w wyborach poprzez zostawienie białego śladu palca na czerwonej kartce. przeliczyła głosy i ogłosiła w dniu 4 czerwca skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2014/15:
przewodnicząca: Anita Graczyk-67 głosów
wiceprzewodnicząca: Karolina Chwalisz- 48 głosów
sekretarz: Aleksandra Chmielewska- 46 głosów
skarbnik: Justyna Kowalska- 39 głosów.

Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

NOC W SZKOLE

W piątkowy wieczór 30 maja to nie  myszy Popiela harcowały w budynku naszej szkoły, ale uczniowie klasy V c, którzy postanowili zanocować w szkolnych salach.
W wigilię  Dnia Dziecka czekały tam na nich  liczne atrakcje. Mecz piłki nożnej na „Orliku”, Zumba, wspólne przygotowywanie posiłków według własnych przepisów, ponadto zwiedzanie Astrobazy i obserwacja nieba, wykonanie prac plastyczno - literackich, to tylko niektóre z przygotowanych zajęć na tę noc. Atmosferę nocnego życia w szkole umilała nauka piosenki  w języku rosyjskim oraz zrobienie okolicznościowych kartek techniką quilling.
Zmęczeni i szczęśliwi uczniowie mogli odpocząć w przygotowanych do noclegu klasach.
Według dzieci szkoła w nocy zupełnie inaczej wygląda niż w dzień -  jest bardziej tajemnicza i urokliwa.
Za przygotowanie „Nocy w szkole” dziękujemy: P. Annie Bryl, P. Małgorzacie Kwaśnik, P. Beacie Klusak, P. Joannie Wróblewskiej, P. Alicji Walczak, P. Magdalenie Musiałowskiej, P. Marzenie Szałkowskiej i P. Tomaszowi Szwagrowskiemu. Zachęcamy do korzystania z tej formy wspólnego spędzania czasu. Naprawdę fajnie jest
 nocować w szkole.

Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

Niezwykły eksponat


Sebastian Urbaniak uczeń klasy VI a wraz z rodzicami od najmłodszych lat zbierał elementy i budował kosteczka po kosteczce model dinozaura. Ten około 1,5 metrowy eksponat ofiarował pracowni przyrodniczej.
Członkowie koła przyrodniczego na nowo złożyli giganta, który od kilku tygodni zdobi salę lekcyjną budząc ciekawość i wywołując podziw wśród uczniów naszej szkoły. Sebastianowi i Jego Rodzicom za ten niezwykły prezent serdecznie dziękujemy!

W maju tradycyjnie obchodzimy święto książki, znane jako Dni Oświaty, Książki i Prasy. Z tej okazji uczniowie klas trzecich naszej szkoły przygotowali wyjątkowe spotkanie. Były piosenki, inscenizacja pt. Z Książką każdemu jest do twarzy, zabawy i konkursy. Spotkanie upłynęło w fantastycznej atmosferze, a uczniowie nie tylko bawili się, ale i poznawali historię książki i bibliotek.

"Nieletni w świetle prawa"

Dnia 22 maja 2014 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach profilaktycznych z udziałem komisarza Krzysztofa Pilarskiego z Komisariatu Policji w Kruszwicy.
Podczas zajęć, w oparciu o konkretne dokumenty, szóstoklasiści poszerzali swoją wiedzę prawną i nabywali nowe wiadomości w zakresie odpowiedzialności karnej nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawa.

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

W naszej szkole to już tradycja, że 15 maja, w Dniu Polskiej Niezapominajki spotykamy się na uroczystości związanej z tym świętem. W tym roku klasa VI c przypomniała całej społeczności pięć podstawowych zasad, jakimi powinniśmy się kierować w życiu i nigdy o nich nie zapominać.
Były to:
- życzliwość,
- kultura,
- ekologia,
- ruch,
- szacunek.
Chcąc uczcić to święto ukwieciliśmy teren przyszkolny. Każda klasa zagospodarowała, wylosowaną wcześniej, donicę znajdującą się na terenie boiska szkolnego. Zrobiła to według własnego pomysłu. Wszystkie dzieci - od najmłodszych oddziałów zerowych po klasy szóste - wywiąza
ły się z tego zadania wspaniale!
Nasze otoczenie jest coraz ładniejsze!!!

