29 października 2023

„Być dobrym jak chleb…”

Obchody Dnia Chleba

27 października 2023 r.

Obchody „Dnia Chleba”  na stałe wpisały się w kalendarz imprez szkolnych w naszej placówce. Cała społeczność szkolna przez cały tydzień poruszała na zajęciach temat chleba. Na lekcjach języka polskiego, historii, na godzinach wychowawczych uczniowie uczyli się o staropolskich obyczajach związanych z chlebem, poznawali dzieła literatury i malarstwa z motywem chleba, szukali odpowiedzi na pytanie, skąd wziął się ten szczególny szacunek, jakim od zawsze otaczany był chleb. Zapoznanie się z historią chleba na przestrzeni wieków, z dawnymi i obecnymi metodami wytwarzania pieczywa uatrakcyjniała projekcja filmu pod tytułem „Od ziarenka do bochenka”. Wreszcie nadszedł dzień, w którym spotkaliśmy się na szkolnym korytarzu, aby wspólnie uczcić ten codzienny, a jednocześnie niezwykły dar, jakim jest chleb.

„Zebraliśmy się dzisiaj z wyjątkowego powodu. Jak mówi ludowe przysłowie: „Bez chleba żyć się nie da”. Słowa te są wyrazem naszej codziennej troski o chleb powszedni i głębokim uzasadnieniem dzisiejszej uroczystości. To także świadectwo wielkiego uznania dla rolników, młynarzy, piekarzy. To oni właśnie dosypują garstkę swojej pracy do każdego bochenka chleba, który codziennie gości na naszym stole. Dziś mamy okazję podziękować im za ogromny trud i pracę, dzięki której z szacunkiem traktujemy każdą okruszynę chleba. Bo od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata.” - tymi słowami uczniowie powitali zebranych.

Rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika. W czasie prezentacji prowadzący nawiązali również do tego wydarzenia, przedstawiając ciekawostki na temat wprowadzonej przez niego taksy chlebowej. Dowiedzieliśmy się także, że ten wybitny astronom, matematyk i lekarz zapoczątkował zwyczaj smarowania chleba masłem. To dzięki temu było wiadomo,że rycerze spożywają czyste pieczywo i  unikają w ten sposób zarazków i chorób.

Tego dnia na szkolnym korytarzu unosił się zapach świeżego pieczywa przygotowanego przez naszych WSPANIAŁYCH BLISKICH! Bardzo serdecznie im DZIĘKUJEMY!