25 października 2022

Marszu szlakiem czarnym z Kobylnik do Rożniat.

Las w Rożniatach koło Kruszwicy jest miejscem tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w nocy z 22 na 23 października 1939 roku. W tamtym czasie niemieccy okupanci przeprowadzili zbiorową egzekucję na prawdopodobnie 56 mieszkańcach Kruszwicy i okolic z inowrocławskiego więzienia.

Uczniowie klas ósmych oraz ich opiekunowie pani Małgorzata Kwaśnik i Justyna Deptulska chcąc uczcić pamięć ofiar tej makabrycznej zbrodni 21 października br. wzięli udział w marszu szlakiem czarnym z Kobylnik do Rożniat. Na miejscu cztery delegacje z poszczególnych klas zapaliły znicze na grobie-pomniku znajdującym się w lesie. Następnie Wiktoria Mila z klasy 8 d opowiedziała historię swojego pradziadka pana Stanisława Mili, który zginął tamtej tragicznej  nocy.  Na zakończenie wszyscy zaśpiewali hymn państwowy.