DZIEŃ ZIEMI

Pod koniec kwietnia
odbyły się coroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. Na uroczystość przybyli goście – przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 5 „Kormoran” w Kruszwicy. W programie artystycznym przedstawionym przez uczniów klas VIb i Vc przypomniano, żę „ Ziemia to nasze wspólne dobro” i zastanawiano się jak pomóc Ziemi. Uczniowie mogli podziwiać też piękne krajobrazy, które w postaci prezentacji multimedialnej towarzyszyły piosenkom o tematyce ekologicznej. Podczas spotkania zaprezentowano zebranym działania szkoły w zakresie ochrony przyrody. Każda klasa otrzymała zadanie związane z  ukwieceniem otoczenia szkoły.

"Mój dom - moja twierdza"


W ramach realizacji przedsięwzięcia profilaktycznego "Wiem - potrafię zadbać o własne bezpieczeństwo. Wiedza, która ratuje życie", przy współpracy szkoły z Komisariatem Policji w Kruszwicy, w dniu 30 kwietnia 2014 roku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniach przeprowadzonych przez komisarza Krzysztofa Pilarskiego nt."Mój dom - moja twierdza".
W miłej atmosferze dzieci poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ich bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz uzyskały wiele cennych wskazówek pozwalających na bezpieczne korzystanie z Internetu.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE SZKOLNE 2014

W dniach od 7
do 9 kwietnia 2014 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne pod hasłem ”Jan Paweł II - droga do świętości”. Tegoroczne nauki rekolekcyjne poprowadził ksiądz Łukasz Twarużek wikariusz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Rozważania zostały ubogacone śpiewem piosenek religijnych zespołu „Effatha”. Na zakończenie rekolekcji odbyła się uroczysta Msza św. w kościele parafialnym.

Pożegnanie Pani „Agatki”

Dziękujemy za poczucie bezpieczeństwa, które dawała Pani nam wszystkim, za towarzyszący temu ciepły uśmiech, pogodne spojrzenie. Żegnamy się z Panią i wierzymy, że kolejne dni
, miesiące, lata przyniosą Pani wiele radości i satysfakcji.

Życzymy wszystkiego dobrego!
Społeczność szkolna


Od kwietnia nad bezpieczeństwem dzieci na przejściu dla pieszych będzie czuwać Pani Danuta Świderska, którą serdecznie witamy.

28.03 2014 - Wojewódzki Dzień Aktywności Rodzinnej

Uczniowie wszystkich klas na lekcjach z wychowawcą przygotowali plakaty: "Aktywnie w rodzinie". Zamieszczono na nich hasła, zdjęcia, rysunki mówiące o zdrowym wypoczynku rodzinnym w ruchu. Plakaty zamieściliśmy na holu szkoły. W czasie spotkań podsumowujących ten dzień ( oddzielnie na poziomach: I-III i IV-VI ) nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili pogadanki na temat wartości i ważności ruchu w życiu każdego człowieka, bez względu na wiek. Uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami, wskazywano najbardziej popularne formy rodzinnego, aktywnego wypoczynku. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy za przygotowanie prezentacji graficznej. Liczba uczniów biorących udział w akcji- 426.
Poza tym grupa pierwszoklasistów z kl. I c zorganizowała tego dnia aktywne zajęcia  sportowe z udziałem  10- osobowej grupy rodziców. Były to zajęcia terenowe. Liczba uczniów- 19.

25.03.2014 - Wojewódzki Dzień Lekkiego Tornistra

Uczniowie przyszli do szkoły z "lekkimi" tornistrami. Niektórzy nauczyciele zaplanowali zajęcia bez podręczników, inni pedagodzy wygospodarowali miejsca w salach lekcyjnych, aby dzieci poprzedniego dnia zostawiły książki w szkole. Poza tym SU wykonał gazetkę tematyczną dotyczącą racjonalnego pakowania tornistra. W tym dniu odbyły się również krótkie pogadanki w zespołach uczniowskich na temat: Jak odciążyć plecak ucznia? Przewodnicząca szkoły wraz z  pielęgniarką  ważyły tornistry uczniów ( na każdym poziomie edukacyjnym). Dokonały też porównania ciężaru plecaka z jego wagą w dniu poprzednim. Wyniki pomiarów zamieszczono na gazetce na holu szkoły. Będą  one przedstawione także na Radzie Pedagogicznej. Liczba uczniów biorących udział w akcji -  426.

