Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie psychiczne jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Zdrowie psychiczne jest stanem, na który składają się trzy aspekty: dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego i utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Piramida zdrowia psychicznego zakłada, że musimy zadbać o swoje ciało, swój mózg, swoje myśli i samoocenę, dobre relacje z innymi, odpoczynek.
Wychodząc z tego założenia, w naszej szkole zorganizowano TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO. Przez 5 dni odbywały się różnorodne przedsięwzięcia promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny.
Piątek – 21 marca był dniem na zielono. Zielona wstążka to nie tylko symbol wiosny, ale też zdrowia psychicznego. Przygotowaliśmy zdrowe zielone śniadanie. Zadbaliśmy też o dobre samopoczucie i relacje z innymi, biorąc udział w mini playbacku show. Starsi natomiast spędzili czas na świeżym powietrzu , gdzie czekała na nich gra terenowa w konwencji „Escape roomu”.
Poniedziałek 24 marca był dniem pozytywnych afirmacji. Samorząd przeprowadził akcję „Słoik dobrych myśli”. Można było także pozbyć się swoich negatywnych myśli i zmartwień i „podarować” je śmiesznemu stworkowi.
Na pierwszym pietrze przygotowano tablicę zawierającą wspierające myśli i cytaty.
We wtorek 25 marca przeżywaliśmy dzień relaksacji i muzykoterapii. Na przerwach można było się wyciszyć przy spokojnej muzyce i ćwiczeniach relaksacyjnych. Była to też okazja do dyskusji na temat wpływu muzykoterapii na samopoczucie
W środę w bibliotece czekały na uczniów bajki terapeutyczne i zajęcia „Książki na dobry humor”.
W czwartek poznaliśmy „RECEPTĘ NA SZCZĘŚCIE” – wzięliśmy udział w aktywnych przerwach w myśl zasady: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Zwieńczeniem naszych działań był piątek 28 marca, który ogłosiliśmy DNIEM BEZ TELEFONU. Zaczęliśmy od debaty, której celem było omówienie korzyści i zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonów, a także rozważenie możliwości ograniczenia ich użycia w naszej szkole. Przerwy międzylekcyjne spędzaliśmy w bardzo kreatywny sposób. Było m.in. przeciąganie liny. Graliśmy również w szachy, gry planszowe i badmintona. Na przerwach towarzyszyła nam też zumba.
Mamy nadzieję, że inicjatywy podjęte w ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swój dobrostan psychiczny i samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.