Wycieczka do Osady Leśnej na Barbarce oraz Torunia
15 września 2021

Wycieczka dydaktyczna do Osady Leśnej na Barbarce oraz Torunia („Gotyk na dotyk”)– 15 września 2021 r.

Uczniowie klasy VB oraz VIIC mieli okazję żywego kontaktu z architekturą Torunia oraz skosztowania pierniczków u stópJ Mikołaja Kopernika ( zwiedzili Krzywą wieżę, Dom Kopernika, spichlerze , Katedrę św. Janów, ruiny zamku krzyżackiego, Dwór Artusa, ). Następnie udali do osady na Barbarce. Uczestnicy w trakcie zajęć terenowych pod kierunkiem pracownika lasu poznali gatunki ptaków, które występują na nizinach Polski, (zatem również w okolicach Barbarki) oraz cechy charakterystyczne dla danego gatunku tj. kolor piór, kształt dzioba, sposób budowy gniazd. Podczas obserwacji rozpoznawali gatunki spotkanych na ścieżce grzybów oraz poznawali ich rolę w runie leśnym. Po zajęciach czekał na nich poczęstunek przy ognisku.

Barbarka to również Miejsce Pamięci Narodowej, opiekunką jest św. Barbara z wizerunkiem umieszczonym w przepięknej kapliczce. W lesie Barbarki stoją pomniki upamiętniające zbrodnie, jakich Niemcy dokonali na około 600 Polakach, w okresie od października do grudnia 1939 r. Gdy wojna dobiegła końca, hitlerowcy rozkopali zbiorowe mogiły i spalili zwłoki. Czy to z pośpiechu, czy z ogromu zbrodni o jednej mogile zapomnieli. Ostatecznie jednak tylko niespełna trzysta nazwisk pomordowanych w Barbarce udało się po wojnie ustalić.

Zdjęcia Dominik Miklas, Paweł Borczak