24.03.2014 - Wojewódzki Dzień Prostego Kręgosłupa

Zarówno oddziały "zerowe" jak i pozostali uczniowie  naszej szkoły podczas wszystkich zajęć wykonywali ćwiczenia korygujące w ramach ćwiczeń śródlekcyjnych i zajęć relaksacyjnych. Na wszystkich lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele realizowali tematykę związana z korekcją wad postawy. Liczba uczniów biorących udział – 413.

WITAJ WIOSNO!

21 marca, jak co roku, klasy 0-3 z naszej szkoły ruszyły w barwnym korowodzie na poszukiwanie wiosny. Dzieci z gaikami, hałaśliwymi instrumentami szły ulicami naszego miasta. A, że pogoda wyjątkowo dopisała, wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z tej niezwykłej wycieczki.

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego w naszej szkole już po raz kolejny odbyło się spotkanie dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tym razem uczniowie podjęli próbę odpowiedzi na kluczowe pytania: Dlaczego na całym świecie ludzie mówią różnymi językami? Czy język jest nam niezbędny jak powietrze? Czy język polski ma praprzodka?
Uczeń klasy IV b Jakub Bronka w ciekawy sposób przedstawił genezę, czyli pochodzenie języka polskiego. Jego wykład ilustrował plakat, który ułatwiał zrozumienie niektórych historycznych zjawisk omawianych przez Jakuba.
W dalszej części spotkania uczniowie wysłuchali utworów w języku niemieckim oraz rosyjskim.
Kinga Pilarska z klasy IV b przygotowała plakat nawiązujący do Igrzysk Olimpijskich w Soczi i omówiła go w języku rosyjskim.
Uczestnicy mogli również włączyć się do zabaw językowych przygotowanych przez organizatorów spotkania.


FERIE ZIMOWE TUŻ, TUŻ. ŻYCZYMY
BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU!

APELE  SEMESTRALNE

W środę 29 stycznia 2014 r. odbyły się apele podsumowujące osiągnięcia uczniów z młodszych i starszych klas w pierwszym semestrze. Wyróżnionym uczniom gratulujemy, a wszystkim życzymy sukcesów.
Apele uświetniły popisy taneczne uczennic z naszej szkoły.

PRELEKCJA KOPERNIKAŃSKA W ASTROBAZIE KRUSZWICA

Serdecznie zapraszam na prelekcję  pt.
Jak Kopernik odkrył niebo. Jest to jedno z cyklu spotkań o astronomii skierowanych nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także dorosłych zainteresowanych tą tematyką. Prelekcję przeprowadzi p. Piotr Majewski, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, Mistrz Mowy Polskiej, miłośnik i popularyzator astronomii. Punktem wyjścia dla ciekawych opowieści będą różne zjawiska na niebie, które mógł widzieć kilkunastoletni Mikołaj Kopernik.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek po feriach, 17 lutego 2014 roku, o godzinie 18.00 w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy.


Prelekcja jest bezpłatna.

Zapisy chętnych do 31 stycznia (sala 205).

Magdalena Musiałowska
koordynator Astrobazy w Kruszwicy


SPOKOJNYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO, BEZPIECZNEGO NOWEGO ROKU!

JASEŁKA

20 grudnia br. uczniowie naszej szkoły zostali wprowadzeni w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Montaż słowny został ubogacony oprawą muzyczną w tradycyjne kolędy i pastorałki wykonane przez N. Jagodzińską, M. Wodę i A. Lis. Inscenizację bożonarodzeniową przygotowała p. katechetka M. Barglik z uczniami kl. IV b.

Już dzisiaj organizatorzy i uczniowie zapraszają wszystkich rodziców 8 stycznia 2014 r. do SP nr 1
na godz. 16.00 do obejrzenia "Jasełki".

