22 listopada 2021

Czy to poleci?

Na tytułowe pytanie odpowiedzieli sobie uczniowie klas VII realizujący projekt Międzynarodowa Stacja Szkół w ramach programu Erasmus+.

Najpierw sami, według instrukcji, wykonali rakiety z butelek po napojach: wystarczyło wyciąć i dokleić do butelki stateczniki. Ozdobili je także elementami związanymi z projektem i podbojem kosmosu. Później, już podczas wspólnych zajęć, rakiety zostały odpowiednio obciążone i zaopatrzone w mikrokontrolery Arduino, które mierzyły wysokość lotu oraz mikrokontrolery Micro:bit do mierzenia przeciążenia. Przed startem wystarczyło napełnić rakiety odpowiednią ilością wody, przymocować do wyrzutni, napompować, zwolnić blokadę i … poleciały!

Dlaczego? Siła ciągu, siła oporu, siła nośna i grawitacja, zmiany ciśnienia oraz trzecia zasada dynamiki Newtona – znajomość tych zjawisk fizycznych pozwala zrozumieć fenomen latania. A obserwowanie zachowania w powietrzu własnoręcznie wykonanych rakiet pomaga zrozumieć zachodzące podczas lotu zjawiska fizyczne.

To druga grupa uczniów naszej szkoły, którzy wykonali doświadczenia z rakietami wodnymi. Poprzednie próby realizowaliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Relacja z obu wydarzeń w filmikach poniżej. Więcej informacji o projekcie – na stronie: www.poland.issproject.eu