KONKURSY RÓŻNE

21 listopada - Niecodzienne spotkanie z nauką
Od ubiegłego roku klasa VI a uczestniczy w projekcie "The Universe - our home full of wonders", którego organizatorem jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy we współpracy z Fundacją New Space.
W I etapie projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach rakietowych realizując ciekawe pomysły na wykonanie modeli statków kosmicznych.
II etap to udział w konkursie astronomicznym "Zostań Kosmospolitą. Polegał on na wykonaniu pracy konkursowej na temat „Podróż przez Wszechświat”
. Trudnego zadania wykonania komiksu podjęli się Justyna Kowalska, Agata Grobelka, Jan Malczak, Martyna Rzepka i Justyna Lewandowska.
Po ocenie okazało się, że praca bardzo się spodobała i zajęliśmy I miejsce. Nagrodą była wycieczka do  Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Pojechaliśmy na nią 21 listopada.
Podczas spotkania autorzy zwycięskiej pracy otrzymali cenne nagrody z rąk koordynatora projektu p. Pawła Zielińskiego z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W dalszej części, podczas zwiedzania Centrum Astronomii prof. Andrzej Strobel przybliżył wszystkim podstawy astronomii, opowiedział o sposobach obserwacji, pokazał największy w Polsce teleskop optyczny , radioteleskop oraz omówił model Układu Słonecznego
Spotkanie zakończyło się pokazem doświadczeń fizycznych.
Dzięki realizacji zadań dodatkowych młodzi pasjonaci nauk przyrodniczo-matematycznych mieli niecodzienną okazję tak bliskiego obcowania z nauką.

Szkolny koordynator projektu
                                                                                             Magdalena Musiałowska

23 listopada 2014

Młodzi pasjonaci astronomii ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy realizują i rozwijają swoje zainteresowania Kosmosem aktywnie uczestnicząc w różnych działaniach.
Prowadzą obserwacje dzienne i nocne zarówno w Astrobazie jak i poza nią.
Korzystają z wyposażenia obserwatorium.
Aktywnie uczestniczą w realizacji projektów międzynarodowych: Globe at Night       i Star Count obserwując gwiazdozbiory i określając stopień rozświetlenia nieba
Biorą udział w konkursach astronomicznych, m.in. „Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego”, „Niebo nad Astrobazą”.
Uczestniczą w Astrofestiwalach i Toruńskiej Nocy Naukowców.
Biorą udział w konferencjach popularno-naukowych organizowanych w Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy oraz prelekcjach. Spotykają się z ciekawymi ludźmi, pasjonatami astronomii.
Współpracują z kołem astronomicznym Gimnazjum nr 1
Uczniowie mieli także możliwość zaprezentowania swoich wiadomości i umiejętności przed kamerami TVP podczas bezpośredniej transmisji w ramach programu „Czas na kawę" nadawanego z kruszwickiej Astrobazy.

Sukcesy:
W konkursie składania teleskopów (w ramach Astrofestiwalu)  czwartoklasiści  okazali się najlepszą drużyną,  pokonując zespoły licealne i gimnazjalne
W konkursie plastycznym „Kujawsko-Pomorskie patrzy w Kosmos" trzecioklasistka zajęła III miejsce.
W  konkursie astronomicznym "Zostań KOSMOSpolitą!" realizowanym w ramach projektu "The Universe - our home full of wonders", którego organizatorem było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy we współpracy z Fundacją New Space zespół szóstoklasistów zajął  I miejsce. Uczniowie wykonali komiks na temat „Podróż przez Wszechświat". W nagrodę zwiedzą
Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach
W konkursie „Odkrywcy Kosmosu" zorganizowanym przez NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL POLSKA uczniowie klasy piątej stworzyli pomysłowy i oryginalny Układ Słoneczny, ułożyli także słowa piosenki. Całość przedstawili w postaci
pliku wideo pt. „Śpiewające planety". Efekt pracy zespołu można zobaczyć na stronie Youtoobe

Uczniowie szkoły podstawowej systematycznie poszerzają i pogłębiają wiedzę o Kosmosie. Starsi zarażają swoją pasją młodszych kolegów i koleżanki przez co grupa miłośników astronomii zatacza coraz szersze kręgi.