DZIEŃ PATRONA

Grudzień to czas przygotowań do najbardziej rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie przypada również rocznica urodzin  patrona naszej szkoły - Jana Kasprowicza.
Uroczysty apel z tej okazji odbył się 12 grudnia. Tematem przewodnim uroczystości było nawiązanie do szeroko rozumianego pojęcia Ojczyzny – Kujaw, Polski i Europy.
Dzień Patrona uświetnili goście: pan burmistrz Dariusz Witczak, pan Bogdan Hałasa, ksiądz kanonik Ryszard Pruczkowski, Honorowi Obywatele Szkoły, nauczyciele emeryci, laureaci gminnego konkursu literackiego wraz z opiekunami, nauczyciele Jedynki oraz nasi uczniowie. Apel był formą gry komputerowej pt. „Polska non stop”.
W bohaterki pierwszoplanowe, uczestniczki gry wcieliły się Aleksandra Kościelak i Patrycja Domalska. Dziewczyny odpowiadały na pytania na trzech poziomach. Podpowiedziami  i tłem dla gry były występy dzieci, które śpiewały, grały na instrumentach, tańczyły, recytowały, a także brały udział w inscenizacji.
Ważną chwilą w tym dniu było odsłonięcie  portretu króla Władysława Jagiełły. Obraz jest darem dla naszej szkoły od pana Edmunda Kowalskiego.

MIKOŁAJKI

6 grudnia kojarzy się nam wszystkim przede wszystkim z sympatycznym Świętym, który obdarza drobnymi upominkami. W tym roku tajemnicza postać w czerwonym płaszczu i czapce z pomponem witała uczniów już na przejściu dla pieszych przed szkołą.
Potem było jeszcze sympatyczniej!!!
Wszystkie dzieci otrzymały słodycze. Okazało się także, że każdy uczeń miał „szczęśliwy numerek”!
Szkoda, że św. Mikołaj przychodzi do nas tylko raz w roku!

PIERWSZOKLASIŚCI PREZENTUJĄ

Z okazji Dnia Ucznia 2 grudnia odbyła się prezentacja uczniów klas pierwszych. Pod wspólnym hasłem Rok Juliana Tuwima pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Odbyły się dwa przedstawienia. Pierwsze dla rodziców i drugie dla dzieci z młodszych klas. Wszyscy dobrze się bawili, a rodzice byli dumni ze swoich pociech. Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

PODZIĘKOWANIA

Dziękujemy  wszystkim Rodzicom, Dyrekcji  i Pracownikom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy oraz mieszkańcom Kruszwicy za uczestnictwo w zbiórce elektrośmieci, zorganizowanej 28 października 2013
r. na terenie naszej szkoły. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się zebrać sprzęt o wartości 1900 punktów. Taka ilość punktów pozwoli nam pozyskać dla szkoły ciekawe i przydatne pomoce dydaktyczne.  
Informujemy również, że to nie koniec zbierania elektrośmieci. Kolejna zbiórka odbędzie się 8 kwietnia 2014
r.  Będzie nam miło, jeśli Państwo ponownie nas wesprzecie.

Z wyrazami szacunku
uczniowie i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 1
im.  Jana Kasprowicza
w Kruszwicy

SZYBKA POMOC RATUJE ŻYCIE

Nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, organizowana przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dnia 16 października 2013 r. uczniowie klas IV-VI wspólnie ustanawiali rekord w resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomach przez jak największą liczbę osób. Całe wydarzenie odbyło się w sali gimnastycznej i trwało zaledwie pół godziny. Do akcji przystąpiło 217 uczniów i ustanowili szkolny rekord 1057, czyli tyle razy wykonali resuscytację krążeniowo
oddechową. No tak, rekord rekordem, ale najważniejsze jest jednak nauczenie dzieci tego, że jeśli coś się dzieje, to nie będą stali z boku. Im wcześniej zaczniemy uczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy i im częściej będziemy to potem powtarzać, tym większa szansa, że one kiedyś komuś pomogą. A to bardzo ważne, bo komórka mózgu nie  może być w stanie  niedotlenienia dłużej niż cztery minuty.

