O naszej Astrobazie w Europejskiej Agencji Kosmicznej
30 kwietnia 2024

Podczas szkolenia „Teach with the Moon” (Uczenie o Księżycu) w Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej w Transinne w Belgii, miałam okazję przedstawić prezentację o naszej Astrobazie. Zarówno uczestnicy warsztatów (25 nauczycieli z kilkunastu krajów Europy), jak i edukatorzy Europejskiej Agencji Kosmicznej byli pod wrażeniem wyposażenia i dotychczasowej działalności placówki. Niektórzy nie dowierzali, że aż 14 szkół w naszym województwie może cieszyć się posiadaniem i korzystaniem z takiego miejsca. Duże wrażenie wywarły też astrofotografie autorstwa Zbigniewa Rakoczego. W zasadzie wszyscy nauczyciele uczestniczący w szkoleniu nie kryli, że podczas prezentacji odczuli nutkę zazdrości, a wielu zapewniało, że odwiedzi naszą Astrobazę, jeśli wakacyjne podróże zawiodą ich do Polski. Nieformalnym rezultatem warsztatów stał się wstępny plan „współpracy astronomicznej” naszej Astrobazy z dwoma szkołami (na Węgrzech i we Włoszech), które posiadają kilka teleskopów. Współpracę zaczniemy już we wrześniu.

Małgorzata Konik