Tydzień z Kopernikiem.
28 marca 2023

W związku z Rokiem Kopernika w naszej szkole zorganizowaliśmy Tydzień z Kopernikiem.
Rozpoczął się on od rozgwieżdżenia naszego szkolnego nieba. Każdy uczeń zawiesił bowiem przy suficie gwiazdkę podpisaną swoim imieniem.
W poniedziałek klasy IV-VIII uczestniczyły w poranku poświeconym 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma i 480 rocznicy wydania jego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Program przygotowali uczniowie należący do koła astronomicznego działającego przy kruszwickiej Astrobazie oraz młodzi miłośnicy astronomii.
Klasy młodsze również uczestniczyły w poranku, podczas którego poznały ciekawostki z życia Mikołaja Kopernika, wspólnie śpiewały piosenki o tematyce astronomicznej. Odwiedzały, odwiedzają i będą odwiedzały nasze przyszkolne obserwatorium, by poszerzać swoją wiedzę astronomiczną, poznawać sprzęt obserwacyjny, a może w przyszłości zasilić szeregi „młodych astronomów”.
W kolejnych dniach, podczas długich przerw, uczniowie mieli okazję poznawać Układ Słoneczny, nazwy planet, ich kolejność, gwiazdozbiory zodiakalne, a także zmierzyć się z krzyżówkami i testem o Koperniku i astronomii.
Przez cały tydzień na wirtualnej gazetce szkolnej pojawiała się prezentacja o dokonaniach i życiu Kopernika.
Tydzień zakończył się krótkim podsumowaniem, podczas którego najlepsi znawcy Kopernika otrzymali drobne upominki.