14 października - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

To był wyjątkowo radosny poranek dla wszystkich pracowników naszej szkoły.
14 października powitał nas nie tylko słońcem, ale i koncertem życzeń, który w imieniu
wszystkich uczniów zaprezentowali trzecioklasiści.

Życzenia oraz relaks dźwiękowy
To jest nasz zestaw upominkowy
Którym wyrazić można wiele
Wdzięczności dla Was Nauczyciele!
Niechaj więc skromne rytmy muzyki
Zagłuszą dzikie wrzaski i krzyki
Niech Was harmonia dźwięków przenika
W odświętny ranek października

Takimi słowami rozpoczął się program artystyczny pełen ciepła, uśmiechu i serdeczności. Radością rozbrzmiewała nasza szkoła, a „pozytywna energia” wypełniła serce każdego pracownika naszej szkoły.

Kochani uczniowie - dziękujemy!

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

11 października 2013 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. O tytuł przewodniczącego szkoły ubiegały się:
·Patrycja Domalska
· Aleksandra Kościelak
· Anita Graczyk
· Wiktoria Sieradzka
Zgodnie z regulaminem wyborów uczennice musiały zebrać podpisy przynajmniej 15 osób popierających ich kandydaturę wśród uczniów klas od czwartych do szóstych. Po spełnieniu tego wymogu dziewczynki opracowały swój program wyborczy, który przedstawiły na forum podczas oficjalnych wyborów. Wszystkie kandydatki bardzo solidnie i z ogromnym zaangażowaniem przygotowały się do wystąpienia, co zasługuje na pochwałę, gdyż praca
w Samorządzie jest bezinteresowna. Uczniowie oraz grono pedagogiczne brało udział
w tajnym głosowaniu. Oddano łącznie 231 głosów na specjalnych kartach wyborczych. Komisja je przeliczyła, a następnie ogłosiła, że tytuł przewodniczącej szkoły przypadł Aleksandrze Kościelak, za którą opowiedziały się 72 osoby uprawnione. Zastępcą została Wiktoria Sieradzka, skarbnikiem
Anita Graczyk, a sekretarzem Patrycja Domalska.

INFORMACJE

DEN

Dnia 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej z mocy ustawy nie ma zajęć  dydaktyczno-wychowawczych, proponujemy jedynie zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej.

UBEZPIECZENIE

Uwaga! Zmiana ubezpieczenia. Pozostaje InterRisk. Zmiana dotyczy kwoty ubezpieczenia i opłaty. Ubezpieczenie na kwotę 10.000 zł - opłata 30 zł, na kwotę 12.000 zł - opłata 41 zł.

OBIADY

Informujemy wszystkich uczniów i ich rodziców, że w szkole jest możliwość wykupienia obiadów w cenie 3,28 zł za posiłek. Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Ewą Tadzik.

ZBIÓRKA NAKRĘTEK

W tym roku szkolnym zbieramy nakrętki dla chorej 6-letniej Weroniki z Tuczna. Dziewczynka cierpi na wadę kręgosłupa i wodogłowie. Jest dzieckiem,  które nie chodzi. W ciągu sześciu lat przeszła wiele zabiegów operacyjnych. Dlatego nadal jest potrzebna wielospecjalistyczna opieka medyczna i kosztowna rehabilitacja. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży nakrętek przeznaczone zostaną właśnie na dalsze leczenie i rehabilitację dziewczynki. Zachęcamy wszystkich do zbierania nakrętek i pomocy Weronice!

DZIEŃ  OTWARTY


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Inowrocławiu wraz z Filią w Kruszwicy zaprasza dzieci i młodzież oraz ich rodziców i nauczycieli na  Dzień Otwarty organizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. W środę, 23 października w siedzibie Poradni przy ul. Mątewskiej 17 oraz w kruszwickiej Filii, przy ul. Rybackiej 20, w godzinach od 8-16 (Inowrocław) oraz 8.00-14.30 (Kruszwica) czekać będą na Państwa: psycholodzy, pedagodzy, terapeuci oraz logopedzi. Przeprowadzą badania, udzielą porad i konsultacji oraz odpowiedzą na Państwa pytania związane nie tylko z problemem dysleksji.

Propozycje Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Inowrocławiu
1. Przesiewowe badanie mowy:
logopeda Barbara Andryszak        8.00-12.00               pokój 234
logopeda Joanna Jóźwiak             12.00-16.00             pokój 220
2. Badanie lateralizacji
psycholog Kamila Drużyńska             8.00-12.00              pokój 218
pedagog Lidia Paliwoda                   12.00-16.00              pokój 233
3. Przesiewowe badania wzroku programem ,,Widzę”   
pedagog  Teresa Ślesińska
Olejnik               12.00-16.00            pokój 234
4. Przesiewowe badania słuchu
Platforma Zmysłów  
psycholog Aldona Szczepańska                       12.00-16.00           pokój 217
5. Konsultacje z doradcą zawodowym, testy predyspozycji zawodowych  
pedagog Ewa Wróbel                    8.00-12.00              pokój 121
psycholog  Anna Rybarczyk        12.00-16.00             pokój 219

Konsultacje:
1. Praca z uczniem dyslektycznym w domu i  szkole
psycholog Beata Krykwińska        12.00-16.00           pokój 218
pedagog Beata Szydłowska             8.00-12.00           pokój 222

2. Agresja u dzieci i młodzieży
pedagog  Jarosław Jasiński             12.00-16.00          pokój 235
pedagog  Jagoda Chrom                    8.00-12.00          pokój 233
3. Profilaktyka uzależnień i niedostosowania społecznego
- pedagog Alina Jaszczak                       8.00-12.00           pokój 231
- pedagog Anna Głuszkowska                     12.00-16.00          pokój 231
- psycholog Anna Glejzner-Trepkowska              8.00-12.00           pokój 217
4.
Wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka. Dojrzałość do podjęcia nauki  w szkole
psycholog Kamila Drużyńska          8.00-12.00        pokój 218
pedagog     Lidia Paliwoda            12.00-16.00         pokój 233
5. Nadpobudliwość psychoruchowa
ADHD
psycholog Magdalena Gawlak                  12.00-16.00   pokój 230
psycholog Alina Woźniak                         8.00-12.00     pokój 230
6. Problemy emocjonalne dzieci i młodzieży
psycholog  Anna Derwich                   10.00-12.00  pokój 232
psycholog Joanna Gronowska              8.00-12.00   pokój 221
psycholog Agnieszka Rabazińska         8.00-12.00  pokój 219
7. Autyzm
psycholog Agnieszka Grobelska         12.00-16.00 pokój 232
8. Ogólne trudności w nauce
pedagog Krystyna Głuszkowska            8.00-12.00   pokój 235
pedagog Jarosław Jasiński                   12.00-16.00   pokój 235
pedagog Tamara Chorążewska            12.00-16.00    pokój 222
9. Uczeń zdolny                 
pedagog Dorota Uklejewska                   8.00-12.00   pokój 220
10. Szkoła dla rodziców i wychowawców. Trudności wychowawcze, przemoc w rodzinie.
psycholog Teresa Czajkowska              12.00-16.00   pokój 221

Filia w Kruszwicy  -   propozycje:
   1. Zaburzenia emocjonalne dzieci i  młodzieży
 -  w-ce dyrektor Poradni,  psycholog Alicja Cieślak         11.30-14.30
 -  psycholog Katarzyna Śmiłowska-Kościńska                   8.00-12.00
    2. Uczeń z dysleksją w szkole i w domu.  Ogólne trudności w nauce
 -  pedagog  Zofia Jankowska                  11.30-15.00     
    3.  Konsultacje logopedyczne. Autyzm

 - logopeda Agata Sobczak-Rakowska     8.00-11.30
Zapraszamy do udziału w proponowanych spotkaniach i konsultacjach.
Oferta przeznaczona jest dla osób z rejonu działania Poradni. Bez wstępnych zgłoszeń.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu   tel. 52-359-22-66

(PPP w Mątwach) oraz  52 35 15 418 ( Filia w Kruszwicy).

EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW

Członkowie koła przyrodniczego brali udział w Europejskiej Nocy Naukowców zorganizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruńskie Planetarium oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W piątkowy wieczór 27 września mieliśmy możliwość udziału w wielu pokazach z zakresu fizyki, chemii i biologii. Braliśmy udział w spotkaniu: „Kryminalne Zagadki UMK”. Wspólnie z prowadzącymi prowadziliśmy badania kryminalistyczne. Wszystkim bardzo podobały się też pokazy „Ale Kosmos!”. Była to multimedialna podróż po Układzie Słonecznym, której przewodnikiem był pan Jerzy Rafalski. Odległe światy były wizualizowane na niezwykle widowiskowym ekranie - balonie o średnicy 6 metrów. Wśród wielu atrakcji można było oglądać także pokazy z wykorzystaniem dymu, światła, dźwięku oraz wielu osiągnięć technicznych z zakresu mechaniki.
Takie spotkanie z nauką to niezwykła lekcja przyrody. Choć wróciliśmy po północy to chcielibyśmy, aby takie naukowe noce odbywały się nie tylko raz do roku.

Opiekun koła przyrodniczego: Magdalena Musiałowska

WŁĄCZ SIĘ!


Włącz się! to hasło tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie Jedynki włączyli się więc do świętowania słowem recytowanym i śpiewanym. Społeczność szkoły usłyszała interpretację angielskiej wersji wiersza Wandy Chotomskiej Preludium deszczowe oraz utwór Rich Kid Ardena Davidsona. W części muzycznej, usłyszeliśmy współczesne piosenki, zarówno przeboje, jak i utwory mniej znane. Dominowały kompozycje anglojęzyczne (co nie dziwi, skoro uczymy się w szkole angielskiego), ale mieliśmy okazję wysłuchać także piosenki hiszpańskiej Te Creo.

PETYCJA

Delegacje samorządów uczniowskich Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 - 26 września -  uczestniczyły w sesji Rady Miasta i Gminy Kruszwica. Uczniowie zwrócili się do Burmistrza, Przewodniczącego Rady Miasta oraz radnych gminy z petycją:

„My , uczniowie Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Kasprowicza zwracamy się z uprzejmą prośbą o wybudowanie przy naszych szkołach boiska wielofunkcyjnego z bieżnią lekkoatletyczną. Powstanie takiego obiektu istotnie wpłynie na rozwój kultury fizycznej i propagowanie postaw zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, a także pozwoli rozwijać działalność profilaktyczną oraz przeciwdziałać zagrożeniom społecznym poprzez umożliwianie realizacji różnorodnych sportowych  form spędzania czasu wolnego.”

Petycję podobnej treści, której autorem jest przewodnicząca Komisji Oświaty
pani Ilona Dybicz, poparli rodzice, rodziny i znajomi  naszych uczniów mieszkańcy osiedla Zagople i Kruszwicy.

NASZ UDZIAŁ W FESTIWALU EKOLOGICZNYM
"KUJAWSKO-POMORSKIE Jestem EKO"

Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni uczniowie klas piątych, zaangażowani w działania astronomiczne, Oliwier Wiśniewski i Jan Malczak wraz z  członkami koła astronomicznego działającego przy Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy brali udział w niecodziennym wydarzeniu jakim jest kampania  "Kujawsko - Pomorskie Jestem EKO". Podczas festiwalu, który odbywał się w  Toruniu promowali kruszwicką Astrobazę. Spotkali się tam z przedszkolakami oraz uczniami klas I-VI ze szkół toruńskich i pobliskich miejscowości.
Ponad 500 uczestnikom spotkania opowiadali o obserwatorium, teleskopach, gwiazdozbiorach i wielu ciekawostkach z zakresu astronomii. Pokazali też piękne zdjęcia wykonane w naszej Astrobazie. Wykazali się dużą  umiejętnością przekazywania wiedzy o niełatwych tajnikach Kosmosu.

koordynator Astrobazy w Kruszwicy Magdalena Musiałowska

WIZYTA POETÓW

Szóstoklasiści gościli w piątek 13 września poetów, którzy przyjechali do naszego miasta
na XXV Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń  Kruszwica-Kobylniki 2013.
Było to kolejna wizyta poetów w naszej szkole. Uczniowie  poznali  panią Agnieszkę Harasymowicz z Głuchołazów, pana Grzegorza Marię Poziomkę z Inowrocławia oraz pana Mirosława Puszczykowskiego z Mogilna.
Literaci  zaprezentowali się, czytając swoją poezję, opowiadając o twórczości  i zmaganiach
z problemami dnia codziennego. Przygotowali także dla słuchaczy krótkie zadanie, które polegało na złożeniu w wiersz różnych wersów utworów Juliana Tuwima. Szóstoklasiści mieli szansę zadać pytania swoim gościom. Najczęściej pytania te dotyczyły źródeł czerpania pomysłów na wiersz,  trudności z pisaniem poezji oraz tematyki poruszanej w utworach.
Spotkanie przebiegało w podniosłej atmosferze, w ciszy i skupieniu.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 12.09.2013 r. w ramach realizowanego w szkole  przedsięwzięcia profilaktycznego „Wiem!
potrafię zadbać o własne bezpieczeństwo. Wiedza, która ratuje życie” w klasach pierwszych odbyły się spotkania z policjantem z Komisariatu Policji w Kruszwicy komisarzem  K. Pilarskim, w czasie których poruszano problematykę:
- bezpiecznej drogi do i ze szkoły, znajomości zasad w ruchu drogowym,
- zachowań asertywnych dzieci w kontaktach z osobą nieznajomą,
- zasad postępowania sprzyjających ochronie dzieci przed zagrożeniami.
Wszystkie dzieci otrzymały odblaski w ramach akcji „Widoczny
bezpieczny”, a najbardziej aktywni uczestnicy zajęć dodatkowo obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Spotkanie profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa przeprowadzono także wśród dzieci z oddziałów zerowych.
Myślimy, że spotkania przebiegające w tak miłej atmosferze na długo pozostaną w pamięci dzieci.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Witaj szkoło, witaj nas dobra szkoło.
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło,
bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi,
mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły.

1 września br. uroczystą Mszą św. o godz.10.00 uczniowie SP nr 1 im. Jana Kasprowicza zainaugurowali nowy rok szkolny i katechetyczny. Liturgię sprawował ks. dziekan R. Kotecki, który powierzył Bogu całą społeczność szkolną. W liturgię Słowa Bożego włączyli się uczniowie SP przygotowani przez p. M. Barglik. Homilię dla dzieci wygłosił ks. Ł. Staniszewski. Przed udzieleniem błogosławieństwa ks. proboszcz poświęcił uczniom klas pierwszych przybory i podręczniki szkolne. Msza św. została ubogacona oprawą muzyczną zespołu ”Effetha”.
W poniedziałek 2 września 2013 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Z uśmiechem i radością na twarzy powitaliśmy mury naszej szkoły. Podczas uroczystości inaugurację rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2013/2014 ogłosiła dyrektor szkoły Marzena Szałkowska.

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE

Ważnym i podniosłym momentem w tym dniu było również złożenie ślubowania przez najmłodszych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły.
Na sztandar szkoły, dzieci wypowiadały tekst przyrzeczenia: „Jestem małym Polakiem. Uczę się w polskiej szkole. Przyrzekam uczyć się pilnie. Przyrzekam szanować wszystkich, którzy pracują w szkole. Będę starał się być dobrym kolegą. Będę przyjacielem zwierząt i roślin. Chcę swą nauką i zachowaniem sprawić radość rodzicom, nauczycielom oraz swojej ojczyźnie
Polsce.”
W tym roku wychowawczynią klasy I a została pani Lidia Pilarska-Bacza,  klasy I b pani Joanna Przybylska,  a klasy I c pani Grażyna Dziwnik.

ROCZNICE

Podczas występu uczniów z klas V c i III a nie zabrakło również chwili refleksji.
74 lata temu rozpoczęła się agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę. Smutny, polski wrzesień 1939 roku zapoczątkował okrutną, wieloletnią II wojnę światową. Nie możemy o tym zapomnieć.

ŻYCZENIA

Całej społeczności szkolnej
dzieciom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom naszej szkoły życzymy, by nowy rok szkolny przyniósł wiele radosnych i słonecznych dni.
Uczniom, by w czerwcu 2014 roku na cenzurkach było jak najwięcej ocen z najwyższymi notami.
Fotoreportaż w zakładce GALERIA.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego